bulk density

  • 77
  • 0
  • 0
  • 0
  • 9 ay önce

facebook'tan kişi silme nedenleri

benim için yoktur.

liseyi aşırı derecede muhafazakar bir şehirde okudum. dolayısıyla facebookumdaki lise arkadaşlarım ağırlıklı olarak r4biacı tayfadan. üniversiteyi de tam tersine benim gibi dinsiz imansızların dolup taştığı bi okulda okudum. yeri geldi üniversiteden arkadaşlarla facebook üzerinden ramazan ayında oruç tutanlarla dalga geçtiğim oldu. yeri geldi facebook'da dini inanç kısmına komik şeyler yazdım. lisedekilerle bozuşmayayım diye onlara kapadım bu paylaşımlarımı.

muhafazakar olmayan, akp düşmanı, sosyal demokrat diyebileceğimiz bir ailede büyüdüm. o yüzden beni ve ailemi yaşadığım şehire hep fazla gördüm lisedeyken. ilk facebook kullandığım zamanlarda (2008 yılı) hep akp'ye ayar veren, atatürk yanlısı sayfaların postlarını paylaştım durdum. ama üniversitede akp yanlısı veya sosyal demokrat olmayan, kemalist kişileri komik bulan, onlardan nefret eden başka bir çok kesim olduğunu gördüm. özellikle kürt arkadaşlarımı ve kürt hareketini destekleyen arkadaşlarımı bu kesime örnek verebilirim. bu sefer de facebook arkadaş listemde bu tarz kesimden insanların sayısı artmaya başladı. sayelerinde "ben neden kemalistim ki?" diye kendimi sorgulamaya başlayabildim. artık değilim.

üniversiteye başladıktan sonra lgbt aktivisti oldum. bir lgbt birey olarak, üniversiteden önceki yaşantımda aktivizm pek mümkün olmamıştı benim için yaşadığım yerin kapalılığından dolayı. lgbt bireylerle ilgili çeşitli panellere, sempozyumlara, konferanslara, toplantılara katıldım. pride'larda yürüyüş yaptım. nefret cinayetlerine karşı sokaklarda sloganlar attım. sex işçiliği işçiliktir dedim. artık facebook arkadaş listemde bir sürü lezbiyen, gay, biseksüel, trans birey var. bunların yanında queer'lar, intersex'ler, panseksüeller, aseksüeller de var. yolda müşterisini beklerken veya müşterisiyle işi bittikten sonra durum güncellemesi yapan, resim veya video paylaşan sex işçileri var onlarca arkadaş listemde..

cover fotoğrafını "hayatta sahip olamayacağın bir şeye ikinci kez bakma şimdi profilimden çıkabilirsin" yapan insanlar oldu. "bir daha tatlı dilli olmayacam sonra her yerden yılan çıkıyor" benzeri durum güncellemesi yapan da... kimisi ismini kemal yerine ????l, pelin yerine ??l?? olarak değiştirdi. isminin önüne çapulcu, ayyaş, tc, nakşibendi, ak tarzı sıfatlar ekleyenleri saymıyorum bile. kafasını yana çevirip dudağını duckface yapıp haberi yokmuş gibi selfie çeken kızlar oldu. altında "çok güzelsin bebişim", "o senin güzelliğin" tarzı yorumlar aktı fotoğrafın. bu tarz fotolara ayar veren erkekler çıktı sonra, araba resimleri koyup futbol videoları paylaşan sözde cool erkekler.. ellen degeneres'in selfie pozundan sonra tüm bu kafalar geride kaldı. artık herkes selife çekiliyor. kimse de kimseyi eleştirmiyor.

