buyuk hayallerin kucuk adami

  • 36
  • 0
  • 0
  • 0
  • 12 ay önce

22 nisan 2020 covid-19'a yakalanmam

halsizlik ve baş ağrısı nedeniyle, uykusuz bir gecenin sabahında, yola koyuldum. yoğun bakımdaki nöbetimi devraldıktan sonra ateşimin çıktığını ve halsizliğimin arttığını farkettim.

akabinde covid-19 polikliniğine başvurup sürüntü örneği verdim ve doktor hanım tomografi çektirmemi istedi. sonuç ne yazık ki covid-19 ile uyumlu çıktı. ilaçlar yazıldı, ayaktan tedavi almak üzere eve gönderildim.

o kadar koruyucu ekipmana, dikkate rağmen yine de yakalandım. covid-19 ile mücadele eden doktordan, hastaya evrildim. çok üzgünüm, eninde sonunda enfekte olacağımı hissediyordum ama erken oldu. buna hazır değilim. arkadaşlarımın iş yükü daha da artmış oldu.

edit: daha önce yaşadığım herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyonuna benzemiyor, kesinlikle farklı bir durumla karşı karşıya olduğunuzu vücudunuz size hisettiriyor. böyle hisseden ve buna rağmen işe gitmek zorunda kalan emekçi arkadaşlara tavsiyem, işverenlerinize bunun hem sizin hem de sizinle birlikte çalışanların hayatlarını tehlikeye atmak anlamına geldiğini ısrarla anlatınız. sürüntü örneği sonucu bazen 1 haftaya kadar çıkamayabiliyor, o yüzden tomografi çekilmesinde fayda var.

ateşim devam ediyor, parasetmaol ile 1-2 saat rahatlıyorum, sonra tekrar başa dönüyoruz. yaygın kas ağrısı ve baş ağrısı var. çok şükür nefes darlığım yok. tomografide akciğerlerimde 4 farklı alanda tutulum vardı, sanırım bu da maruz kaldığım viral yük ile alakalı.

ayakta tedavi, ek hastalığı olmayan, genç ve solunum sıkıntısı çekmeyen hastalar için baştan beri uygulanan bir durum. her yerde böyle, bize has değil. ilk basamak tedavi olarak hidroksiklorokin 2x1, 5 günlük tedavi veriliyor. ağrı kesici olarak parasetamol dışında ilaç önerilmiyor. azitromisin, favipiravir, kaletra, oseltamivir, tocilizumab gibi dünyada kullanılan ilaçların çoğu hastanemizde mevcut, inşallah ihtiyaç olmaz.

edit2: bugün itibaiyle ateşim olmamaya başladı, öksürük geçti gibi. kendimi çok daha iyi hissediyorum. atlatıyorum. hepinizin güzel dilekleri için teşekkür ederim.

devamını okuyayım »