calico jack

  • 345
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

spartacus war of the damned

--- spoiler ---

sonu belli olduğundan kaç sezondur şu sona hazırlıyoruz kendimizi ama yine de yeterince hazırlanamamışım en azından gannicus'un istediği gibi ''glorious death'' olur dedim ama ne kadar görkemli olursa olsun yeterince görkemli gelmiyor.

gannicus otuz kırk kadar romalı askerin arasında tek başına kalmışken bile sezarın askerlerin arkasına saklanması güzeldi yalnız gannicus romalıların arasında tek başına kalıp hala direnmeye çalıştığında sezar gelip sırtından bıçaklayacak sandım crixus benzeri bir ölüm mü olacak derken öyle olmadı sezar, gannicus kılıcını elinden düşürene kadar yanına yaklaşamadı.

çarmıha gerildi, romalı itler tarafından hakkında bir arena efsanesi için ne aşağılayıcı bir son denildi, efsaneler hayallerin ete kemiğe bürünmüş halinden başka bir şey değildir dendi ama

gannicus, özgür bir adam olarak gözünün önünde arena, kolları çarmıha gerilmekten dolayı değil zafer sevincinden dolayı açıkmışcasına attığı zafer narasıyla, onu izleyen kardeşi oenomaus ile ve ölümüyle bir efsanesinin şerefinin iki romalı itin elinde olmadığını kanıtladı bundan daha görkemli bir ölüm mü olur.

spartacus ise savaşı, savaş konuşması, ölümü ile özgürlüğün ne demek olduğunu ne kadar değerli olduğunu, zamanında dediği gibi özgür bir adamın gücünün ne olduğunu gösterdi ki üç mızrak saplanmışken bile crassus hala korkuyordu ondan.

efsanesi yağmur getirerek başladı hayatı yağmur getirerek bitti ama efsanesi üstünden kaç yağmur geçmesine rağmen bitmedi.
ama tüm bunların dışında spartacus aklımda haritada trakya topraklarına özlemle bakışıyla kalacak.

hayali bir karakter olan agron neden bu kadar ön planda sorusuna da güzel cevap verdiler spartacus'un hikayesini anlatmak için çünkü diğer komutanlardan - gannicus, crixus, oenomaus dizide lider olmasa da castus - hiçbirisi hayatta kalamazdı çünkü hepsi isyanın sonunda ölmüştü.

ne kadar güzel bir final olsa da mutlu bir son değildi sonuçta o yüzden buruk bitti jenerikte tüm eski karakterleri göstermeleri ve andy whitfield'la bitirmeleri güzel olmuş diziyi.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »
13.04.2013 17:13