bullitnuts

  • 449
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

kredi kartı aidatı

üzülerek söylüyorum; hiçbir zaman kalkmayacaktır. meclise sunulan kanun teklifi de kabul edilmeyecektir. (bkz: burası türkiye)

nereden mi biliyorum? işte tam şuradan

o tabloya lütfedip de bakarsanız garanti bankası'nın 9 aylık dönemde elde ettiği "net ücret ve komisyon gelirleri" toplamı tam tamına 1.629.667.000tl. (yazıyla: birmilyar altıyüzyirmidokuzmilyon altıyüzaltmışyedibin tl.)

evet, türkiye'nin en büyük özel bankasının müşterilerinden kazandığı net komisyon geliri bu kadar. ha şunu da belirtmekte fayda var, bu komisyon geliri sadece kredi kartı aidatı veya hesap işletim ücreti olarak alınanları kapsamıyor tabi ki; kredilerden, havalelerden filan alınanları da dahil bu rakama.

ok, anladık, rakam büyük, peki bu rakam ne ifade ediyor bu banka için biliyor musunuz? o da şu adresten indirip inceleyebileceğiniz finansal tablo dipnotlarında mevcut(sayfa 75). sözkonusu bankanın "personel giderleri": 979.526.000tl ve diğer işletme giderleri :959.708.000tl.

ne etti toplam: 1.939.234 tl!

neymiş, türkiye'nin en büyük özel bankası sizden bizden topladığı komisyon ve aldığı aidatlarla genel merkez ve şubelerinde çalışan tüm personelin maaşlarını ödeyebiliyor, tüm diğer kira vs. giderleri de bu komisyonlarla kapatabiliyormuş...

iyi de, bir bankanın asıl işi bu değil ki! bir banka asıl işi mevduat sahiplerinden veya başka bankalardan para alıp, talep edenlere kredi olarak veya devlete borç olarak vermek. bu bankamız bunu da güzel yapıyor.
mevduat toplayıp ona yıllık %10 faiz veriyor, sonra da isteyene yıllık %24 faizle* kredi vermiyor mu? oradan kar etmiyor mu? ediyor*. asıl işi bu değil mi? evet.

fakat ortaya çıkan tablo gerçekten vahim. bankanın asıl işinden elde ettiği karı olduğu gibi kendisine kalıyor, biz ise ödediğimiz komisyon ve aidatlarla bankayı ayakta tutuyoruz. bankayı tüm yıl kapatsak ve desekki kimseden kredisi için faiz istemiyoruz, kimseye mevduatı için faiz ödemiyoruz, banka yine komisyonlarla yaşamaya devam ediyor! var mı böyle bir şey? sonra da gelmiş diyoruz ki "bankacılıkta türk mucizesi". yemişim ben böyle mucizeyi!

(bkz: şark kurnazı)

devamını okuyayım »
06.01.2012 21:53