cherokee

  • 184
  • 0
  • 0
  • 0
  • 11 ay önce

yeni yazarların uçması için tuzak başlıklar açmak

"görgülülerin( eski yazarlar)" "görgüsüzleri ( yeni yazarlar )" rezil edebilecek güce sahip olduklarını gösterme, kendi aralarında eğlenme yoludur.

buna şöyle bir örnek vermek istiyorum;

yeşilçam filmlerinde köylü, yeni yetme kız şehire gelir, şehirli arkadaşlar edinir. daha sonra onlarla eğlenmeye, onlar gibi giyinmeye, şehirli grubuna dahil olmaya çalışır. şehirli "kötü" çocukların ise aklından geçen şudur: bu kızı nasıl rezil edip, küçük düşürebiliriz? kendimizi grubumuza nasıl gösterebiliriz? çevremizdekileri nasıl güldürebiliriz?. böylece hedefe kilitlenilmiş olur: görgüsüz, şehir adetlerini bilmeyen köylü kız. kıza modern şehir kıyafetleri giydirilir, gülünür; pop müzikle dans ettirilir, gülünür; içki içirilir surat ifadesine bakılır, gülünür; topuklu ayakabı giydirilir, nasıl düştüğüne bakılır, gülünür; palyaço gibi makyaj yaptırılır, yüzüne bakıp gülünür. tüm bunları yapanların amacı grubunda kendini göstermek, gücünü kendine ve çevresindekilere ispat etmek, kendi gibi olmayanları hor görerek kendi gibi olanları ve kendini yüceltmektir. bunu yapanlara sorsak şöyle bir cevap alabiliriz.

+ neden köylüleri böyle uğraşıyorsunuz?
- şehir yemek yemesini, oynamasını, giyinmesini bilmeyen köylülerle mi dolsun? biz onlara şehirli olmasını öğretiyoruz.

yok yaa. senin yaptığın egonu tatmin etmek, kendini yüceltmek dingil. daha büyük amaçlar yapıyoruz diye görünüp, yaptığının üstünü örtmeye çalışma lan. sen o köylü diye onlardan daha mı zekisin? daha mı ulvi bir yaratıksın? evet "köylü", "şehirli" olmasını bilmiyor olabilir, sen biliyor olabilirsin. sen ananın karnından jack daniels'la, ispanyol paça pantolonla, beetles'lamı doğdun pezemenk.köylüyse köylü, alışamazsa çeker gider. kurallara uymazsa gerekli cezayı alır zaten. sen ne die "köylü"ye içki içtirip, direksiyona oturtuyorsun?, onu şehire geldiği ilk gece tutupda "al sana iğne, al sana eroin, aha karşısıda karakol" diyip uzaktan polisin onu nasıl yakaladığını izleyip , sadistçe bir zevk alıyorsun. o "görgüsüz"ü bıraksan şehirde yeni olmanın verdiği heyecanla orayı burayı karıştırıp belki yeni şeyler öğrenecek, neyin suç, neyin yasal olduğunu okuyup idrak edecek. ama bunu yapmasına izin yok. hadi biraz eğlenelim. tek bacağı kırık sandalyeye oturutup nasıl düştüğünü izleyelim. anaaaa düştü salak, muhahahah

yer ekşi sözlük. sene 2008.

+ niye uğraşıyorsunuz yenilerle?
- sözlük formatını bilmeyen salaklarla mı dolsun? hatalı entrylerle ortalık kirlensin mi? biz sözlüğün kirlenmemesi için çalışıyoruz. hatta ekşisözlük kirlenmesin diye yeni yazarları nasıl tuzağa düşürdüğümüzü fotoğraflayıp, sonra bunlara bakıp toplu halde donumuza sıçıyoruz.

bu başlıklardaki amaç ekşi sözlüğün kalitesini yükseltmek, bilgili-bilgisiz ayırımını sağlamak falan değildir. amaç doğrudan doğruya kendini tatmindir.

bu başlıklardaki amaç barutun ne olduğunu bilmeyen birinin bir eline barut, diğer eline çakmak verip, nasıl kendini patlattığını izlemektir.

bu tür başlıklardaki amaç ekşi sözlüğün kalitesinin arttırılmasındaki ulvi amaçsa, bu arkadaşlara tuzak kurmaya harcadıkları emeklerini, yeni yazarlara kuralları öğretmeye harcamalarını tavsiye ederim. tabi yerçekimini bir insana öğretmek için, onu uçurumun kenarında getirip düşmesini sağlayarak öğretmeyi tercih etmiyorsanız.

ben illa kendimi attırcam diyenlerin, saçma sapan başlıklar açanların, türkçeden, imladan haberi olmayanların, sözlük formatının içine edenlerin atılmasıyla; tuzak başlıklara kurban gidenler aynı şey değildir. ilk gruptakiler uçurulmak için kendi istekleriyle bir çaba sarfederken, ikinci gruptakilerin kendilerini uçurabilecek bir laf söylemesi için üçüncü şahıslar çaba sarfeder. amaç formata aykırı şeyleri bu sözlükte görmemekse neden formata aykırı şeyleri yazmaları için insanları teşvik etmek nedir?

son olarak; isteyen istediğini yapsın, ister kapan atsın, ister kanalizasyon deliğinin üstüne halı serip düşenleri izlesin, ama yaptığını "ekşi sözlüğü korumak" gibi bir misyon altına gizlemesin. "yapıyorum çünkü çok eğlenceli" desin, neden yaptığını açık açık söylesin. bunun yerine daha yüce misyonlar bulup altına sığınmak; insanları, bilhassa yeni yazarları, salak yerine koymak olur.

devamını okuyayım »