chocuk

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (521)
  • 2059
  • 35
  • 9
  • 1
  • bugün

star wars

penguen ya da joker gibi kötülerin olduğu sinema evreninde darth vader gibi bir kötüyü küçümseyenler var. biraz da popüler kültürün getirdiği bir durum aslında bu. ekranlarda o kadar çok kötüye ve şiddete maruz kalıyor ki artık insanlar, toplumdaki eski "kötü" algısı çok vasat kalıyor. villainları geçtim gerçek hayattaki tipler bile eski sinema evreninden daha kötü.
en ünlü villainları aratın, bir bakın bakalım, kaç tanesi star wars'tan sonra ortaya çıkmış. bırr kötüüü, çoook kötüüü denilebilecek bir eleman mı arıyorsunuz. seriyi izlediyseniz buyrunuz okumaya devam ediniz.

--- spoiler ---

darth vader çok kötü, en kötü olmak zorunda mıdır? değildir. zaten filmin temasında iyilik kötülük arasında bir geçiş söz konusu. darth vader'ın asıl olayı güçtür. darkness da aslında safi kötülük değildir. gücün içindeki nefretten, kıskançlıktan ve bunun gibi diğer olumsuz duygulardan beslenerek daha da yükselmesi, kontrol edilemez olması durumudur.
tiksindirici, korkutucu derecede bir kötülük olsa doğru seçimi yapmak her zaman kolay olurdu. çizgifilmlerde "nihaha herkesi öldürücemmm, dünya karanlığa gömülecek, herşeyin hakimi ben olucammm" tarzı şapşal bir kötülük kavramı olsa, "choose wisely" de yalan olur. ama gerçek hayatta bu böyle değildir. kötülükle iyilik arasında ince bir çizgi vardır.
star wars serisini ana teması "çok kötü", "güçlü", "ulu" darth vader ile iyilik meleği jedi'ların savaşı ve iyilerin kazanması değildir. insanların içindeki iyilik ve kötülüğün kendi içinde savaşıdır. anakin'le palpatine'in savaşı değil. anakin'in kendi içinde savaşıdır. luke skywalker ile darth vader'ın değil, luke'un ve darth vader'ın kendi içlerindeki savaşlardır.
bu savaşlardan çok daha fazlasını da içerir tabi star wars.
padme'yi ve bebeğini kurtarma uğruna dark side'a geçen anakin'in padme'nin ölümüne sebep olması ironisini içerir.
bunun yanında bir sürü farklı felsefe vardır filmde. yoda'nın neredeyse tüm konuşmaları, jedi öğretisi, iç huzur, iyiliğin kazanması vardır.

bunun yanında ünlü "lightsaber", nam-ı diğer ışın kılıcı vardır, hani şu yeni yetme bilim kurgucuların "teknoloji aşmış, bunlar hala amele gibi kılıç dövüşü yapıyor" dedikleri hede.
jedi'ların ışın kılıcı alelade bir kılıç değildir. evet süper keskindir, yansıtır keser şu bu ama teknolojik anlamda alelade değil kastettiğim. lightsaber bir felsefenin temsilcisidir. ışın kılıçları öldürme değil savunma aracıdırlar. o yüzden uzak dövüşte kullanışsızdır. uzaktaki birine ateş etmek agresiv bir eylemdir. jedi kılıcı bunun olmamasını garanti eder. (maalesef rebels'ta ezra bridger kılıcı modifiye edip ucuna silah eklemiştir. neyse ki şimdilik sadece etkisizleştirici fırlatıyor)
star wars'ı geç izleyen insancıklar(biri de ben olmak üzere) o zamana kadar bir çok uzay yapımı izlemiş oluyorlar, o yüzden bir çok şey basit kalıyor onlar için. ama star wars çekildiği döneme göre gerçekten bambaşka bir evren yaratmıştır. birbirinden farklı uzaylı ırklar vardır. droidler, destroyerlar, kullanılan çeşitli özelliklerde savaş araçları vardır. ve filmde her birinin yetenekleri ve özellikleri ayrıntılı bir şekilde işlenir. o tarihte yapılan filmlerde uzay araçları uçan daire ile uçak arasında kalan, görüntüden ibaret nesnelerdir. zaten "atılgan" ve "köprü" terimlerinden başka literatüre kazandırılmış pek bir terim yoktur.
bunların hepsinin dışında sosyo-politik konulara da bolca değinen bir filmdir. kölelik, mücadele, dayanışma, asiller, asiler, bürokratlar, düz askerler her çeşit kişilik ve bunların ilişkileri vardır. cumhuriyetten diktatörlüğe, oradan imparatorluğa geçişin öyküsü vardır. toplamda çok zengin bir konusu vardır. olur olmaz bir çok şeyde star wars capsi yapılabilmesi çok fazla fanı olmasından değildir sadece, zengin bir konusu olmasındandır aynı zamanda.

star wars'un kendine özgün yönleri vardır. ama tamamen özgün bir yapım mıdır? hayır, onu ben de savunmuyorum. şundan "esinlenmiş" ya da çok istiyorsanız "araklamış" diyebileceğimiz bir sürü eser vardır. o konuyu da şurda bi arkadaş güzelce anlatmış, zamanınız varsa kesinlikle izlemenizi öneririm: https://youtu.be/f-fx75lfxru

kimseye sataşmadan yazımı bitirmek isterdim ama seri güzel arkadaşlar. sadece sizi korkutmak için yapılmış bir şey değil, siz olayı yanlış anlamışsınız. ha bi de klonların mallığına dem vuranlar olmuş, klonlar kendi başına karar verme yeteneği sakatlanarak itaat switchiyle oluşturuluyor. ve de çok usta bir avcı olan jango fett'in hayat tecrübesine de sahip değillerdir.

--- spoiler ---

edit:imla

devamını okuyayım »