carnicero

  • 3462
  • 14
  • 2
  • 0
  • 4 gün önce

müteahhit

yaklaşık 20 tane sözüm ona meslek olan müteahhitliği icra eden adamla görüştüm. izlenimlerim.

1. söyledikleri her şey yalan. hesap konusunda hep abartı. inşaat dediğin brüt yaşam alanının ort. inşaat maliyetiyle çarpımıdır. bu adam hesap yaparken çatıya koyacağı plywood'u da ekler. temeli de ekler. perde betonu da ekler. istinat duvarını da ekler. ananızın amı gibi para çıkartır. 3 katlı 100 m2 evi minimum 750.000'e mal edeceğini söyledi bir herif yemin ederek.

2. vereceği bir şey olduğu zaman tüm rakamlar yine yalan, her şey eksik. size küçük ev kaktırmak için 3 katlı evin merdiven boşluğunu 30 metrekare çıkaran adam gördünüz mü? ben gördüm.

3. fifti-fifti diye bir yarakla başlar hepsi konuşmaya, sanki allah'ın kanunuymuş gibi. 50% ne amına koyim dağ başında çorum'da mı ev yaptırıyoruz. ataşehirdeyim ataşehirde. rant denen bir şey var.

4. pazarlık yapmaya başladığınızda direk "ama sen çok metrekare alıyorsun" diye girişirler. orospu çocuğuna 5 ayda herşey düştükten sonra net 150.000 para kazandırıyorum herif bana "senin evler daha çok ediyor" diyor. utanmazdırlar.

5. enayi sikmeye alışmışlardır. nerede yaşlı, okuma yazması olmayan, köylüsü, din kardeşi varsa kulağının arkasına kadar sikmişlerdir, bu düzenin de böyle devam edeceğini öngörürler. ayda 50k'dan az getirisi olan işe girmiyor adamlar, ki bu adamlar aynı anda 3 inşaat yapıyorlar ortalama. ayda 150k getirisi olan cahil çok ama çok tehlikeli oluyor.

6. yaptıkları işin çok zor bir şey olduğunu iddia ederler. amele başında durup, sgk'sını bile yatırmadığın adamı azarlamanın çok zor bir şey olduğunu ciddi ciddi anlatmaya çalışırlar size. emek sömürüsünün ete kemiğe bürünmüş halidir bu herifler. sabah namazıyla başlattığı işçinin, yer altındaki madencinin, okyanus ortasındaki gemicinin daha fazla emek harcadığını kabul etmezler.

7. "ben sermaye koyuyorum, risk alıyorum" derler ama öncelikle işi tamamen risksiz yerlerde yaparlar (inşaat bitmeden satılmayan daire kalmıyor burada) ve de ödemelerini hep vadeli yaparlar, en ufak bir problemde arkaya iterler olan aradaki adamlara olur.

8. istisnasız hepsi "kendi dairem gibi yapıcam" derler yapmazlar. zaten yapmasınlar, hepsi kitsch amk. adını bile söyleyemedikleri alucobond (alükomb, alikobal, alikomut vb. esasında alüminyum kompozit'in en bilinen markası) dayarlar tüm eve. 4. sınıf plaza yaşamında bulursunuz kendinizi.

9. hepsi vokal, hepsi partizan. zaten çoğu akp'li ama müşteriye göre çaktırıp çaktırmama arasında gidiyorlar. canları cehenneme. fakirken ağızlarından 1 kelam çıkmazken anca kendilerini finansal olarak sağlama alınca ortaya çıkan ezikler bunlar.

haklarındaki nefretim bu kadar. işin acı yanı ise bunları çalışır kılanlar ayda 3-5 bin lira kazanan mimar ve mühendisler. eğitimli kitle destek olmasa bu kara cahiller bu kadar palazlanamazdı. sizin de aldığınız eğitime sıçayım ibne mimarlar, mühendisler. (bkz: don't feed the troll)

devamını okuyayım »
17.05.2015 01:18