brunhilde

  • 1103
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

wolff parkinson white sendromu

kalp karıncıklarının * kalbin esas ritmini sağlayan sinir dalı yerine bundle of kent denen aksesuar bir yan daldan uyarı almasıyla karaterize bir kalp ritm bozukluğu* hastalığıdır.

normalde, kalbin elektrik aktivitesi sağ kulakçıkta yer alan sinoatrial düğüm (sa node)'den çıkan uyarılarla düzenlenir. sinoatrial düğümden çıkan ilk uyarı kalbin daha altında yer alan atriventriküler düğüm ( av node)'e iletilir. buradan da his huzmesi denen sinir ağı ile tüm kalp kasının senkronize ve ritmik olarak kasılması sağlanır.

kalp kas hücreleri tek tek ve spontan olarak kasılma özelliğine sahiptirler. kalbin başka yerlerinde elektrik sinyalleri düzensiz oluşsa bile sa ve av düğümlerden verilen pulse şeklindeki düzenli uyarılar sayesinde tüm kas hücreleri aynı anda kasılır. av düğüm özellikle kendiliğinden saçma sapan zamanlarda kasların bireysel olarak kasılmalarını engelleyici görev yapar.

wpw sendromu olan kişilerde doğumsal olarak bu sinir ileti ağına ek, diğer kişilerde bulunmayan bir yan dal*mevcuttur. bunun sonucu olarak kalbin üst bölümünde oluşan düzensiz ve olması gerekenden hızlı elektrik sinyalleri av düğümünü atlayarak kalbin olması gerekenden daha hızlı veya aritmik kasılmasına neden olurlar.

wpw sendromu olan kişide önce ileti aksesuar daldan kalbi kasmaya başlar, derken av düğümden köken alan ikinci ileti kalbi tekrar kasılmaya zorlar. sonuç olarak zaman zaman oluşan çarpıntı atakları yaşanır. nadiren ventriküler fibrilasyon * görülür.

klinik tablo kişiden kişiye değişebilir. pekçok wpw sendromuna sahip kişi hiç şikayetsiz yaşar gider, kazar çekilen ekg'de kendilerine tanı konur. ancak nadiren de olsa ciddi ritm bozukluğu yaşayanlar olabilir. ciddi aritmi yaşayan hastalar için ablasyon tedavisi önerilir.

devamını okuyayım »
14.01.2006 15:13