chevalier sans peur

  • azimli
  • anadolu çocuğu (336)
  • 1277
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

plastik model yapımcılığı

genel bir tanım için (bkz: maket)

plastik maket yapımcılığının temel malzemeleri

maketçilik hobisine girerken çok temel bazı gereçler gerekmektedir. bir çaylak için gereken bu temel malzemelerin listesi aşağıdaki gibidir:

maket bıçağı: parçaların temizlenmesi, gerektiğinde kesilmesi veya yontulması için kullanılır. plastik model yapımında asla ama asla geniş ağzı plastik kabza içinde kaydırılarak kullanılan o bildik tipleri kullanılmamalıdır. doğru tür, adına x-acto denilen, kalem şeklinde ince bir metal gövdeye sahip olan türdür. bu gövdenin vidalı ucuna ince, neşter bıçağı benzeri bıçaklar takılır.

yan keski: parçaların tablalarından kesilip çıkartılması için kullanılır. kestiği yeri çentikli bir çivi başı gibi bırakan standart türleri değil, temiz ve düz şekilde kesen türü gereklidir.

zımpara: plastik maket parçalarının tesviyesinde kullanılacak türü 0 numara su zımparasıdır.

cımbız: bazen ulaşılması güç noktalara küçük parçaların yerleştirilmesi gerekebilir. burada devreye kıvrık uçlu cerrah cımbızları girer.

yapıştırıcı: plastik maketlerin yapımı için piyasada pek çok yapıştırıcı bulunmaktadır. azçok bu işi bilen birisi olarak diyorum ki, hepsini unutun. plastik parçaların yapıştırılması için kullanılacak şey metiletilketon'dur (kısaca "mek") bu sıvı haldeki kimyasal yapışacak noktalara ince bir fırçayla tatbik edilir.

macun: plastik maketlerde bazen parçalar yerlerine düzgün oturmayabilirler. bu durumda arada kalan boşlukları kapatmak için özel maketçilik macunu kullanılır. macunda tek adres tamiya'nın yeşil kapaklı tüpte satılanıdır.

boya: maketlerin yapıldıktan sonra boyanmaları gerekmektedir. bu noktada kullanılacak boyalar mutlaka ama mutlaka mat ve akrilik olmalıdırlar. akrilik maket boyası markaları arasında gunze sangyo benim şahsi önerim.

makete yeni başlayanlar, geniş dış yüzeyleri boyamak için yine akrilik sprey boya kullanabilirler. örneğin tamamen yeşile boyalı bir tank yapıyorsunuz diyelim. mat yeşil sprey boya ile tüm tankı birkaç dakika içerisinde boyayabilirsiniz. tamiya tam da bu amaca hizmet için mat ve saten tonlarda boyalar üretmektedir. eğer bu hobiye tam olarak gönül vermeye karar verirseniz o vakit biraz para harcayıp airbrush ve kompresör de almanızın zamanı gelmiş demektir, zira alacalı bulacalı uçak ve tank kamuflajlarını yahut modern gemileri başka türlü boyamak pek mümkün değildir.

unutulmaması gereken bir diğer önemli boya ürünü ise primer. gri renkli nötr bir boya olan primer montajı tamamlanan maketi tamamen kaplayacak biçimde tatbik edilmelidir ki hem tesviyesi iyi yapılmamış ama gözden kaçmış noktalar açığa çıksın, düzeltilebilsin, hem de akrilik boya atıldığı zaman tutunabileceği pürüzlü bir yüzey mevcut olsun. tamiya tatbiki son derece kolay sprey primer üretmektedir.

son olarak da, yağlı boyalardan bahsetmek lazım. burnt umber, raw umber, naples yellow gibi birkaç belli başlı ton yağlı boya plastiğe zarar vermeyen solventlerle inceltilerek maketçilikte kısaca efekt denilen ekstra görsel detayları vermekte kullanılır. askerlerin üniforma kıvrımları, araçların yüzey panellerinin köşeleri, uçakların perçin başları gibi noktalara bu yağlı boyalar tatbik edilerek maket oyuncaksı ham görüntüsünden kurtarılır, derinlik ve gerçekçilik kazanır.

fırça: maketlerin küçük detayları boyanırken fırça kullanılır. fırçanın kalitesi çok önemlidir. samur fırçalar her şartta tercih edilmelidir. 3 numara fırça orta boy, 1 numara küçük boy, 0.5 numara ise en küçük detayların boyaması için idealdir.

ölçekler ve seçenekler

maket tanımı gereği bir ölçeğe göre küçültülmüştür. günümüzde 9 adet ölçek plastik modellerde neredeyse standart hale gelmiştir. küçükten büyüğe sıralamaları ve yaygın olarak kulanıldıkları maket türleri şu şekildedir :

1/16: bu ölçek en çok insan figürlerinde kullanılır. üretilen figürlerin boyundan dolayı 120mm diye de geçer.

1/25: araba maketlerinin en çok üretildiği ölçektir. ayrıca bazı uçaklar ve tanklar da bu ölçekte mecvuttur.

1/35-1/32: askeri araç ve figürün ideal ölçeğidir. diorama yapmak için bu ölçek en iyisidir.

1/48: uçak modellerinin detaylarını en iyi gösterebilen ölçektir fakat bu ölçekteki modeller, özellikle çok motorlu bombardıman uçakları ile modern jet uçakları, boyca hayli büyük olmaktadırlar. bu ölçekte bir miktar tank ve figür modeli de mevcuttur.

1/72: fazla boş yer sahibi olmayan kişilerin en popüler ölçeğidir. bu ölçekte hemen tüm devirlerden yüzlerce uçak, tank ve asker çeşitli firmalarca üretilmektedir. ayrıca torpidobot veya ganbot gibi küçük gemiler için de ideal bir ölçektir. 1/72 ölçek askeri araç ve figürler wargaming adı verilen stratejik masa üstü savaş oyunları için de gerek fiyatları gerek boylarıyla biçilmiş kaftandırlar.

1/96-1/100: büyük boylu yelkenli gemi modellerinin üretildiği, yüzyıllardır kullanılan geleneksel ölçektir. bu ölçekte üretilen gemi modelleri binden fazla parçalarıyla tutkulu modelcilerin yetenekleri için nihai sınavdırlar.

1/144-1/150-1/200: özellikle yelkenli gemiler için yaygın kullanılan üç yakın ölçektir. bu ölçeklerdeki gemiler aşırı yer kaplamazlar.

1/350-1/400: çağımızın dev boyutlara sahip gemilerini tüm detaylarıyla ortaya koyan iki yakın ölçektir. bunların da yapımı büyük tecrübe ister.

1/700: yer sıkıntısı çeken gemiseverleri gerek detaylarıyla gerek boyutlarıyla tatmin eden bir ölçektir. bu ölçekte üretilen gemilerin su hattından aşağısı yapılmadığı için waterline model de denir. yakın tarihin hemen tüm önemli gemi sınıflarını bu ölçekte bulmak mümkündür.

1/1200: aslında wargaming için gemi modellerinin üretiminde kullanılan bir ölçektir, fakat modern teknolojiler sayesinde bu ölçekte çok detaylı modellerin üretilmeye başlanması ile koleksiyoncuların da ilgisini çekmeye başlamıştır.

devamını okuyayım »