chess is life

  • 24
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

şangay

iş münasebetiyle 1 hafta süre ile kendilerinde vakit geçirmiş olduğum şehirdir.

bi kere şunu söyleyim, her türlü alışverişinizde dikkatli olmanız gereken şehirdir. ülkeye adım attığınız ilk dakikadan itibaren, havaalanından şehir merkezine gitmeniz için size yardımcı olacak taksi pazarlığı ile başlıyor mücadele. fiyatlar yüksekten söylenip pazarlığa tabi oluyor. pazarlık gücünüz nispetinde hayatınız devam ediyor. yapılan alışverişler için de geçerli bu. özellikle fake market dedikleri bir yer var. ( metroda shanghai science and technology museum durağı). her türlü markanın imitasyon satışı yapılmakta ve başta 1200 yuan dedikleri bir ürünü 200 yuanlara kadar almanız mümkün. ama bunun için benim gibi ingilizcenizin ve pazarlık ve ikna yeteneğinizin parlak olması elzem. (bkz: yazar burada kendini övme zorunluluğu hissediyor)

ingilizce konuşma oranı çok düşük. yardımcı olmak için bir istekleri de yok. ticaretle ilgilenen veya üniversite okuyan öğrencilerin ingilizceleri fena değil. en azından anlaşabiliyorsunuz onlarla.

şehrin trafiği ne yazık ki keşmekeş. caddeler. elektrikli motosiklet dolu. yayalar için yeşil yandığında bile esktradan dikkatli olmanızda fayda var karşı yola geçerken. çünkü elektrikli motosikletler hem sessiz hem de ışıksız oldukları için tehlike oluşturabilmekteler.

cebinizde hiç para bulunmadan günlük ihtiyaçlarınızın neredeyse tamamını karşılayacak bir sistem geliştirmişler. (alibaba, uber). gittiğiniz her yerde, qr kod aktif olarak kullanılmakta. almış olduğunuz sandviçten, binmiş olduğunuz taksiye kadar tüm parasal işlerinizi telefon ile halledebilmeniz mümkün.

metro sistemleri çok gelişmiş. bütün şangay'ı ören ağ mevcut. özellikle gençler arasında inanılmaz bir cep telefonu bağımlılığı var. metroda yolcuların %94,6'sı cep telefonuyla meşgul olmakta. (bkz: küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın)

en meşhur meydanlarında (bkz: people square) turist olduğunuzu anladıkları anda yanınıza gelip swatch ister misin ya da lady massage ister misin diye soran çinli çok göreceksiniz. have a beer diyen hanım kızlarımız da oluyor. orada yaşayan deneyimli türklerden öğrendiğim kadarıyla, bira içme bahanesi ile bir mekana götürüp, kredi kartınızda ya da cebinizde ne kadar para var boşaltan bir örgüt kurulu. buna rağmen, yine orada yaşayan türklerin dedikleri kadarıyla, bu tür tezgahlara gelmezseniz dünyanın en güvenli şehri. yine de bu meydan hırsızlık olabileceğini ve dikkatli olmamız gerektiğini belirtmişti çinli bir arkadaşım.

batı özentiliği mevcut. turistlere karşı mahcup bir duruşları var.

merakınız varsa bildiğim kadarıyla yardımcı olurum.

devamını okuyayım »
19.11.2017 11:33