calico jack

  • 345
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

elif şafak'ın intihal yapması

intihal falan yok ama iftira var. geçerliliği olmayan bir iddia bu.

işin aslı ortaya çıkınca da siler entryisini gider nasıl olsa. başlık kalır birilerinin başına doğru mu değil mi bilmeden atlayanlar da karaladıkları ile kalırlar.

elif şafak okumadım amacım onu savunmak değil fakat chuck palahniuk okudum ve gösteri peygamberi'nde böyle bir pasaj yok.

ortaya atlan iddia tamamen uydurma.

peki yazar nereden uydurdu bunu cevabı basit. büyük ihtimalle gösteri peygamberi'ni okumadı. facebook ya da twitter'da artık nerede gördüyse gördü ilgili metnin altında chuck palahniuk ismini, doğruluğundan süphe etmedi, sanki kendi okumuş ve farketmiş gibi sözlüğe taşıdı kesin intihal vardır diye. iddiasını kanıtlayacak bir görsel koymamasının sebebi de bu. kanıtı, geçerliliği olmayan bir sosyal medya sayfası çünkü.

bu örnekte olduğu gibi bir kitaptan alıntı yapıp yanlış yazarın ismini vermenin yanı sıra buldukları her saçma sapan, kamyon arkası olabilecek yazının altına, chuck palahniuk, cemal süreya gibi isimleri yapıştıran cahil cühela, prim peşinde koşan, popülist bir kitle var sosyal medya denen bilgi çöplüğünde.

bu sebeple biraz dikkat etmeli oradan görülen şeylere doğru mu değil mi bu diye.

her şeyi doğru kabul ederek paylaşan bir kitle var ve bu kitle oldukça daha da yayılacak yalan yanlış bilgiler.

sözlük de prim vermiş görüldüğü üzere. gerçi haklısınız siz de araştırmaya ne gerek var ki. mış gibi yapmak daha kolay. zaten insanların büyük çoğunluğu da böyle yapıyor ne zarar gördüler ki. biliyormuş gibi yapmak prim sağlıyor nasılsa ne gerek var gerçekten bilmek için emek vermeye ya da zaman harcamaya. okumuş gibi yaparsın ardından atarsın tutarsa tutar tutmazsa daha sonra tekrar denersin şansını başka bir konuda. kralsınız nasılsa her duyduğunu doğru kabul edenlerin dünyasında.

sırf sözlükte favori almak için iftira atmak bu kadar kolay olmamalı.

devamını okuyayım »
09.06.2017 06:33