chippi

  • 5055
  • 4
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

lost

gelmiş geçmiş en iyi diziydi.. finali çok kötüydü hiçbir şey açıklanmadan bitirdiler diyenlere katılmamakla beraber nelerin açıklandığını nasıl açıklandığını adanın zaman akışıyla ve olaylar zinciriyle anlatıyorum.

--- spoiler ---

1 – ada nedir?
adayı yaşam kaynağı olan bir gücün saklandığı bir yer olarak nitelendirdiler, yani ada ölümü, yaşamı, iyiliği ve kötülüğü, yani insana hayat veren gücün bir parçasının saklı olduğu bir yerdi (6. sezon 15 nci bölümde açıkladılar) ,bu kaynak dünya var olduğundan beri orda durmaktaydı ve bir tıpa görevi görüyordu dünyadaki dengeleri sağlayan bir tıpa, ve bu kaynağı koruyan özel güçlere sahip bir seçilmiş kişi ve birde onun yardımcısı her zaman olmuştu, ayrıca bu gücü ele geçirmek isteyen insanlarda. bu seçilmiş kişinin görevi adadaki bu kaynağı bu insanlara karşı korumaktı. yaradılıştan beri sürekli özel güçlere sahip bir bekçi tarafından korunmuş. bekçiler görevlerini sürdürebildikleri kadar sürdürmüş belirledikleri bir başka kişiye devretmiş.

2 – bekçi, jacob ve mib in (black smoke) doğuşu!

6. sezon 15 nci bölümde anlatılıyor her şey.
adanın bekçiliğini üstlenen son seçilmiş kadın, artık bu görevinden yorulmuş ve bu görevi birisine vermek için bekliyor fakat insanlardan nefret ediyor ve hiçbirine güvenmediği için görevini teslim edecek bir aday bulamıyorken adaya hamile bir kadın gelir, bu adanın bekçisi için bir fırsattı , kadını çocuğunu doğurduktan sonra öldürecek ve çocuğu alarak tamamen kendi yetiştireceği ve korkmadan güvenebileceği bir aday yetiştirebilecekti, fakat hiç beklenmedik bir olay oldu ve hamile kadın ikiz çocuk doğurdu. çocuklar bekçiyi gerçek anneleri sanarak beraber büyüyorlardı, fakat bir tanesi yani isim koymadığı çocuğu özeldi ve adanın gücüyle kendi annesini gördü ve gerçeği öğrendi, o noktadan sonra tek amacı adadan ayrılmaktı. bunu gerçekleştirmek için adadaki insanların arasına karıştı yıllarca onlarla beraber yaşadı fakat adadan ayrılmanın yolunu bulamadı. bir gün adanın başka noktasında manyetik alanı keşfettikten sonra adanın kaynağına başka bir yoldan ulaşmanın yollarını aradı ve kendisinde olan özelliklerle bu yolu buldu. yanındaki insanlarla beraber, ada ‘nın gücünü kullanarak ayrılmayı kafasına koymuştu.

adanın kalbi olan ışığa ulaşmak için bir yol bulduğunu öğrenen bekçi. onun kaynağa ulaşmasını engellemek için önce onu durdurdu, sonra bütün adadaki insanları yok etti. her şey bittikten sonra görevini jacob’a verdi çünkü artık zamanı gelmişti.
asi olan kardeş adadan ayrılamayacak olmanın siniriyle adanın koruyucusu olan ona annelik yapmış kadını öldürdü, onu öldürebildi çünkü kadın güçlerini jacob a devretmişti. jacob kardeşinin annesini öldürdüğünü görünce kontrolünü kaybediyor, kavga ediyorlar birbirlerini normal yoldan öldüremezler çünkü anneleri birbirlerini öldüremeyecekleri bir şey yapmış, fakat jacob annesini öldüren kardeşine asla yapmaması gereken bir şey yaparak , annesinin çok tehlikeli sakın oraya girmeyin dediği ışığın kaynağına atıyor. buraya düşen kardeşinin bedeni ölüyor fakat kendisi black smoke a dönüşerek özel güçlere sahip oluyor. artık tek amacı adayı yok etmek ve adadan ayrılmak.

