chevalier sans peur

  • 1280
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

irlanda

efsanelerin adası, zümrüt ada...

coğrafi olarak avrupa kıtasının en batı ucundadır ve kültürüyle de bu "uçluğu"nu gösterir irlanda.

etrafı denizlerle çevrili bir kere; batısında irlanda denizi, güneyinde ve doğusunda ise uygarlığın şafağından beri korku ve sakınmayla anılmış olan karanlık atlantik okyanusu. kuzeyini duyunca ise pagan romalı kaptanlar neptün'e bir korunma duası okur; ardılları olan hristiyan britanyalı kaptanlar ise istavroz çıkartır, zira orası buz ve kardan oluşan dağlarla, sonsuz sislerle dolu; türlü deniz canavarlarının kaynaştığı korkunç kuzey denizidir.

tabiat ana da irlandayı aynı ilginçlikte donatmıştır. bir ingiliz şakası şöyle der: " irlanda'da hava hep yağmurludur. peki hava açtığı zaman ne olur ? evet, bildiniz, yine yağmur yağar !" irlandanın iklimini daha iyi ifade edecek söz herhalde yoktur. yılın büyük bölümünde güneşe alışkın ortadoğu ve akdeniz insanını bunalıma sokacak bu kasvetli hava irlandanın en büyük doğal zenginliğinin de kaynağıdır: otlaklar. yaşlı ve dolayısıyla nispeten düz jeolojik yapısıyla birleşen aralıksız yağmur irlandayı kocaman bir mera haline getirmiştir. biraz yüksek olan bölgeleri ise (özellikle güneydoğu bölgesi) geniş ormanlarla kaplıdır. bu kadar yağışın olduğu yerde su da boldur doğal olarak. göller ve büyük nehirler adayı sanki bir halının ilmikleri gibi sımsıkı sarmışlardır. biraz hayvan gütmekten anlayan topluluklar için cennettir kısacası.

irlanda bu görece yalıtılmış konumu, sürekli devinim halindeki atmosferiyle en özgün bir kültürün yeşermesi için biçilmiş kaftan olmuştur.

boyu vasattan hallice olan bu adanın insanlığın ortak kültür mirasındaki yeri ise halen tarihçileri ve sosyologları şaşırtmaya devam eden; yüzölçümü ve nüfusuyla orantısız, devasa bir derecededir. gerek müzik olsun, gerek edebiyat olsun, gerek söylenceler olsun irlandanın kültürü coşku verir insana. hepsinde ortak hissedilen şey, tüm zorluklara, tabii veya beşeri baskılara, çekilen tarifsiz acılara rağmen inadına inadına gösterilen yaşama sevinci, dinamizm ve neşedir. keltlerin tek bağımsız kalesi, keltliğin kalbinin attığı bu adanın sağ ve sağlam kalmasının yegane nedeni de kanımca bu inadına yaşam sevincidir.

(bkz: keltce)
(bkz: irlanda müziği)
(bkz: irlanda edebiyatı)
(bkz: irlanda mitolojisi)
(bkz: irlanda yemekleri)

devamını okuyayım »
19.05.2004 23:43