akrabalardır, kuzenlerdir arkadaşlardır falan kimisi yavaştan evleniyor. kocasıyla her yerde durum güncellemesi yapanı mı dersin, altında büyük harflerle inşallahlı maşşallahlı yorum yapanı mı dersin, çocuğunun neredeyse her gün aynı resimlerini mobile uploads albümüne koyanı mı dersin, evlenip dine imana gelip ayetler paylaşanları mı dersin... arkadaşlarıyla mangal keyfi yapanı mı dersin, vejetaryan olup hayvan hakları için mücadele vereni mi dersin, vegan olup aynı zamanda süt içen ve peynir yiyen, vegan mücadelesinin tüm "öteki" mücadelerin merkezi olduğunu düşüneni mi dersin.

birisi tıp kazandı. yıllardır tek yaptığı şey beyaz önlüklü resimler paylaşıp ben doktorum mesajı vermek.. birisi farmville oyununa başladı. istek üstüne istek. birisi yürüyüş için event açtı. davet üstüne davet.. birisi hoşuna gitmeyen bi haber paylaştı, orospu, orospu çocuğu, ibne, puşt gibi nefret söylemlerini de yorumlarına ekledi..

gezi olayları patlak verdi. sinirden finallerime çalışamaz oldum, gittim yürüyüşlerde biber gazı yedim. facebook'ta herkes bir şeyler paylaşıyor. anti-gezicilerin paylaştıkları yerden yere vuruluyor. altında yüzlerce yorumlar, kavgalar tartışmalar.. gezicilerin güncellemeleri ise hemen beğeniliyor paylaşılıyor daha çok insana ulaşması için. facebook'tan insanlar hunharca birbirlerini siliyorlar. sosyal medyada herhangi bir paylaşımda bulunmayan şahsım olanları büyük bir şaşkınlıkla izliyor.

en son da soma olayları patlak verdi. bazılarının durum güncellemesi sadece ölü sayısını yazıp sonuna iki nokta koymaktan ibaret. bazıları olayı siyasate vuruyosunuzculardan, çoğu da son dakika durum güncellemesi yapan kişiler. olaya tamamen ilgisiz kalıp, arkadaşıyla tatile gidip resim paylaşan da var, çiçekli böcekli resim koyanı da var. bir de "daha önce hiç bir paylaşımda bulunmadım ama bu kadar ölüm karşısında çiçekli böcekli paylaşımda bulunma, saygı duy, gerizekalı mısın" diyen tespit abideleri var. yani kendince çiçekli böcekli foto paylaşım sınırı belirleyip, yaptığı bu tespitin en doğru hareket olduğunu düşünen çok ileri görüşlü, okumuş geçirmiş sevgili bir arkadaşımız. böyle bir sınırı belirlemek de neymiş? 300 - 400 küsür ölüye göre mi paylaşım sınırlarımızı çiziyoruz? daha önce paylaşım yapmamışsın tamam da bunu niye soma olayları ile vurguluyorsun ki? sen kimsin ha kimsin? yine facebooktan silişmeler vs vs..

bırak isteyen istediğini paylaşssın. paylaştıklarını beğenmezsen unfollow et, anasayfanda gözükmesin. sürekli oyun isteği gönderiyorsa, event yolluyorsa gerekli yerlerden blokla bir daha yollayamasın. sürekli çocuğunun resimlerini mi paylaşıyor, paylaşsın be. senin çocuğun olmadan anlayabilir misin onun duygularını? sen bunları yapmıyorsun diye daha cool ol tamam, ama bırak o kocasıyla orda burda keyif yapsın. bırak orospu desin. ibne desin. bir orospunun, ibnenin yüreği, duyguları onda olsa demezdi zaten. bu tarz küfürleri sık kullanan bir çok insanla konuştum, hepsi de "gerçekte kastım sex işçileri, gayler değil aslında" diyor ama işte küfür o derece içselleşmiş ki önüne de geçemezsin..

dünya üzerinde 7.2 milyardan fazla insan var. ve her geçen saniye bu sayı artıyor. inanmıyorsan al bak. 7.2 milyar farklı düşünce.. o yüzden senin doğrun ne yazık ki en doğrusu değil. onunki de değil. mutlak doğru diye bir şey de yok. olamaz da bu kadar çeşitlilik varken.

devamını okuyayım »
26.05.2014 22:47