capitale de la douleur

  • 178
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

babanın inşaat işçisi olması

bir delinin attığı taşı, aklını buzdolabında saklayanların çıkaramamasıdır.

inşaat işçisi olmak utanç verici olmayabilir. ama sorun bakalım, kaç çocuk "evladım, senim baban ne iş yapıyor?" sorusuna göğsünü gere gere "amele!" cevabını vermiştir ya da verir.

hiçbir amele, çocuğuna sağlıklı ve konforlu bir hayat sunamaz. doğrudur, okul dışında o işçiyle aynı evi paylaşan kadının ve çocuğun muhtemelen sosyal çevresi de kendileri gibi insanlardan oluşur, muhtemelen bir gecekondu mahallesinde yaşar, yoksulluklarını fazla yadırgamazlar. ama pek azı dışında, o yoksul ve cahil insanlar kaderlerini değiştirip bir gün yüzü görebilirler.

şimdi çoğunuz, hem linç meraklısı olduğunuz hem de kaloriferli evlerinizde müniz özkul'lu, adile naşit'li filmlerle büyüdüğünüz için, yurttan boş sesler korosuna vokal yapıyorsunuz.

amele olmak ayıp değil, ama marifet de değil, güzel kardeşim. amele olmak demek, namussuz olmak, ırz düşmanı olmak demek değil. ama eğitimsiz, cahil, yoksul olmak demek. bunlar da övünülecek şeyler falan değil. sadece bizi bunların gurur duyulacak şeyler olduğuna inandırdılar ki, sefaletimize isyan etmeyelim.

ben bile inançlı bir müslüman olarak, tanrının adaletsizliğine akıl sır erdiremezken, sizin bu eşitsizliği ve rezil düzeni böyle kanıksamanız benden daha tutucu, mufafazakâr olduğunuzu gösteriyor.

bu arada, kaç tane amele ya da amele çocuğu arkadaşınız oldu? ve birini aşağılamak için, kaç defa "amele" sözcüğünü kullandınız? o beyinciğinizi bari bu sorulara cevap vermek için kullanın.

bizim sorunumuz inşaat işçileri değildir. memleketi bu duruma getiren ekşi sözlük'te de sıkça karşılaşacağınız beyaz yakalı amelelerdir.

ha bir de tabii;aldığı üç kuruşluk eğitim, okuduğu bir iki kitapla sınıf atlayabileceğini sanan ucuz insanlar var. onların kimin çocuğu olduğu falan önemli değil, zira kumaşları kötü. örnek için bakınız;

#53249752

devamını okuyayım »
16.07.2015 15:32