buhalimlekabulet

  • her eve lazım (737)
  • 941
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

dedemin insanları

her öyküde klişe arama ihtiyacı ile yanıp tutuşanlar için bulunmaz bir hazine bu film. bu gün, yaşadığımız dünyada, her türlü inceliğin içinde klişe bulma konusunda hepimiz şahane birer uzman olduğumuz için elbette. ama bu filmde, birilerine hiç de yabancı gelmediğini bildiğim daha doğrusu anımsadığım gerçek bir zaman var.

bu gün klişe olarak gördüğümüz bazı zerafetlerin gerçek olduğu zaman.

--- spoiler olabilir belki ---

yan yana yaşayabilmenin mümkün olduğu bir zaman.

belki "çocuklarımıza böyle bir dünya mı bırakacağız" diye direkt sormayan ama zalimin yanında hiç yer almayan, ona direnen ve bunun acısını çokça çekmiş, işinden, evinden, memleketinden, ailesinden, aklından, canından olmuş, bedel nedir bilen insanlar var.

kötünün ve iyinin tanımının net olarak yapıldığı, kafaların bu denli karışmadığı, iyinin yanında olup onu kollayan, onu anlayan, iyi olmak için eğitilen, çabalayan ve kötülüğe kötülükle değil, zerafetle karşılık veren adamlar.

doğduğu yerden uzağa sürgün edilmiş, gönderilmiş, bir türlü bir yere ait olamayan, bir türlü oraya gidemeyen, doğduğunda duyduğu dili konuşamayan, gördüğü çiçeği göremeyen, özlem dolu ama yeni yerinde yaşamayı, asaletle yaşamayı bilen adamlar, çocuklar var.

sadece sonuçla değil, nedenleri ile, sonucun arkasındakileri bilerek, "onlar da bizim bir insanımız" diyebilen yüce gönüllü insanlar var.

birbirine bağlı, birlikteyken mutlu, zorluklar karşısında birbirini yemek, en iyi ihtimalle terketmek yerine birbirine tutunan aileler, dostlar, komşular var.

ölümü de yaşam gibi vakurca kabul etmiş, ama teslim olmamış, kefeninin yanında, bahçesindeki güllere dertlenenler var.

sözün senet olduğu, kapı kilitlemenin komşuya ayıp olduğu, çocuğun canının komşuya emanet edildiği, canı yakanın şikayet edilmediği, manyetolu telefondan çıkan memurla sohbet edilen, mutluluğun havada solunabildiği bir zaman var.

yenilik, gelişme, kalkınma, adalet, modern, demokrasi kavramlarının içinin doldurulduğu kocaman bir tankla bu mutluluğun (klişelerin) üzerinden geçilmiş bir dönem var.
üstelik o kadar da uzağımızda olmayan bir zaman.

--- spoiler ---

birilerinin klişeleri birilerinin gerçeğiydi. ve ne yazık ki başka birileri onları romantik ve nostaljik yazılı çekmecelere koyup, üzerlerini kilitledi.
onları oradan çıkarıp gösterenlere de klişe dendi.

bu klişelerle büyüyen ve onları pek sevenler için hüzünlü olansa gördükleri değil, o adamları, çocukları, kadınları artık yalnızca perdede görebilmeleri.

devamını okuyayım »
01.12.2011 13:23