ciddiye almamak gerek

  • 477
  • 30
  • 9
  • 1
  • bugün

kitap okuyanların insanlığa katkısı

batılı bir felsefecinin "alet kullanan hayvanlar" olarak tanımladığı cahillerden farklı olmak için okumak gerekir.

insanın fizyo-psiko-sosyal gelişimini tamamlamada algıladıkları içerisinde okuyarak öğrendikleri, diğer duyu organlarıyla keşfettiklerinden daha kalıcıdır. zaten yaşayarak her şeyi keşfedemezsiniz. yazılı ve görsel bir medyanın ve de teknolojinin olmadığı ıssız bir köyde yaşadığınızı düşünün. insanlığın bugün ulaştığı medeniyet seviyesine ulaşmanız için beş bin sene yaşamanız gerekecektir. oysa her insanın bilgisini bir sonrakine aktarması sonucu bugünkü medeniyet oluşmuştur.

edebiyat öğretmenimin bir sözünü hiç unutmam: gazete okuyanın görüş ufku bir günlüktür, haftalık dergi okuyanın görüş ufku bir haftalıktır. oysa roman okuyan bir ömrü görür demişti.

okumanın insanlığa katkısı illa icat yapmak değildir. toplum ve ahlak normlarına uymayı öğrenip, devletin senin için fazladan bir polise maaş vermesini önlemiş olursun. okumak sadece kitapla sınırlı da değildir. bundan 10 yıl önceki nesile göre çok şanlısın. internet gibi dev bir hazine var elinde. alet kullanan hayvan olarak kalmak istemiyorsan okumalı, öğrenmelisin.

devamını okuyayım »
28.02.2017 08:04