cimdigriz

  • prezentabl (586)
  • 793
  • 11
  • 4
  • 0
  • evvelsi gün

emrah serbes

tam şu habertürk programı sonrası "ne güzel konuşmuş adam bee" temalı bir şeyler yazsam diyordum ki şu habere denk geldim: http://gundem.milliyet.com.tr/…lt.htm?ref=othernews

"cinayet yoksa kız polisiyesidir" nedir? bize bir müsait zamanda açıklarsanız sevinirim.*
neresinden tutsam elimde kalıyor.
ilk polisiye ve kadın ilişkisi kısmından tutayım(ya da "kız" ilişkisi):
ekşisözlük dahi dahil olmak üzere polisiye yazarları ile ilgili yerli yabancı kaynaklara bakarsanız, yazarların çok önemli bir kısmının kadın olduğunu görürsünüz. hepimizin bildiği agatha cristie başta olmak üzere val mcdermid, ruth rendell, patricia highsmith, sue grafton, donna leon, nihan taştekin, cahide birgül (bkz: (bkz: #7793903)) ve daha bir sürü kadın var polisiye aleminde cayır cayır kitaplar yazan.

polisiye ve kadın ilişkisinin ikinci boyutu okur kısmı
polisiye romanların bugün ben dahil olmak üzere çok ciddi bir kadın okuyucu kitlesi var. bu iş zevk işi; biri sırf erkek diye içinde cinayet geçen romanlardan hoşlanmak zorunda olmadığı gibi, sırf kadın diye cinayet geçen romanlardan uzak durmak zorunda da değil.

bu cümlenin üçüncü incelemeye değer kısmı da içimi yakıyor.
kız/kadın olmanın aşağıda görülen/hor görülen pozisyonu. küçümseme amaçlı bir kullanım bu, hepimiz farkındayız emrah serbes dahil. kız polisiyesi denilenin içine patricia highsmithler, donna leonlar giriyor, cinayet olsa da olmasa da, çünkü yazarları bizden. polisiyenin kadınsız nasıl güdük kalacağını (okursuz ve yazarsız) benden daha iyi bilmeniz gerekir.

bir takım reflekslerle konuştuğunuzun farkındayım, ama bu refleksler arasında ergenlik tozuna bulanmış cinsiyetçilik de var belli ki. biz sizi sevdik emrah serbes kadınlar (kızlar) olarak, siz bizi neden dışarıda bırakıyor ve aşağılıyorsunuz?

*açıklanacak yanı yok gerçi. bir daha böyle cümleler kurmayacağım, hatamı anladım derseniz yeter. biz kadınlar sizi yine sevmeye devam ederiz.

edit: vay canına, zamanın ötesine gitmişiz lan, çok acayip diyeceğim ama pek değil galiba. sürç-ü lisan ettiysek affola, yok etmediysek kadın düşmanı mısınız kuzum?

devamını okuyayım »
20.11.2012 14:24