bruncha giden tikky

  • 124
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

fenerbahçe

2007/2008 şampiyonlar ligi'nde başarılı sonuçlar alan takım. herkes fenerbahce'nin bu yıl ne kadar çok tecrübe kazandığını söylüyor. naçizane fikrime göre doğru adımlar atılmazsa bu tecrübeler, verilen onca emek ileride hiçbir işe yaramayacak. yönetim ve teknik heyet bu seneyi iyi etüt edip gelecek için bir rota çizebilmelidir. kadro açısından mevki mevki birkaç öneride bulunacak olursak:

defans: takımın defans hattı gerçekten oturdu. edu ve lugano çok sağlam oynuyor. gökhan gönül'ü hepimiz takdir ediyor, roberto carlos'un azmine hayram kalıyoruz. peki ya defanstaki kadro zenginliği? gökçek wederson büyük maçlarda hiçbir şekilde güven vermiyor. defansın ortasındaki ikiliden biri oynamayınca işler hemen sarpasarıyor. can arat'la, yasin çakmak'la uzun vadede yürümeyeceği açık. kulübede oturanlardan yalnız önder turacı güven veriyor. defans için gerektiğinde kulübede oturmayı hazmedecek, kaliteli oyuncuların alınması ya da yetiştirilmesi şart.

ortasaha: ortasahanın ortasında mehmet aurelio'nun yeri sağlam. sorun yanında kimin oynacağı. bence fenerbahçe ne yapıp edip stephen appiah'ı geri kazanmalı. appi dönmezse o mevkiye bir transfer yapmak mantıklı olabilir. maldonado'nun yalnızca maçına göre oynatılması gerektiğini düşünüyorum. selçuk, kemal ve deniz üçlüsü maalesef çok zorlu avrupa maçlarını çıkaracak düzeye bir türlü gelemediler. bir ara deniz barış bu kalibreye yaklaşsa da şanssızlıklar peşini bırakmadı.

alex'in kesinlikle bir alternatifi olmalı. kadroda, sonradan girip oyunun çehresini değiştirecek yaratıcı bir oyuncu daha bulunmalı. bunun ali bilgin olmadığı aşikar. geçen yıl tümer metin bu işi az çok yürütebiliyordu. deivid ile colin kazım richards'a zaman tanınırsa birbirlerine çok iyi alternatif oluşturabileceklerini düşünüyorum. sol kanatta ise uğur boral'ı zorlayacak, onu rekabete teşvik edecek birileri olmalı. sağlak deivid ve kazim ya da hem sol bek, hem de sol açığın yedeği olan wederson ile bu rekabet ortamının yaratılamayacağını düşünüyorum.

forvet: mateja kezman'a yaptığı hizmetlerden ötürü teşekkür edilip, gelen en iyi teklifle gönderilmesi taraftarıyım. gol attı, atacak, atamıyor ama pres yapıyor derken bir sezon böyle geçti. yerine efektif, tercihen güney amerikalı bir golcü alınması yerinde olabilir. semih şentürk yıllardır forvete iyi bir alternatif oldu. ama peki ya ondan sonrası? avrupa'da büyük hedefler koyulacaksa ilhan parlak'ın pişmesi için başka yollar bulunmalı ve bu takıma kulübede oturmasını da bilecek, etkili bir forvet daha alınmalı. zafer biryol, murat hacıoğlu örneklerinden ders alınarak bu forvetin rotasyonla kadroda daha çok yer alması sağlanmalı.

fenerbahçe son yıllardaki atılımlarıyla geri dönülmez bir yola girdi. bu, en azından taraftarlarının gözünde böyle. bu seneki başarısının şans olmadığını kanıtlaması için mevcut kadrosunu göz önünde bulundurarak gelecek birkaç yıla yönelik sağlam planlar yapması gerekiyor.

devamını okuyayım »
10.04.2008 01:35