buzsubuhar

  • 219
  • 14
  • 5
  • 0
  • evvelsi gün

pardus

19.0 sürümü yayında. yaklaşık on yıl kadar önce büyük bir hevesle kurduğum pardusu bazı yönlerden yetersiz görerek bilgisayardan kaldırmıştım. belki günün birinde eksiklerini telafi ederler de yeniden kurarım düşüncesiyle. sonra öğrendik ki proje atıl kalmış. bir ara baktım da, debian tabana geçerek yeniden yoluna devam ediyormuş.
virüslerin cirit attığı windows kurulu eski dizüstü bilgisayarıma bir güzellik yaparak yıllar sonra tekrar pardusu son sürümüyle kurmaya karar verdim. gayet memnunum. temel olarak windowstan kullanım bakımından hiçbir eksiği yok. internet, video, ofis paketi ve küçük oyunları sorunsuz oynayabiliyorum. temel yazılım gereçleri tatmin edici. microsoftun üstün tarafı olan oyunların da muadillerini bulabiliyorum depolarında. daha ne olsun?
yıllar sonra dönüp baktığımda epeyi mesafe katedildiğini görebiliyorum. yerli işletim sistemimizin yaygınlaşması gerekiyor. öncülük yapacak olan da kamudur. hem pardus gibi yerlileştirilmiş yazılımlarla hem de f klavye de. böyle olursa geliştiricilerin de depoları zenginleştireceğini ümit ediyorum. şu haliyle bile olmuş dedirten işletim sistemimizi kullanarak ileride daha iyi sürümlerinin yayınlanması için desteklemiş olacağız. zira bir işletim sistemi ne denli yaygın kullanılırsa o ölçüde talepleri karşılamak için geliştirilmesi zarureti doğacaktır.

devamını okuyayım »