ceseth

  • 1274
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

muhasebeci

sıklıkla kullanılan bir sıkıcılık metaforudur. izlediğiniz filmde nasıl satranç oynayan birini gördüğümüzde bundan onun zeki biri olduğu sonucunu çıkarmamız gerekiyorsa, karakterlerden biri muhasebeciyse de o kişi mutlaka sıkıcı ve tekdüze bir yaşam süren, gözlüklü ve kel biri çıkar. üstüne üstlük filmde birinin ölmesi gerekiyorsa ilk aday da hep o olur.

yıllarca gerçekleri bildiğim halde sesimi çıkarmadım, ama artık dayanamayacağım ve mesleğime ihanet de olsa artık konuşmak istiyorum. olaylar hiç de sandığınız gibi değil!

her bir muhasebeci, sayılarının fazla artmasını istemediklerinden mesleklerinin sıkıcı ve zor olduğuna inanılmasını sağlamaya çalışan bir tarikatın üyesidirler. muhasebe müdürleri departmanlarında işe alınması kesinleşmiş adaylarla yaptığı görüşmede onlara yaptığı işi "rakamlarla uğraşılan, tekdüze, sıkıcı ve özellikle yıl sonlarında yoğun bir iş" şeklinde lanse etmeye yemin ettirir ve bu yeminle birlikte bir vatandaşımız daha iki ayrı hayatı aynı anda yaşayan bir tarikatçı durumuna gelmiştir.

önemli hususlar vuku buldukça tarikatın önde gelenlerinin katıldığı toplantılar ve yine kıdemlerine göre daha üstün olanların sabahlara kadar katılım gösterdikleri partiler yılın geri kalanında da yapılır, ama en favori parti yıl sonlarındakidir, çünkü bu dönem muhasebe tanrısı "hesap planı"nın doğuşunu temsil eder. işte bu yılsonu mesaisi olarak bildiğiniz yılsonu partileri "muhasebeci marşı"yla açılır, hemen akabinde kendilerini tutamayıp gerçekleri açıklayanlar hesap planına kurban olarak sunulur. böylece alkol, uyuşturucu, seks ve müziğin dibine vurulacak yılın en büyük partisi başlamış olur.

muhasebeciler gün boyu sıkıcı sıkıcı işlerini yapıyor görünüyorlarken de aslında aktif uyuma halindedirler. bu bir muhasebecinin ilk olarak öğrenmesi gereken konulardan biridir. önceki geceki eğlenceden sonra dinlenmeyi sağladığı kadar, sonraki geceki partiye enerji depolamalarına da yardımcı olur. yıl boyu yapılan mutabakatlar aslında değişik firmalarda çalışan muhasebecilerin birbirleriyle yaptıkları şifreli bir iletişim aracıdır.

işte böyle sevgili kardeşlerim, biliyorum ki bu itirafı yaptıktan sonra beni de kurban edecekler, ama insanlar tarafından sıkıcı biri olarak lanse edilmeye daha fazla dayanamamıştım. içimin tüm rahatlığıyla cezamı çekmeye hazırım.

"long live lord of accounts!"

devamını okuyayım »