buzdolabinda kalmis yarim limon

  • delikanlı (435)
  • 732
  • 11
  • 4
  • 0
  • evvelsi gün

e-devlet alt-üst soy bilgisi sorgulama

hala bilgi edinemediğim e-devlet hizmeti.

herkes bir şekilde soyunu sopunu merak ediyor. çok küçükken dede-nene'ye kadar bilmek yetiyorken ortaokulda lisede sormaya başlıyorsunuz haliyle. asıl olay soruya verilen cevaplarda. millet kızmış ulan soyunu sopunu nasıl bilmiyorsun diye. böyle şeyler konuşulmuyor ki, ayıp hatta.

osmanlı'nın geçmişi çok masum değil. imparatorluktu, herkes birbirine hoşgörülüydü bilmem ne diye avutuluyoruz hep. o kadar da hoşgörülü değildi osmanlı. sadece anadoluda türklerden önce gelen halka karşı öyle olmak zorundaydı. çünkü azınlıkların sayıları ayrı ayrı azdı ama toplandığında oldukça azımsanmayacak kadar fazlaydı. hepsini birden kovamazdı ya.

milliyetçilik akımıyla ulus devlet olmak için bu azınlıkların hemen hepsi mücadele etti. artı bir de bunun üstüne osmanlı'nın diğer savaşları eklendi. bunlar çok uzun bir süreye tekabül ediyor. kayıt tutmanın zorluğunu geçtim, adam göç ediyor günlerce haftalarca yolda başına neler geldi allah bilir. köyler basılıyor ediliyor mesela o dönemde. e dna raporu yok, doğum kontrol hapı yok, ertesi gün hapı yok. ama tecavüzler var. ortalık karışık bayağı. kim kimin neyi belli değil. belgelere de çok güvenemiyorum ben o yüzden. güvenemem yani.

besleme ermeni kızları var mesela tehcirden kalan. bunlar tehcirde yakın müslüman ailelere bırakılıyor. böyle çok fazla çocuk bırakılmış. adları da sonradan değişmiş hep. sonra ya bırakıldıkları evin oğluyla evlendirilmiş ya başka bir şey olmuş. bunlar evlerde konuşulmuyor ki. özellikle konuşulmuyor. utanılıyor. neyinden utanacaklarsa diyeceğim ama üzerlerinde bir baskı da oluyor, o yüzden haklılar da haksızlar da diyemiyorum ben. küçük yerde yaşayanlar bilir, herkes herkesin ailesini tanır. "kimlerdenmiş" bilinir yani birinin adı geçince.
siz ailenizde ermeni olduğunu bilmezsiniz, evlenecek olursunuz örneğin gelip evleneceğiniz adama "onların soyunda gavurluk var, emin misin?" diyen şerefsizler falan çıkabilir. anadolu çok garip bir yer. bilmeyen bilmez.

bu e-devlet işi iyi oldu ama yine de. en azından biraz olsun milletin faşizmini kırar diye bekliyorum ben. yumuşamamız gerekiyor birbirimize. tam amaçlarını anlamamakla birlikte iyiye yormak istiyorum.

devamını okuyayım »
10.02.2018 03:40