canis lupus familiaris

  • 1712
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

kpss 2020

coğrafyası çok iyi olan biri olarak söylüyorum coğrafya soruları kolaydı, orta okul seviyesindeydi diyenlere aldırmayın. coğrafya soruları direkt ezberci zihniyete yönelik kalitesiz sorulardan oluşuyordu. kişinin bilgisini ve analiz yeteneğini ölçmek için sorulan bağlam soruları yoktu. 21 haziran sorusu hariç bütün sorular ezberle geç sorularıydı ki bu aslında kişinin bilgisini değil ezber yeteneğini ölçen saçma bir uygulama. önceki senelerde sorulan sorular çok daha kaliteliydi. sınava giren kişi gerçekten o bilgiyi kavramış yoksa sadece ezberlemiş mi ortaya çıkıyordu.

bu senenin soruları ne? tiftik keçisi nerede yetişir, jips arazi hangi ilimizdedir, dönen toprak hangi bölgemizde bulunur, hangi ilimizde demir yolu yoktur, taş kömürü hangi ilçededir... abicim böyle eleme sorusu olmaz. bunlar ezber soruları!

bak ne güzel 21 haziran sorusu sormuşsun, aynı soru içerisinde hem dünyanın hareketleri, hem harita bilgisi hem de türkiye'nin matematik konumunu yedirmişsin. bu soruyu ezberci insan doğru yapamaz. bu soru konuyu kavramış analiz yeteneği güçlü insanın yapacağı sorudur. koyacaksın böyle kaliteli bağlam soruları kim biliyor kim bilmiyor ortaya çıkacak. sınav öncesi madde madde ezberlenip üç gün sonra unutulacak tipte şeyleri sormayın artık şu sınavlarda.

bak kardeşim önemli olan sinop'a demiryolu olup olmadığı değil. sinop'ta neden demiryolu olmadığıdır. önemli olan kozlu'da taş kömürü olması değil, neden sadece o bölgede taş kömürü çıktığıdır. jips arazi'nin sivasta olmasını bilmek hiçbir boka yaramaz. sivas'ta neden jips arazi var bunu bilen kişi bilgilidir. bilgi dediğin budur.

kısacası ezberci zihniyetinize sokayım. orojonezi sormuşsun. orojenezi sormayacaksın toros dağları'nın oluşma sebebini soracaksın. kişi bunu bilecek bir dahaki sefere diyecek ki "a evet levha sınırlarında sıra dağ oluşumu gözlemleniyor demek ki sıra dağların olduğu yerler genellikle levha sınırlarının olduğu yerler." sonra bakacak güney amerika'ya orda binlerce km boyunca uzanmış and dağlarını görecek. ampul yanacak beyninde! burada bir olay var ki bu dağlar oluşmuş. ne ola ki o olay? evet bildin boylu boyunca iki levha birbirine giriyor ve and dağları yükseliyor. bilgi budur yorum budur analiz budur. bak nereden nereye bağlayabildin olayı gördün mü? gerçek bilgi böyledir, kavrarsan bilgiyle bağıntılı her olayı analiz edebilirsin. ama sadece toros dağları - orojenez diye ezberleyip geçersen aslında hiçbir şey bilmiyorsun demektir. sonunda deli ettiniz beni ezberciler deli!

devamını okuyayım »