casusbubelli

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (537)
  • 1385
  • 36
  • 7
  • 0
  • dün

obama'nın kızının kasiyerlik yapması

beğenirsiniz beğenmezsiniz size kalmış, amerikan kültürünün parçasıdır. fakir taklidi yapıyor diye uydurmadan önce olayın gerçekleştiği kültürü öğrenmek sizi utanç verici durumlara düşmekten kurtarır. amerika'da 14-15 yaşlarından itibaren gençlerin yazın kendilerine uygun işlerde çalışması beklenir. kimi yerleri siler, kimi mc donalds'da burgerleri çevirir, kimi komşuların çimlerini biçer. bırakın başkan gibi maaşlı devlet görevlisinin çocuklarını, pek çok ceo'nun çocuğu da aynısını yapar. yani bunu yapmak hazırda bekleyen gemicikler olmadığı anlamına da gelmez. çalışma ahlakını, paranın kıymetini öğrenmektir amaç.

bunun devamında pek çok amerikan ailesi 18 yaşına gelmiş çocuklarının kendine yetmesini bekler. üniversite mi okuyacaksın? elbette. ben okul paranı öderim ama çalışıp para kazanıp karnını doyurmak, kiranı ödemek sana kalmış. veya durum uygun değilse okul ücretini de borç olarak verirler çocuklarına veya o da mümkün değilse kredi çekilir. ha okul ücreti de en iyi ihtimalle yıllık 10 bin dolar olur, okuluna gore 50 bin dolara kadar çıkabilir.

edit: aşağıda obama'ya memur dememe takılanlar olmuş, nereden böyle konuşacak bir hukukumuz oluyorsa, hakkımda mal iddiasında da bulunmuş yazar. demek bazı şeyleri tane tane anlatmayınca anlaşılmıyor. bakın arkadaşlar mevzu obama'nın kişisel serveti değil, obama'dan çok daha fazla kazananların bile bu tür şeyleri yapması. şöyle anlatayım, obama'nın yıllık bürüt maaşı 400 bin dolar. aylık neti kaba hesap 15 bin dolara gelir. buna yazdığı kitaplardan, varsa yatırımlarından, hisselerinden gelen gelir dahil değil. yani ne kendisinin ne kızlarının o tezgahtarlık işinden gelecek 900 dolara ihtiyacı var. abd standartlarında bile adam zengin sayılır. he ama mevzu o değil, bakın lloyd blankenfein diye bir adam var, dünyayı yönetmiyor, emrinde nükleer füzeler filan yok, sadece goldman sachs diye bir bankanın başında ve adamın yıllık bürüt kazancı 23 milyon dolar, yani obama'nınkinin 55 katı. hah işte bu gibi adamların çocukları da gider tuvalet temizler abd'de. onlar başkan çocuğu olmadığı için kimse gidip bunun haberini de yapmaz. çünkü adamın kültürü budur.

edit2: aha bu da iki sene önce bu konuda yazılmış makale. obama ailesi de var.

devamını okuyayım »
04.08.2016 22:24