3- dharma girişimi nedir?

adada tüm insanlar ölmüş, jacob bekçi olmuş, kardeşi black smoke a dönüşmüş tek amacı önce jacob ve adayı yok etmek sonra adadan ayrılmak. jacob da black smoke a karşı güçlenmek için annesinden farklı olarak insanlara güvenmeyi seçer ve adaya ilk olarak magnus hanso nun gemisini getirir. ve o tarihten itibaren kendine adaylar seçmeye başlar. 1800 lü yıllara gelindiğinde magnus hanso ‘nun izinden giden alvar hanso adayı bulur. ve dharma girişimi bu şekilde başlar.

black smoke insanları etkileyerek dharmayı ele geçirip jacob u yok etmeye planlarken, jacob da adaya getirdiği insanlarla ki bunlardan biri kendisine yardımcı seçtiği richard ile hem dharmayı kontrol altında tutmayı hem black smoke ile savaşmaya başlar. dharma adaya getirdiği bilim adamları ile adanın kaynağına ulaşmaya çalışır, richard ise others denilen jacob tarafından oluşturulmuş yerli halk ile bunu engellemeye çalışır. bunu da benjamin ile yapar, benjamin ‘i kullanarak dharma girişimi tamamen ortadan kaldırılır ve others dharmanın yerine geçer.

4 - sayılar nedir (4 8 15 16 23 42)?

sayılar jacob listesinde bulunan kişilere verilmiş numaralar. her numara jacob’un fenerde hayatlarını izleyip aday olarak belirlediği kişileri temsil ediyor. bunları fenerde ve jacob un mağarasında duvarlara yazılmış olarak gördük. bu sayılar özel kişileri temsil ettikleri için bu adayların yaşamları boyunca adaya gelene kadar hep bir yerden karşılarına çıktı ve onların bu kaderlerini yaşamaları için yön verdi.

bazılarının üzeri çizilmişti, mesela 4 locke u temsil ediyordu fakat çizilmişti, 50 kate i temsil ediyordu üstü çizikti, kate neden benim ismim çizili dediğinde, jacob ona “çünkü anne oldun” demişti ama yine de istersen iş senindir diye cevap vermişti. 23 jack , 8 hurley, 15 sawyer, 16 sayid, 42 de kwon (sun veya jin) ikisinden biri. yani bu listelerde ki kişiler jacob uzun yıllardır takip ettiği adayları ve bunlardan belirlediklerini adaya getirdi bunu adanın dışında bulunan diğer bir ekibi ile yaptı. çünkü benjamin kontrolünü kaybetmiş ve farkında olmadan black smoke tarafından yönlenmeye başlamıştı.

5- 815 uçağı ve tüm adaylar adaya nasıl geldi?

jacob ben’in kontrolü kaybettiği ve black smoke yani kardeşi tarafından yönlendirildiğini fark ettiğinde dış dünya’da bir ekip daha kurar, jacob listesinde ki son isimleri richard’a verir. listedeki herkesi adaya getirmek için onların tüm yaşamlarındaki bağlantıları kontrol altında tutar. jacob zamanı geldiğinde bu 6 kişi ve onlarla bağlantılı olan listedeki herkesi 815 de toplar. zamanı geldiğinde richard ve adamlarını kullanarak tüm adayları ve seçilmişleri 815 de toplar ve onları adaya getirir.

aslında 815’in adaya düşme nedeni, desmond’un sayıları zamanında girmemesi değildir, seçilmiş olanlar bir arada olduğu için, doğru zamanda 815 ‘e bindikleri için jacob tarafından adaya getirilirler.

