capitale de la douleur

  • 186
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

kız babası olunca yapılacaklar

bir kızım olsaydı...

arefe günü gider ona bayramlık alır, dönüşte dondurmacıya uğrardık. bayramda birlikte şeker toplar, lunaparka gider, dönme dolaba binerdik. tatlıyı, çikolatayı fazla kaçıran kızımın karnı ağrıyınca, annesi onu dizlerine yatırıp tüysüz, top gibi yuvarlak karnını ovar, “ah kızım, hiç söz dinlemiyorsun.” diye söylenir ben de "kızma annesi." diyerek onu şımartırdım.

bir kızım olsaydı...

onunla mutfağa girer, kek, börek, tatlı yapardık. "karıştır kızım, dibi tutar sonra." derdim sütlaç yaparken. "unu, kabartma tozunu elekten geçirmezsen topak topak olur." derdim portakallı kek yaparken. "babacım, kısır da yapalım, annem sever." derdi benim düşünceli sevgilim. onunla gurur duyardım.

bir kızım olsaydı...

ona bisiklete binmeyi, yüzmeyi, okumayı öğretirdim. "korkma kızım, ben buradayım." derdim o bisikletin üstünde dengesini sağlamaya çalışırken. "korkma kızım, ben buradayım." derdim o suyun üstünde kalmaya çalışırken. "korkma kızım, ben buradayım." derdim onu ilk kez okula götürüp bırakırken.

bir kızım olsaydı...

anneler gününde gider çiçek alır, annesi uyanmadan birlikte kahvaltı hazırlardık. onu giydirir, saçlarını tarar, hazırlardım. bizimki, minicik elleriyle hediyemizi annesine verirken, ben sevdiğim kadına arkasından sarılır, boynunu, saçlarını koklar, onu içime çekerdim. o zaman hem onu hem de yavrumuzu bir kez daha severdim.

bir kızım olsaydı...

sokaktaki kediye, köpeğe, camın önüne konan güvercinlere, serçelere, ağaçlara, çiçeklere, avuç açan dilencilere, öksüz ve yetimlere merhamet etmesini, vicdanlı, dürüst, cömert, bilgili olmasını isterdim.

sınıfın en çalışkan öğrencisi, okulun en güzel kızı olmasa da olur. ben onun, hayırlı bir evlat, sadık bir dost, vefalı bir aşık olmasını isterdim.

iyi bir insan olsun isterdim.

devamını okuyayım »