cahil dahi

  • 123
  • 10
  • 5
  • 0
  • 3 gün önce

cosmos belgeselinin şikayet edilmesi

sonsuz uzayın herhangi bir yerinde bulunan, bir taş kürenin üzerinde tek vasfı yaşamak olmayan ve aynı zamanda sadece biyolojik bir akıldan ibaret olmayan bir canlıdır insan

kendisini evrenin en mükemmel canlısı olarak tanımlar her insan, bunun nedeni sorulduğunda insanın sorgulama,araştırma ve düşünme yeteneğinin olduğunu metaforu ortada tutar.
bugün bu metafor kendini bilen insanlar öle kes yapıştırma düşüncelerle kendini tanımlayan hemen hemen yerkürede ki bütün insanların da savıdır.

peki ama nasıl olurda kendini sorgulayan,araştıran ve en önemlisi düşünen bir canlı olarak gören insan yaptığı davranışlar ve eylemlerle bunun zıttı şeklide davranır.

korkuları mi? doğmalari mi ?....
bilinmez ve bilinmeyecekte. ..

hiçlik mertebesinde yaşamak zordur senin için! dün yoktum diyebiliyorsun ve ispatlayabiliyorsun ,yarın da olmayacağını gözlemlerinle sezebiliyorsun...
peki ya şuan da?
varlığını sadece düşünmene bağlıyor olamazsın herhalde...

son olarak cosmos duayeni carl sagan'in da öğrencisi olan
-neil degrasse tyson

"bir toz zerresinde yaşayan ufacık canlılar olan bizler,
samanyolu'nun yıldızları arasına uzay mekikleri yollamayı nasıl başardık? sadece birkaç yüzyıl önce, yani kozmik zamana göre yalnızca bir saniye önce, nerede ve hangi zamanda olduğumuza dair hiçbir şey bilmiyorduk. kozmosun geri kalanından bihaberdik. bir tür hapishanede, bir ceviz kabuğuyla sınırlanmış ufacık bir evrende yaşıyorduk. bu hapishaneden nasıl kurtulduk? bu başarı, beş basit kuralın izinden giden kuşaklar dolusu araştırmacının eseridir: otoriteyi sorgula. hiçbir fikir, birisi doğru olduğunu söylüyor diye doğru değildir; ben de dahil. kendin düşün. kendini sorgula. hiçbir şeye, sırf inanmak istediğin için inanma. bir şeye inanmak, onu gerçek yapmaz. fikirleri, gözlem ve deneylerden elde edilen kanıtlarla test et. çok beğendiğiniz bir fikir, iyi kurgulanmış bir testi geçemiyorsa yanlıştır. yola devam et. kanıtlar sizi nereye götürüyorsa oraya gidin. elinizde hiç kanıt yoksa, peşin yargıda bulunmayın. belki en önemli kural da şudur: unutmayın; yanılıyor olabilirsiniz!"

devamını okuyayım »
22.10.2016 11:12