cammasaninatinasumuksurenadam

  • 1528
  • 10
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

türk halkının osmanlı'ya özlem duyma sebepleri

geçmişi bilmediği içindir. şöyleki; biz normal vatandaşlar osmanlı zamanında yaşıyor olsa idik; adalet karşısında hanedan üyelerini geçtim herhangibir devlet yöneticisi, ayan, yaşadığı yörenin zengini vs. karşısında kesinlikle hakkını arama durumunda olamazdık. haksızlığa karşı durma, yönetimi eleştirme, yolsuzluk vs. karşısında sesimizi çıkarma, aptalca iş yapan hükümetleri devirme, devlet memurlarını şikayet etme imkanımız olamazdı.korkunç vergiler altında ezilir, isyan eder dağa çıkardık. devamlı yenildiğimiz savaşlarda baba-oğul can verir, yinede devletten bir halt alamazdık.şimdi yaşadığımız devlet ile osmanlıyı ayıran tek şey yönetim sisteminin monarşiden cumhuriyete geçmiş olmasıdır.

cumhuriyetin erdemini anlayamamış, halen daha kılıç kalkan devrinde yaşadığını sanan, başka ülkeleri boyunduruğu altına alarak ekonomik olarak kalkınacağına inanan insanlar elbetteki osmanlı devletini özlemle anmaya devam edeceklerdir. işin ilginci bu özlemle anmaya devam eden tayfa senin benim gibi osmanlı da normal vatandaş olanların torunları. deveye diken modundalar yani.
tamam osmanlının yaptıklarının benzerlerini bizim devlette yapıyor ancak hiç değilse yönetimi değiştirme şansımız var.

aklımdayken osmanlı devletinin tüm dünya devletlerindeki ismi türk imparatorluğu idi. biz inatla osmanlı demeye devam ediyoruz, bu da oldukça ironiktir.

devamını okuyayım »
01.12.2017 16:19