call me collect

  • mangal yürekli rişar (529)
  • 908
  • 4
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

mustafa kemal atatürk

yok efendim, bir insan ölmüş bir milleti canlandırsa, hiç yoktan yeri geldiğinde kendi hayatını bile ortaya koyup sıfırdan güçlü bir devlet yaratsa da, üstünden 80 yıl geçtikten sonra kurduğu milletin çocukları -ya da o milletin dilini konuşması bile yeter, kansız olduğu bariz de- tarafından bile hakkında abuk subuk konuşulduğunu görüyorum ya, cidden bu dünyada bi insan, ne kadar büyük şeyler yaparsa yapsın, illa ki bi şerefsiz çıkıp saygısızlık edecek, ben bunu anladım.

ama bana en çok dokunan şu, örneğin bi tane adam çıkmış şöyle bir espri yapmış; "katliam esnasında golf oynamış olması ihtimali yüksek kişi"

adam bu espriyi yapmış kardeşim, şaka gibi ama cidden yapmış.. bir empati yapalım. diyelim ki vatan haini değilsin, uygun şartlar da sağlandı ve conkbayırında atatürk değil de sen vardın. kaçan askerlerle karşılaştın; sana dediler ki: "düşman geliyor, cephanemiz kalmadı!!"

senin yapacağın şey, vereceğin tepki ne olurdu hiç düşündün mü? "haassktir düşman mı, kaçın laeaaaaağ" <--şundan daha başka bi tepki verebilir miydin? senle benle, atatürk arasındaki fark da bu. adam orada kendini ya da kaçan bir avuç askeri değil, conkbayırının önemini, savaşın akıbetini ve kurtaracağı memleketi düşünüyor. kendini düşünmeyen bir insan var ortada. savaşta göğsüne şarapnel yemiş bir insan var. savaştaki bir avuç askeri değil, ülkedeki insanların genelini düşünen bir insan var.

bir insanda azcık saygı olur ya, sen kimin hakkında konuşuyosun? şu anda dalga geçtiğin, hakkında saygısızca şeyler yazdığın kişi nihat doğan falan değil farkında mısın? sevmeyebilirsin, nefret edebilirsin, zaten vatan haini teröristlerin hepsi benzer şeyleri hissediyolar, ama saygı duyacaksın. bu insana düşman saygı duydu, içimizdeki şerefsizler duymuyor ya. yanarım da buna yanarım. seni beni öldükten sonra hatırlayan 100 kişi olacaksa, onu hatırlayan, yaptıklarını öğrenen, ona saygı duyan son 80 senede bilmem kaç milyar kişi oldu. eleştirmeyi geçtim, saygısızlık yapabilmen için senin o insanla aynı kategoride olman gerekiyor.

sen kimsin lan yarrak?

devamını okuyayım »
20.12.2009 00:23