cenabettincerrah

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (547)
  • 2160
  • 7
  • 4
  • 0
  • 3 gün önce

lazar markovic

partizan'da çocukluk yaşlarından itibaren dikkat çeken oyunculardandı markovic. ardından benfica'nın yolunu tuttu. jorge jesus'un aheste ve keyifli pişirdiği takımın etkin parçalarından biri oldu. yalnızca oynamayı sürdürüp, tecrübelenip-güçlenmesi onu bir yıldız yapacaktı. fakat liverpool'daki süreç onun açısından iyi olmadı. markovic ülkeye ve şehre adapte olmaya başladığında brendan rodgers 3'lü savunmaya geçmişti.

bu açıdan ingiltere bir tüketici ülke. bir portekiz veya bir alman takımının bir oyuncuya kendini gösterecek ortamı yaratmama ihtimali düşük. ingiltere'de ise markovic'in durumundaysanız kısa sürede derhal hünerlerinizi göstermeniz gerekebiliyor.

markovic'in liverpool'da sürekli oynamak için bazı özelliklerini geliştirmesi gerektiği bir gerçek. lakin 4-2-3-1 tam da markovic'in adaptasyon süresinden sonra biraz daha sürse bugün o özellikleri çoktan geliştirmiş olabilirdi. fenerbahçe onun oyununa ekstra hiçbir şey katmasa da markovic eğer geçen mayıs ayından sonra gerilemediyse, liverpool'a daha iyi bir şekilde dönecektir.

premier league için en önemli eksikliği güç. eğer fiziksel durumu güçlendiğinde markovic'i yavaşlatacaksa, daha da hızlanıp, daha delici hale gelmeli. yani bir tarafa doğru evrilmesi gerekiyor. dediğim gibi bir tam sezon daha oynayıp sadece yaş alması, kendine güvenini benfica'dan ayrıldığı ana getirmesi markovic'i zaten liverpool için yeterli bir oyuncu yapacaktır.

brendan rodgers bu yıl 4-3-3 deniyor ve belli ki markovic'i arada bir kullanmak istemiyor. elinde kenarlar için philippe coutinho, roberto firmino, jordon ibe, divock origi var. ve yine adam lallana ile daniel sturridge'i kenarlarda kullanabilir (kanımca sakatlıktan döndükten sonra sağda sturridge-solda coutinho'yu kullanacaktır).

açıkçası üst sınıfın kenarlarında dolaşan sofiane feghouli yerine lazar markovic'in kiralanmasını, o pozisyona yatırılacak paranın önümüzdeki yıla aktarılmasını daha iyi buluyorum fenerbahçe adına. aslında tesadüfi fakat iyi bir gelişme. zira feghouli daha iyi bir oyuncu olacaksa bunun için valencia'da daha iyi bir ortam var. fenerbahçe'de bu ihtimal daha düşük. ve fenerbahçe'nin elindeki oyunculara göre markovic farklı / ayrıksı tipte. feghouli gibi sağlam basan, 4-4-2'nin de kanadında oynayabilecek bir oyuncu henüz tam olarak değil. ancak fenerbahçe bu yıl markovic'i kiralayarak, önümüzdeki yıl kendi markovic'ini satın alabilir. ve markovic liverpool'daki garip sezona rağmen feghouli'den çok şey vaat ediyor.

feghouli'nin valencia'daki istatistikleri kötü değildi. yine de ben özellikle büyük maçlar ve valencia'nın giderek artan yatırımları sonucu, o tarafta da daha forvet tipli, birçok tehdidi bulunan bir oyuncu denenebileceğini düşünüyordum valencia adına. fenerbahçe seneye o tarafa dusan tadic, riyad mahrez benzeri bir oyuncunun patlama yapmadan önceki halini bulabilirse yahut pione sisto gibi yüksek potansiyele sahip bir oyuncu alırsa daha üst kalite de yakalanabilir.

tabi bu idealist bir bakış açısı. feghouli elbette fenerbahçe'de yıllarca 11 oynayabilecek kaliteye sahip. ben ütopik bir şampiyonlar ligi başarısı adına konuşuyorum. feghouli'nin tadic'ten daha iyi olduğu da söylenebilir örneğin. fakat iyi kurulmuş bir takımın parçası olarak tadic'le herkesi devirebilirsiniz. çünkü şapkasının altında daha çok numara var.

velhasıl, yeni kasa bir kanat oyuncusu markovic. belki klasik bir kanat oyuncusu kadar kenara yapışık değil, ortaları o denli iddialı-estetik değil ama çok çabuk, dripling yeteneği gayet iyi ve gerektiğinde en basit seçenekle işi görebiliyor. yalnızca oynamayı sürdürmesi onu daha iyi yapacak. benfica'daki varyasyonlara yatkınlığı, taktiksel uygulamalara katılımı da onun adına epey olumlu. tek handikap liverpool'un beklediği seviye ve premier league uyumu.

