cemoloji

  • 17
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

3 mart 2019 yeni malatyaspor başakşehir maçı

kitabın ortasından dalayım konuya. penaltı, penaltı değil. gel gelelim, malatya sabaha kadar oynasa gol atamayacak gibi oynuyor. buradan en fazla beraberlik ile puan kaybederdi başakşehir; onu da hakem engelledi zaten, sağ olsun!

şimdi başakşehir'in iki büyük avantajı var:

birincisi 17 takımın gözündeki başakşehir algısı. her ne olursa olsun kayseri, malatya, rize, konya, bursa gibi takımlar başakşehir ile oynadıkları maçlarda galatsaray'a, beşiktaş'a ve fenerbahçe'ye oynadıkları hırs ile oynamıyorlar. dikkat edilirse büyüklerin maçlarında cengaver gibidir bu anadolu takımları. bunda da garipsenecek hiçbir durum yoktur. bunlar anadolu takımı topçuları için de hocaları için de vitrin maçlarıdır. büyükler de bu yüzden büyüktür zaten. kolay maçları olmaz hemen hemen, ve yine de kazanmayı bilirler. düşünsenize, bu saydığım takımlar her maçlarını beşiktaş'a oynadıkları gibi oynasalar muhtemelen şampiyon olurlar zaten değil mi? işte başakşehir'in önemli avantajlarından birisi anadolu takımlarının gözünde vitrine çıkacakları bir büyük olmamalarıdır, şimdilik. malatya'nın bir galatasaray'a oynadığına bakın, bir konya'ya, bir de başakşehir'e... konya ve başakşehir'e oynadığı top aynı toptur. ama dediğim gibi bu gayet de işin doğasına uygun, normaldir elbette.

ikincisi ise hepinizin malumu üzere desteklenmeleri durumudur. mali yapılarından, saha içindeki futbollarına kadar omuz atılmakta şu an kulübe. başakşehir'in keyifli bir futbol oynadığını, şampiyonluk futbolu oynadığını söyleyen, ya başakşehir'i izlemiyordur, ya da futboldan haberi yoktur, tek takip ettiği lig bizim çöp ligimizdir.

bakın şunu kabul etmek lazım. büyük takımlar ara ara kollanır. bunu inkar etmiyorum. kollanırlar, çünkü lobileri vardır. ancak büyüklerin hiçbiri başakşehir gibi belli bir amaca yönelik kollanmaz. amaç dediğim sadece başakşehir'in şampiyon olması değil. ortada bir dizayn etme durumu var. mühendislik var. büyük kulüpler bağırdıkça kollanırlar. ama başakşehir tek kelime etmeden kollanıyor. galatasaray çıkar kızar, hop, gönlü alınır. fenerbahçe çıkar bağırır, hop, gönlü alınır. ne yazık ki bu ligimiz bu. izlediğimiz şey futbol değil, genellikle tiyatro.

ama, yukarıdaki yorumlara bakıyorum da... kusura bakmayın da sizin gibi formlara bu lig fazla bile.

devamını okuyayım »