6 – 815 ve wildmore savaşı

815 ve adayların gelmesiyle black smoke harekete geçmiştir, black smoke da adadan ayrılmak ve jacob u yok etmek için plan yapmaya başlar, önce 815 gelen tüm insanları kontrol etmeye başlar ve seçilmiş olanları öldüremeyecek olanları tek tek tespit eder, kurala göre jacob un adaylarına dokunamamaktır, fakat black smoke aday olmayanları kullanmaya başlar ve işi bittikçe de onları yok eder, black smoke’un en büyük özelliği , ölen insanların bedenine bürünebiliyor olmasıdır, adada ölen insanların bedenleriyle jacob un adaylarını kullanmaya başlar ,onların yaşamlarına bakarak farklı görüntülerde görünüp jacob u saf dışı bırakmaya çalışır.

öncelikli planı ve hedefi locke dur, locke un adaya olan bağlılığını kullanarak onu da etkisi altına alır ve desmond un 6 sayıyı girmesini engelleyerek adanın manyetik gücünü serbest bıraktırır, desmond son anda bunu engellemek için kendini feda eder ve manyetik alana müdahale ederek onu durdurur, fakat bu olay adanın yerinin ortaya çıkmasına neden olur.

adanın gücünü ele geçirmek isteyen eski bir others olan wildmore bunu değerlendirir adanın yerini tespit ederek bilim adamlarından ve askerlerden oluşan bir ekibi adaya gönderir, bunların görevi hem othersları yok etmek hem de adanın gücünü ele geçirmektir, çünkü wildmore othersların lideriyken kendi çıkarlarını düşündüğü ve kurallara uymadığı için jacob tarafından kovulmuştur.

7 - zaman atlamaları ve adadan ayrılış

wildmore ve adadakiler arasında yaşanan savaş sonunda 6 kişi adadan ayrılır, fakat black smoke adadan ayrılmak için o 6 kişi içindeki adaylara ihtiyacı vardır onları yok etmek için adaya geri dönmeleri gerekmektedir, bu yüzden yine benjamin i kullanarak adanın kaynağına bağlı çarkı çevirir ve ada zamanda hareket etmeye başlar ,adadan ayrılan 6 kişi yine desmond un zamanda zihinsel olarak gidip gelmeleriyle penny ulaşırlar ve adadan kurtulurlar, benjamin çarkı çevirmesiyle kendini tunusta bir çölde bulur.

benjaminin amacı wildmore ve onun adamlarını saf dışı bırakmaktır ve sayid i kullanarak bunu gerçekleştirmeye başlar, adada kalanlarsa çarkın çervrilmesinden dolayı zamanda atlamalar yaşamaya başlar bütün bu zaman atlamalarında black smoke locke üzerine oynar ve onu da aynı benjamin gibi kendine köle haline getirir, ve onu adanın dışına gönderir , görevi adadan ayrılan 6 kişiyi geri getirmektir, benjaminin görevi de son olarak locke u öldürüp cesedini adaya yani black smoke a geri götürmektir.

8- adaya geri dönüş ve bombanın patlaması;

jack dışardayken bir şeylerin yanlış olduğunu hissetmektedir, içten içe geri dönmek zorunda olduğu hissediyordur, benjamin black smoke dan aldığı emirlerle önce wildmore adamlarını yok etmiş ardından locke u öldürmüş ve adadan ayrılan 6 kişiyi geri dönmeleri konusunda ikna etmeyi başarmıştır, geri dönmek için kullanacakları kişi yine daha önce adadan yaşamış othersla beraber jacob a hizmet etmiş faraday ın annesi, adaya geri dönüş koordinatını tespit eden elenoi , ajira ile adadan ayrılanları geri gönderir.

ajira adaya düşer bu sırada jacob un adayları , diğer adayların yanına gider zamanda atlama yaşanmıştır, artık adaylar 1977 yılında beraberlerdir, adada kalan adaylar dharmaya sızmışdır, ve ayrılanlarla birleşirler, faraday adanın manyetik alanı yok ederek uçağın düşmeyeceğini düşünür ve bu konuda jack i ikna eder , halbu ki bu patlama 815 i düşmesini engellemeyecektir çünkü zaten uçak düşmüştür olan zaten olmuştur, orası 1977 de olsa aslında gelecektir, juliet in son anda patlattığı bomba adada bir kez daha zaman atlamasına neden olur, ve tüm adaylar esas zaman 2007 yılına geri dönerler.

