chevalier sans peur

  • azimli
  • hırçın golcü (252)
  • 1280
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

odessa

yaklaşık iki haftadır ikamet ettiğim ve kısmetse bir on iki ay daha ikamet edeceğim şehir; kırım hanlarının hacıbey'i, osmanlıların hocabey'i. serdeki tatarlıktan olsa gerek, fazlaca güçlü olan teritoryal içgüdüm burada nakavt oluverdi. oldukça mutlu yaşıyorum.

kent belli ki çok güzel ama akıl almaz derecede bakımsız kalmış. göz yaşartan güzellikte rokoko ve neo-klasik binalar resmen çürüyor. gerçi bir restorasyon ve centrifikasyon* faaliyeti var ama yavaş ilerliyor. şehir planı hayranlık verici bir düzgünlükte, kaybolmak imkansız. rasyonalizmin anıtı gibi adeta. merkezde büyük katerina meydanı* ve katerina caddesi* yer almakta. deribasov caddesi* ise gün boyu yaşamın aktığı ana arter. 1791 yılında rus imparatorluğu o zamana dek hocabey olarak bilinegelen bu şehri aldığında tabiidir ki ilk iş yerleşim alanını büyütmeye girişmişti. böyle olunca evimin hemen arkasında yer alan kırım hanının sarayı ve çevresindeki osmanlı mahallesi (kentin değişen adıyla beraber) eski odessa olarak anılmaya başlandı. yeni odessa ise az önce bahsettiğim bu iki cadde etrafında kuruldu.

ulaşıma gelirsek; metro yok ama tramvay, troleybüs ve otobüs, hatta istanbuldaki gibi minibüs var. tek fark, minibüsler burada trafik katili değil. trafik çok düzgün, herkes kurallara riayet ediyor. yayaların önceliği asla tartışılmıyor. arabaların kalitesi iktisadi seviye hakkında net bir fikir veriyor. ortalıkta bol audi var, bunlar orta üstü kesimin. alt orta kesim sovyet külüstürlerini kullanmaya devam ediyor. bol bol sovyet ordusu eskisi kamyon görmek de mümkün. özellikle ural kamyonları tarif edilmez, mekanik anıt gibi bişey. tekerleğinin boyu benden uzun. kalburüstüler ve mafyozolar racona uygun olarak genelde ciple dolaşıyor.

halkı gözlemlemek ayrı bir ilginçlik. karadeniz ticaretinin baş limanı olan odessa oldukça kozmopolit bir ahaliye sahip. kentin otokton nüfusunu oluşturan tatarlar stalin iblisi yüzünden artık yoklar. rus imparatorluğunun bakiyesi yunan, ermeni, italyan ama özellikle de yahudi ahali ise sayıları eskiye göre epey azalmış olmakla beraber varlığını koruyor. yaşayış tarzları %80 bizimkinin aynı diyebilirim. sokak satıcılığı kültürü, aşevinden yemek yeme kültürü, geniş aile yapısı ve hatta çekirdek çitlemek (hem kabak hem de çiğdem çekirdeği çitlemek burda milli hobi) vs. farkı yaratan bir %20'lik oran var ki o işte beşeri sermayeyi bizim 150 sene önümüze geçirmiş. ne var ki içki kullanımın abartılması görebildiğim önemli bir eksi. içki burada vergisiz olduğu için sabah sabah ellerinde 100lük biralarla dolaşan bıçkınlara sık sık rastlanıyor. bunlar iyice kafayı tütsülediklerinde saldırganlaştıkları için de hoş olmayan şeyler yaşanabiliyor. bana bişey olmadı ama ayyaş bıçkınların tartakladığı öğrencileri duydum. kentte bazı mahallelerden ise güneş battıktan sonra ne olursa olsun uzak durulmalı. bunların en ünlüsu moldovanka, "gangsterler okulu" diye anılıyor. benim mahallemde ise sorun yok, ne de olsa tam kent merkezi ve yakında büyük bir banka olduğu için 24 saat güvenlik mevcut. akşam 9-10'da sokakta oynayan küçük çocukları görmek mümkün.

yemek kültürü hem zengin hem çok lezzetli hem de damak tadımızda yakın. malum bir çok yemek zaten ortak. başka bir başlıkta da (bkz: slav) belirtmiş olduğum üzere, sebze ve meyve isimlerinin çok ciddi kısmı türkçeden geçme. her yerde aşevi tarzı ucuza yemek veren yerler var. hayat genel olarak ucuz. ayda 500 dolara -ev kirası hariç- çok rahat yaşanabilir. araya kimi sokacağınızı bilirseniz, merkez rayonunda (rayon kentteki bölgelere verilen ad) üç oda mutfak ve banyolu; merkezi ısıtmalı evlerin aylık kirası 400 dolar. markler denilen cingöz emlakçılar bu işlerin ustası. yalnız burada çok süper bir de konsept buldum ki türkiyeye taşınsa çok tutar: işporta emlakçı. vallahi şaka değil. kiralık ev listesi yapan, ev sahiplerini tanıyan emekli ve öğrenci taifesi belli başlı bazı noktalarda bekliyor; gidip onlardan biriyle konuşmaya başladığınızda ise etrafınızı sarıveriyorlar ve açık arttırmamsı bir süreç başlıyor. siz evden neler beklediğinizi, fiyat limitinizi söylüyorsunuz; ellerinde uyumlu seçenekleri olanlarla da pazarlık ediyorsunuz, hesap tamam olunca da telefonunuzu veriyorsunuz o da sizi ertesi gün arıyor. böyle de yaratıcı bir sistem kurmuşlar.

ukraynanın alametifarikası kızları başka bir entry konusu olsun, daha sağlıklı veri edinecek kadar yakın araştırma yapamadım üzerlerinde. şimilik bir bkz vermekle yetinelim:

(bkz: ukraynalı kızlar)

devamını okuyayım »
30.10.2009 00:56