ciddiyet lutfen

  • 65
  • 9
  • 6
  • 0
  • geçen hafta

her gün diş fırçaladığı halde dişi çürüyen insan

kıymetli yazar arkadaşlarım, bu konuyla ilgili olduğum için dilim döndüğünce bilgilerimi aktarmak isterim.

öncelikle belirtmeliyim ki bu konunun genetikle kesinlikle direk bir bağlantısı yoktur. sadece çürük riskinizi arttıracak faktörler olabilir. bunlar da doğru yaklaşım ve tedavilerle büyük ölçüde önlenebilir. yukarıda genetikle ilgili bir iş yaptığını belirten yazar arkadaşımızın verdiği örnekle diş çürüğünün mekanizması birbiriyle alakasızdır.

çürüğün oluşması için olmazsa olmaz faktörler vardır. bakteri, plak organizasyonu, yeterli süre ve gıda akışı bunların başında gelir. plak kontrolünü yeterli ve istikrarlı olarak yapabilirseniz çürük oluşması özel birkaç durum haricinde imkansızdır. bu özel durumlar dişin kendi anatomisinin temizlenemeyecek alanlar içermesi olabilir. bunların da kişiye özel, amaca yönelik plak kontrolü yöntemleriyle üstesinden gelinebilir. bunu konuda sizi ancak doktorunuz detaylı olarak bilgilendirebilir.

genetiğin etkisi ise yukarıda da belirttiğim gibi riski arttıran bir durumdur. örneğin; ağız solunumu, çene darlık veya büyüklükleri, çarpaşık veya yarı gömük dişler herzaman olmasa bile bazen genetik sebeplerden ötürü olabilir. ancak bunlar tedavi edildiğinde ya da etkin plak kontrolüyle engellenebilir.

çürük riski beslenme alışkanlıklarıyla da çok ilgilidir. beslenme türü, içeriği, sıklığı bunlardan bazılarıdır. örneğin; sık sık ağızdan gıda akışı olması riski arttırır. yediğiniz bir gıdayı tek seferde bitirmek gün içinde birkaç seferde tüketmekten daha iyi bir davranıştır çürük riski açısından. süt tüketimi riski arttırırken peynir azaltır. yumuşak, yapışkan ve yüksek şeker içerikli gıdalar riski arttırır. bunun gibi birçok örnek sıralanabilir. her gıdanın çürük riski açısından bir kategorisi vardır. bunlar bilimsel yöntemlerle ölçülebilir.

tükrük de bu konuda başlı başına bir faktördür. tükrüğün akış hızı, asidik değeri, içeriği, kıvamı gibi birçok özelliği çürük riski açısından önemlidir. eğer belirgin bir özel durum varsa buna yönelik bir tedavi veya uygulama yapılabilir. mesela tükrük yıkayıcı ve asit düzeyini dengeleyici bir unsur olduğu için eğer yetersiz ise tükrük akışını uyarıcı uygulamalar yapılabilir. bütün bunlar doktorunuzun detaylı muayene ve testleri sonucunda ortaya çıkar.

yine diş çürüğünün bakteri yönünden sorumlusu olarak kabul edilen s. mutans türünün ağız ortamında çürüğe neden olması kişinin bu bakteriyle erken yaşta karşılaşmasıyla yakından ilgilidir. anne yemek yedirirken aynı kaşıkla kendisi de tadına bakarsa ağzındaki bakteriyi çocuğuna taşır.

çürük, üzerine çok fazla bilimsel çalışma yapılan, çok faktörlü ve derin bir konudur. dişimi fırçalıyorum ama yine de çürüyor diyecek kadar hafife alınabilecek bir konu değildir. ben ilk etapta aklıma gelen belli başlı konulara değindim sadece.
burada yazdıklarım herhangi bir tanı ya da tedavi planı değildir. ancak bir diş doktoru bunları yapabilir. en doğru bilgiler için doktorunuza danışınız.

devamını okuyayım »