9 - zaman döngüsü "olan aslında olmuştur" ?

adada yaşananlar zaten olmuş olandır.. faraday’ın dediği gibi olan zaten olmuştur! fakat ada bir zaman döngüsü içinde sıkışmıştır, olanlar zaten olmuş- ama farklı biçimlerde olmuştur… bunu desmond sayesinde öğreniyoruz.. desmond charlie nin farklı farklı ölümlerini gördü, charlie bir döngüde yıldırım çarparak ölüyor, bir döngüde bir tuzakla ölüyordu, bir döngüde adadan helikopterle ayrılan claire diğer bir döngü de kate ayrılıyor.. yani adada olması gerekenler oluyor fakat zamanlaması ve olaylardaki kişiler değişiyordu.. işte bu döngüyü bitirecek olan 1977 yılına doğru kişilerin gitmesi ve kuğunun doğru kişilerle juliet tarafından patlatılmasıdır.

10- jacob neden bu kişileri seçti? ne yapmalarını istiyordu?

jacob bunun cevabını 6 nci sezon 16 ncı bölümde anlattı.
jacop:
- hepinizi buraya getirdim çünkü bir hata yaptım.
- siz ona "canavar" diyorsunuz.
- ama ona olanların sorumlusu benim.
- onu bu hale ben getirdim... ve o zamandan beri beni öldürmeye çalışıyordu.
- nasıl yapacağını keşfetmesi zaman meseleydi... ve bunu yaptığında birinin yerime geçmesi gerekiyordu.
- sizi bu yüzden buraya getirdim.

sawyer jacob e bizi buraya getirene kadar hayatım gayet iyiydi neden senin hatanı ben çekmek zorundayım diye soru sorduğunda,

jacob:
- hayır değildin.
- hiçbiriniz değildiniz.
- hiçbirinizi mutlu hayatından koparmadım.
- hepinizin hayatı berbattı.
- sizi seçtim çünkü bana benziyordunuz. yalnızdınız.
- hepiniz orada bulamadığınız bir şeyi arıyordunuz.
- sizi seçtim çünkü buranın size ihtiyacı olduğu kadar sizin de buraya ihtiyacınız vardı

yani jacob hayatlarında sürekli sorunlar yaşayan ama özünde iyi insanlar olan inandığı kişileri aday olarak belirledi, onların bir amaca ihtiyacı vardı ada’nın ve jacob un da mib ile yapacağı savaşta adaylara. onlardan istediği şey adanın merkezinde olan o ışığı kardeşinden korumaktı.

eğer hiçbiri gönüllü olmaz ve kardeşi ışığı ele geçirirse yani onu kapatırsa ada batacak ve kötülük serbest kalacaktı. jacob bu iş için birinin gönüllü olmasını ister ve jack bu olaya gönüllü olur. jacob onu ışığın oraya götürür ve ona verdiği suyla görevini ona devreder. bu noktadan sonra artık jacob öldürelebilir olmuştur. aynı annesi gibi.

11- jacob’un ölümü ve black smoke’un locke’a dönüşmesi.

kardeşini öldürmek için plan yapan black smoke’un ilk hedefi locke’u others’ın lideri yapmaktı, jacob’dan emir aldığı sanan benjamin black smoke ‘un oyununa gelir ve sonucunda locke others’ların lideri olur.. richard dahil kimse bu oyunun farkına varamaz.. locke’u lider yapan black smoke için artık locke’un bedenine ihtiyacı vardır, bunun içinde locke’un ölmesi gerekmektedir. benjamin’i kullanarak önce onu adadan gönderir, sonra tüm yok etmesi gereken seçilmiş insanları ve locke’un cesedini adaya getirmesini ister.