*bir de başka bir konu var:

fenerbahçe'ye transferinden sonra hakkında girilen entry'leri okumadığımı peşinen söyleyeyim. yalnızca, geçtiğimiz günlerde sözlük'te ve etrafımda jason denayer'e dair yorumlara maruz kaldım; aynıları markovic konusunda yapıldı mı bilmiyorum ama türkiye'de oyuncu kiralamak konusunda bir algı çarpıklığına şahit oldum kendi çapımda.

oyuncu kiralamak, "muhtaç" veya kiraladığınız takımdan daha küçük bir takım olduğunuzu göstermez. real madrid, barcelona gibi kulüplerin transfer geleneklerine bakınca bu algının nereden geldiğini anlayabiliyorum fakat bu, oyuncu kiralamakla hususunun bir yanlış olduğunu, prestij kaybı olduğunu işaret etmiyor.

örneğin galatasaray 4'lü savunmayla oynuyor. ve mali açıdan oldukça sıkışık durumda. financial fair play konusunda galatasaray'ın durumunu, uefa ile görüşmelerinin iç yüzünü bilmiyoruz. şöyle bir gerçek var: en sübjektif değerlendirme ile denayer galatasaray'ın elindeki 3. en iyi stoper olur (kanımca 1-2 arası). bu galatasaray'ın gruptan çıkma şansını arttırır mı? galatasaray gruptan çıktığında daha fazla kazanacak mı?

kısaca, denayer galatasaray'da oynarsa, manchester city onun durumunu görecek (maaşından da tasarruf ederek) ve kulüpteki geleceğine karar verecek. galatasaray da stoper pozisyonuna 1 yıl geç transfer yapacak, aceleye gelen bir transfer yapmayacak (yapmama ihtimalini arttıracak / bu yılki opsiyonlardan daha da iyisini alacak belki), galatasaray üst tura çıkma, yarıştığı kulvarlarda daha ileri gitme, daha fazla gelir elde etme şansı yakalayacak. böylece bu yıl denayer'i alamasa da, seneye denayer'i yahut x'i alacak parayı biriktirebilecek.

örneğin thibaut courtois, atletico madrid'de 3 sezon chelsea'den kiralık olarak forma giydi (her sezon başı yeniden kiralandı). atletico madrid böylece o pozisyonda satın alabileceğinden daha fazla kalite elde etti, pozisyona yapacağı transferin parasından tasarruf etti. zaten courtois gittikten sonra, büyük bir bonservis ücretiyle (16 milyon euro) jan oblak alındı (aynı kalitede olmasa da potansiyelli bir genç). ve 2011 yılında, courtois kiralanmadan evvel, oblak'a ayrılan parayı atletico o gün bir kaleciye yatırsa, bugün bu durumunda olamazdı. zaten atletico'nun 2011'de bu denli transfer bütçesi mevcut değildi. finansal açıdan rahatlama avrupa'da gelen başarılarla sağlandı.

bu arada kiralık kalecisiyle atletico madrid'in 1 uefa kupası, 1 süper kupa, 1 copa del rey, 1 la liga şampiyonluğu, 1 de şampiyonlar ligi finali var. atletico madrid bu süreçte chelsea'yi süper kupada 4-1'le, şampiyonlar ligi yarı finalinde içeride 0-0, deplasmanda 1-3 ile geçti. courtois tek örnek değil, en basit örnek. hiç örnek olmasa da oyuncu kiralamak mantıksız / yanlış olmazdı. algıya hizmet etmesi açısından konuyu örnekledim...

şartlar oluştuğunda maddi açıdan elit kulüplerle baş edebilmek açısından oyuncu kiralamak gayet mantıklı bir yöntem. atletico madrid, porto, juventus, roma gibi kulüplerin, 30 milyon euro'luk bir bütçeyi 2 pozisyon yerine 1 pozisyona ayırarak, 2 pozisyondan da daha iyi kalite almasını garipsemiyorum. bu, söz konusu kulüpleri, oyuncuyu kiralayan kulüpten sportif anlamda daha başarısız yapmıyor; yukarıda görüldüğü üzere.

devamını okuyayım »
30.08.2015 04:38