camel camel

  • 31
  • 1
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

outlander

kitaplarını okumadım, ancak dizisinde en çok dikkatimi çeken durum şu oldu: erkek karakterler çok ilginç yaratılmış.

kadınlar oldukça kompleks; başrol clare olsun, brianna, marsali, jacosta, geilis, jenny vs bunların hepsi çok yönlü ve gri karakterler. kişilik özellikleri "iyi" ve "kötü" olarak ayrılmıyor, ağır basan özellikleri ve anları olsa da genel olarak her iki tarafa yöneliyorlar. özellikle yeni sezonlardaki jacosta ve ilk sezonlardaki jenny favorilerim. mükemmel işlenmiş bu karakterler. geilis mesela bir villain olmaya en yakın karakter ancak zamanında claire'i yakılmaktan kurtarmışlığı da var.

ama erkeklere baktığımızda ya mükemmel eş, ya mükemmel oğul, ya mükemmel arkadaş/dost (en garibime gideni de mükemmel yeğen), ya da tam zıddı; olabildiğince psikopat karakterler. ortası yok. gerçek dünyadaki sıradan insanlar yok yani bu erkek kadrosunda. arada sırada saçmalasalar da bir şekilde gönülleri fethediyorlar. ya da zaten amaçları korku ve tiksinti oluşturmak, bunu hakkıyla yapıyorlar. ama ortada özellikle o dönemlerde sayıları çok fazla olan sıradan köylü abiler yok. sıradanlığın, griliğin kompleksliği yok hiçbirinde. bir tek murtagh'nın karakteri özellikle ilmik ilmik işlenmiş gibi geliyor. ama o da süper bir amca yani. herkesin evde bir tane bulundurmak istediği iskoç godfather.

ben bu dizinin bir kitap uyarlaması olduğunu bilmesem derdim ki; senarist bir kadın ve erkekleri tam olarak çözememiş. çözeceği şey de yani erkek ve kadın kişilik olarak aynı ölçüde kompleks olabilir. ama kim bilir tabi, belki tv uyarlaması yaparken erkek karakterlerin derinliğini düşürmeyi tercih etmişlerdir. yazar belki hepsini kompleks yaratmıştır kitaplarında. okumak lazım. ama 5 sezon boyunca "bu kadar da iyi olunmaz bilader" ya da "oha dur hayvan abarttın" diye erkek karakterlere saydırdığım çok oldu.

bu yazı tabi dizinin iyi ya da kötü olmasıyla alakalı bir yorum içermiyor. bence şahane bir dizi. umarım sonunu görür ve keyifle izleriz. muhtemelen bu arkadaşları 70 yaşına kadar oradan oraya koşturacak zaten yazar.

devamını okuyayım »