bukalemonun

  • 125
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

covid-19

bugün pozitif çıktı test sonucum, tanıdığım tek hasta bana bulaştıran kişi ve benden daha hafif geçiriyor, dolayısıyla hakkında deneyimsel bilgim yok. hastalığa yakalanmayan için değersiz olsa da bir bilinmezin içinde ekşisözlükte paylaşılan günlükler için yazanların eline sağlık. biri de çıkmış bu insanlara davar sürüsü demiş, hakkında yazılanlardan kendine küfrettirmeyi seven birisi olduğu anlaşılıyor, ağız dolusu gönderiyorum arkadaş sana dilerim en ağır şekilde geçirirsin ama ölme. şu hasta halimde sinirlerimi zıplattın.

semptomlarım ilgili şahısla bir ortamda uzun bir süre geçirdikten sonra 4. gün başladı. bana bulaştıran arkadaşın pozitif olduğunu iki gün sonra öğrenmiştim ve izolasyona başlamıştım. semptomların başlangıcına göre kronoloji şöyle

1. gün sabah 4 te uyandım, ulan niye uyandım bu saatte hiç uykum da yok, biraz takıldıktan sonra gelen üşüme ürpermeyi camı açık bırakmaya bağladım yok canım covid değildir dikkat ettik sonuçta. tekrar uyudum zorla ama sıkıntılı kabuslu bölük pörçük. ellerim, ayaklarım üşüyor, battaniyenin altına giriyorum, sıcaklayıp tekrar açıyorum. uyandığımda kesin ateşim çıktı diye ateşimi ölçtüm birkaç kere ama 36.5. termometreye şaşırdım. soğuk algınlığı gibi bitkinlik ve huzursuzluk var. gün boyunca böyle devam etti, akşama ateşim çıktı 37.5. günde iki kere 1000 lik d ve c vitamini aldım yanısıra bol su ve sarmısak. ayşegül çoruhlu nun instagram hesabında faydalı bilgiler var.

2. gün ateş ve bitkinliğe hafif kuru öksürük eklendi. öksürürken başım zonkluyordu ama ciğerlerde bir rahatsızlık hissetmedim sadece sol kaburgamda hafif bir ağrı. testin peşine düştüm. ilçe sağlık müdürlüğüne telefonla ulaşamadım, telefonu açmıyorlar. aile hekimini aradım, ambulansla test için devlet hastanesine gidebileceğimi söyledi. eve test için ilçe sağlık müdürlüğünden ekip gönderildiğini duyduğumu söyledim, o da ileteceğini söyledi. 3-4 saat arayıp soran olmasa da direk eve geldiler ve pcr testini yapıp gittiler, sonuç 48 saat içinde çıkar ve e-nabızdan görebileceğimi söylediler. bu arada ateşim için doktor arkadaşımın tavsiyesiyle parol aldım ve ateşim düşünce rahat bir uyku çektim. ondan beridir de ateşim çıkmadı. yalnız denildiği gibi çabuk yoruluyorum ve uyuma ihtiyacı hissediyorum.

3. gün durumum aynı, ateşin olmaması büyük rahatlık. test sonucunun pozitif olduğunu enabız dan önce eşimdeb öğrendim, o da bir sağlılk çalışanı atkadaşından öğrenmiş, nasıl demeyin burası türkiye. filyasyon ekibi çabuk geldi. o da hastalığın kaynağını takip eden ekip anlamına geliyormuş. iki ilaç verdiler, plaquenil (şaibeli sıtma ilacı, yurtdışında covid için tavsiye edilmiyormuş), diğeri favimol (türk işi favipiravir, sadece sağlık bakanlığında var) ciğerlerimde bi rahatsızlık da hissetmediğimden sadece favimol u kullanmaya biraz önce başladım ama çok bitkinlik yaptığı söyleniyor bakalım görücez.
ayrıca çok hareketsiz kalmamak önemliymiş çünkü iyileştikten sonra bile pıhtı atabiliyormuş bunun için kan sulandırıcı veya aspirin de tavsiye edenler var

şimdilik bu kadar, her şeye küfretmeyi seven ergenler görevlerini yapmaya başlayabilir tek amacım bu entryden faydalanacak insanlara ulaşabilmek. bu arada hiçbir yazdığım tavsiye değildir, kendiniz araştırın diyedir.

devamını okuyayım »