caydelisi

  • 97
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

fiat s76

fiat'ın 1910 yılında yaptığı ve o yıllarda ki kara hız rekoru sahibi olan benz & cie şirketinin ürettiği blitzen benz'in * rekorunu geçmek üzere yapılmış, lakabı "turin canavarı" olan otomobildir.*

o yıllarda firmaların aşırı besleme (bkz: turbo) veya aerodinamik konusundan tamamen bir haber olmalarından dolayı, motor güçleri ve dolayısıyla araç hızları tamamen motorun büyütülmesi ile sağlanıyordu. yani formül; daha hızlı araç, daha büyük motor demekti.

fiat firmasıda kendine bunu ilke edinmiş olacak ki 28.353 cc'lik (evet doğru okudunuz, 28.3 litre) 4 silindir, 1830 nm torklu (makina komple ciğer) ve maksimum gücü olan 290 beygiri -şimdiki araçların neredeyse rölanti devri olan- 1900 dev/dk'da veren bir motor yapmış. ayrıca araç zincirli aktarma, su soğutma, 4 ileri vites ve 212 km/s gibi bir son sürata sahipti.

araç fotoğraflardan da görüldüğü gibi döküm değil tel jantlıydı. çünkü o yılların hız rekor denemeleri şimdi ki gibi asfaltta değil plajlarda ve nispeten düz toprak arazilerde yapılıyordu. dolayısıyla bu tür yerlerde yüksek hızlarda döküm jantların dayanması mümkün olmadığından ve araçta süspansiyon namına tek şeyin yaprak yay olmasından dolayı tel jant kullanılıyordu.

araçla ilgili birkaç ilginç bilgi daha vermek gerekirse, o yıllarda araçlarda marş motoru, yağ pompası ya da yakıt pompası gibi teknolojiler neredeyse hiç olmadığı için bu tür araçların çalışması en iyi ihtimalle 10-15 dk sürerdi. ve çalıştırmak için bir takım çalışması gerekirdi. silindirlerin her biri bir yemek tabağı kadar olduğu ve balansör sistemi bulunmadığı için ilk çalışmalarında aracın kendi kendine devrilme riski vardı. çevresinde yarattığı orta şiddette ki yer sarsıntısını söylemiyorum bile.

son söz olarak o zamanların en hızlı uçaklarının 120-140 km/s hızlara çıktığı düşünülürse, bu araçları şimdi ki herhangi bir kara aracıyla karşılaştırmak mantıksız olacaktır.

devamını okuyayım »