locke’un cesedinin adaya gelmesiyle, black smoke locke’un bedenine bürünür.. aynı zamanda others’ın lideride olmuştur. kurallar gereği kendisi jacob ‘u öldüremeyecektir, bu yüzden de benjamin’i kullanacaktır.. jacob’a bir gün seni öldürecek açığı bulacağım dediği kişi benjamindir.

benjamin adaya dönmesi ile kafası karışıktır, kendisini yargılaması için tapınağa black smoke ‘un karşısına gitmeye karar verir, aslınca locke’a dönüşmüş olan black smoke ‘da bunun için onu destekler ve tapınağa giderler, benjamin black smoke’un olduğu odaya girer, o sırada ortadan kaybolan locke, tekrar black smoke olarak benjamin’in karşısına çıkar, önce ona ölmüş kızı alex’i gösterir, sonra alex ‘in görünümünde tekrar karşısına çıkar ve ona locke ne derse onu yapacaksın diyerek ikna eder.

benjamin bu olaydan sonra kayıtsız şartsız locke’a inanmaya başlayacaktır. tekrar locke haline dönen black smoke, benjamin’e jacob ‘a gideceğiz ve onu öldüreceksin diyerek benjamin’i kullanır.

richard dahil tüm ortherslarla beraber jacob’un yaşadığı yere giderler ve benjamin locke ‘un dediğini yapar ve jacob ‘u öldürür. bunu başarır çünkü öncesinde jacob gücünü zaten jack’e vermiş ve ölümlü olmuştur.

11- lost finali

geri dönen adaylar özellikle 6 kişi black smoke un ilk hedefidir adaylar ve jacob ölmeden adadan ayrılamayacaktır, onları kandırmaya çalışarak birbirlerini öldürmeye zorlar çünkü kendi bunu yapamayacaktır, bunda kıismen başarılı olur bazı adayları yok etmeyi başarır ama jacob un hurley ile gönderdiği mesajlarla jack ve richard durumun farkına varır, daha sonra bunlara diğer adaylar kate ve sawyer da eklenir, artık son savaş kaçınılmaz hale gelmiştir, desmond un wildmore tarafından adaya getirilmesi, her şeyin kaderini değiştirecektir.

jacob son kez son adayların karşısına çıkar ve aslında zaten belli olan tek aday jack e görevini teslim eder ve tüm güçlerini ona devreder, artık adanın koruyucu jack'dir. jack de desmond un gücünün farkındadır ve onu bulmak için yola çıkar planı hazırdır, locke ile karşı karşıya gelirler ve son savaş başlar , fakat black smoke bir hata yapar ışığı yok ederse kurtulacağını düşünür fakat aslında onu hayatta tutan ona o gücü veren ışığın kendisidir, bundan habersizdir bunu tahmin eden jack ışığın kaynağına desmond un gitmesine izin verir, desmond ışığı kapatarak black smoke u normal insan formunda kalmasını sağlar, artık jack de black smoke yani lock da ölümlü hale gelmiştir.

jack ağır yara alsada locke u öldürerek black smoke u yok etmiş olur artık tek yapması gereken adanın kaynağını tekrar aktif etmektir ve bunu başarır, bu sırada sağ kalanlar uçakla adadan kaçmayı başarır, jack ölmeden önce görevini hurley e devreder, hurley her zaman adada kalmak isteyen benjamini yardımcısı olarak atar. jack görevini tamamlayarak ölür, hurley ve benjamin yeni adaylar bulana kadar belki yıllar boyunca adanın korumalığını yapar.

adadan ayrılanlar, kate sawyer gibi... adadan ayrılırlar ve yaşamaya devam ederler, fakat beraber başardıkları bu olay onlar için dönüm noktasıdır, hepsi öldüğünde aslında olmayan bir gerçeklikte tekrar bir araya gelirler birbirlerini hatırlarlar, birbirlerini hatırlamak zorundadırlar çünkü birbirlerine bağlıdırlar. micheal, mr eko, richard ve daha onların arasında olmayan bir çok ölmüş kişi kendilerine verilen ikinci şansı doğru değerlendiremeyen kişilerdir, benjamin ise kendini daha affetmemiştir bu yüzden daha ödemem gereken bedel var diyerek onlara katılmaz. kilisede buluşanlar ışığa doğru son yolculuğa çıkarlar.

