captainclaw

  • 349
  • 97
  • 48
  • 9
  • bugün

mardin

gezmeye gidenler için muazzam bir şehir ancak derdini sıkıntısını yaşayanlar bilir. pek bir istihdam alanı olmadığından ve eğitim seviyesi yerlerde olduğundan en yaygın meslek şoförlüktür. aziz sancar'ın mardin'den çıkmış olması bu gerçeği değiştirmiyor.

hastanelere allah düşürmesin. sağlıklı adamı ameliyat edip sgk'dan para koparma derdinde olan bir iki özel hastaneye gitmeyeyim derseniz, devlet hastaneleri sizi en iyi ihtimalle diyarbakır'a sevk eder.

fakirlik had safhadadır, bir de buna suriyeli nüfusu eklenince işsizlik seviyesi nirvanaya ulaşmıştır. eski mardin'de yaşamak rüya gibi gelebilir dışarıdan bakınca, ancak her biri kedi boyutunda olan saldırgan lağım fareleri, akrepler ve yılanlarla aranız iyi değilse pek rahat edemezsiniz. ha bir de sürekli merdiven in çık bol bol spor yapmış olursunuz. kar yağdı mı manzara güzel gözükür ama düşüp bir tarafınızı kırmamanız mucize olur. su ve elektrik kesintileri de cabası.

çocukları uyuşturucudan ve beladan korumak da zordur mardin'de. önüne gelen beline silah takar. büyük aşiretler, mafyalar, örgütçüler insana rahat vermez. sosyolojik olarak da tam bir fitne fücur kazanıdır. yani anlayacağınız "tarihi evler" romantizminin ötesinde bambaşka bir hayat var mardin'de ancak bunu televizyonlarda göremezsiniz.

devamını okuyayım »