caliptrix

  • azimli
  • hırçın golcü (272)
  • 1418
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

doğumgününde aşık olmak

türk evladı her yıl doğum gününü kutluyor mu acaba? ben şahsen bunu merak ediyorum. aslında çok merak etmiyorum. bildiğim, duyduğum pek çok yaşıtım doğum gününü özel günler kapsamında görmez. ben de öyleydim. hala da öyle sayılırım. hiç mi doğum gününü kutlayan, neşeyle hediye paketlerini açan, kafasına ışıltılı parti külahı geçiren ve pastasının üzerindeki mumu söndüren arkadaşın yok, diye sorarsanız vardır belki. hiç öyle bir ortamda bulunmadığımı itiraf etmek istiyorum.

aslında evet, doğum günümüzün birileri tarafından hatırlanması acayip bir şeydir. sevindiricidir. beş-on sene evvelinde lisedeki bir din kültürü ve ahlak bilgisi hocasının tavsiyesi üzerine arkadaşlarımın doğum günlerini gizliden araştırmaya ve bir yerlere not etmeye başladım. bu on senelik süre zarfında da onları hatırladım ve bazen sade, hiç bir özelliği olmayan cep mesajlarıyla, bazen de arayıp bir "naber?" havasında kutladım. bu sırada şunu gözlemledim ki, bu arkadaşların pek çoğu o günün doğum günleri olduğunun bile farkında değiller. pek azı bunun farkında olmakla beraber bunun üstüne bir "hediye" merasimi yapmaktaydı. yani nerdeyse hiçbiri doğum gününü "özel" kabul etmemişti. bu tebrik mesajlarımın ardından pek çok samimi arkadaş edindim. yani bu sade, sıradan, aslında benim için çok da bir yük arzetmeyen mesajlar, ulaştıkları gönüllerde çok büyük sevinçler yaratmış, güzel ve sımsıcak duygular oluşturmuş olacak ki, onları herhangi bir arkadaş kategorisinden yakın arkadaş kategorisine ulaştırdı. bunu sağlayan, onların sevinç gösterileriydi. pek çoğunun daha önce böyle sevindiğini görmemiştim.

bu olanlar elbette güzel şeyler ama mevzu bu değildi. mevzuya dönersek, ben ve benim gibiler doğum günü nedir pek bilmezler. en azından son birkaç sene evvelinde kalan bu alışkanlığımı nazara vererek bunu söyleyebilirim. yani bu durum eskiden daha bir baskıncaydı. dolayısıyla da doğum gününde aşık olmak çok büyük bir şey olmasa gerek. en azından şu bahsettiğim gözlem grubuna dahil olanlar için.

devamını okuyayım »
27.06.2008 03:30