şimdi sonuca gelirsek bir çok önemli soru dizinin içinde net bir şekilde verildiği gibi bazı şeyler herkesin kendi hayal gücüne bırakılmış. ışığa yürüdüler de nereye gittiler diye merak ediyorsan, sen istersen adını cennet koy, istersen başka bir gezegen koy, ne istersen onu koy oraya.

dizide önemli olan kısım gerçek hayatlarında kaybolmuş insanların bir araya gelerek fedakarlık ve bağlılıkla çok önemli bir şeyi başarmaları anlatılmış. son sezonda adanın dışında anlatılan alternatif yaşam yani uçak düşmemiş gibi anlatılan kısım, herkesin bu ne böyle dediği ve saçma bulduğu şey, bütün bu fedakarlıklar sonunda adada kendini feda ederek ölen veya kurtulup yaşamaya devam etmiş ve bir gün hayatı sona ermiş tüm karakterlerin tekrar bir araya gelmeleri. ve o aslında olmayan alternatif gerçeklikte jack ile buluşup birbirlerini hatırlamaları ve bahsettiğim gibi ışığa yürümeleri.

şimdi bu sonun nesi kötü nesi açıklanmadı bana bir diyin hele.. :)

son yorumum...

senaristlerin kabul ettikleri hatası şuydu, arka planlara çok fazla gizli mesajlar bıraktılar, lost experience sri lanka videoları, sanal gerçekçilik oyunu,bölümlerin içinde arka planlarda verilen ufak ipuçları, göndermeler, bunlar insanları her ayrıntıya takılmaya yöneltti. fragman düşerdi 2 dakikalık fragman bile kare kare fotoğraflanır santim santim incelenirdi. senaristler burada hata yaptık dedi bu kadar çok gönderme yapmak, bu sanal gerçekçilik oyunu vs.. insanları ayrıntılara takılmaya yöneltti ve sonunda bu gereksiz ayrıntılara takılıp ana konuya ve verilen cevapları göremeyen büyük bir izleyici kitlesi oluşturdu.

dizi hakkında o kadar çok teori üretildi ki izleyiciler tarafından,her bölümün her karesi günlerce konuşuldu, izleyici kendini her ayrıntı içine gömdü, yani bir sahnede arkada geçen otobüsün üzerindeki fotoyu incelemek, veya bir içki şişesinin üzerinde ki manastırın ne olduğunu tarih kitaplarından bulup araştırmak falan bunları izleyici yaptı. aslında o kadar çok gereksiz ayrıntılara takıldık ki sonunda her ayrıntının açıklanmasını istedik. ama bu mümkün değildi.

içinde zaman yolculuğu gibi konular dahil tamamen bilim kurgu mistik bir konuda elle tutulur verilerle bir mantığa nasıl oturabilirdi ki.. :) yani böyle bir mistik bir konuda, zaman yolcuğu, adanın gücü ki işin içinde kutsal bir güçte var.. yani bir şekilde tanrıya bağlanmış olay, buradan nasıl elle tutulur mantıklı bir açıklama olabilir.

sonunda son iki sezonda her şey adanın mistik yapısıyla açıklandı.. ada neydi, jacob kimdi, black smoke nasıl oluştu, sayılar ne ifade ediyordu, zaman atlamaları, döngü..... bütün ana konular ve oluş nedenleri açıklandı. daha fazla ayrıntıya girmek çok daha kafa karıştırır çok daha eksik veya saçma bir son ile bitirirdi diziyi.

--- spoiler ---

hala varsa ama bu çok önemliydi cevaplanmadı bu yüzden bok gibi finaldi diyen lütfen mesaj atsın ve söylesin ne açıklanmadı çok önemli!

devamını okuyayım »