cipsi

  • 348
  • 9
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

mühendislik mezunları şu an ne iş yapıyor

bu tarz başlıklar bazı arkadaşların ağzının suyunu akıtıp kendi reklamlarını yapmaya çalıştıkları için yazıp okumayı sevmiyorum ancak özellikle mühendislik bölümü seçecek veya halihazırda okuyan arkadaşlar için birkaç konuda 8-10 yıldır bu işlerin içinde biri olarak öneride bulunmak isterim ancak bu şekilde benim için başlığa yazmak anlamlı olur. gelelim tavsiyelere :

1) durum malum artık her yerde ihtiyacın ötesinde mühendislik kontenjanı açıldı. ülkenin bu kadar hem de bir çoğu niteliksiz olan mühendise şu anda ihtiyacı yok. demek ki bazılarınız/bazılarımız fark yaratmalı. fark yaratın ! eee tamam da nasıl ?

2) okuldaki derslerinizi kusursuz şekilde geçmekle fark yaratamazsınız ancak diploma alırsınız o da herkeste var zaten. kendinizi sosyal yönde geliştirin, kulüplere girin, sorumluluk alın, takım oluşturun, iş paylaşın, sunun, dinleyin, özümseyin, etrafı kendinizi keşfedin. birey olma yolunda erkenden farkındalık oluşturup iş hayatına atıldığınızda arkadaşlarınız enerjilerini burada çözülmemiş sorunlarına harcarken siz bambaşka gereksinimlerle uğraşıp avantaj sağlayın.

3) ingilizce öğrenin ! buna itiraz ediyorsanız zaten baya geridesiniz demektir uzun uzun anlatıp yormak bile istemiyorum kendimi. yok ben öğrenmem/öğrenemem diyorsanız gerisini okumayın.

4) mümkünse iş hayatına atılmadan o kısacık stajların ötesinde yarı zamanlı mesleğinizle ilgili işlere dahil olun. kurumsal şirketlerin birçoğunun artık böyle programları var, takip ederseniz ve kendinizi doğru anlatabilirseniz eminim emekleriniz boşa çıkmayacaktır.

5) üstte yazılanlar dışında cebinize teknik bilgi koymaya çalışın. makine mühendisi öğrencisiyseniz solid, catia vb eğer endüstrü mühendisliği öğrencisiyseniz analiz programları vs burası çok fazla çeşitlendirilebilir.

6) çok yönlü olun ! zaman geçirmeyi sevdiğiniz hobileriniz, aktiviteleriniz olsun. iş hayatının stresli dönemlerinde böyle enerji boşaltma alanları inanılmaz iyi geliyor. yeni haftaya yeni heyecanlarla sımsıkı bir zihinle başlıyorsunuz.

7) hem fizyolojik hem de psikolojik sağlığınıza dikkat edin. sevin, sevilin, sevişin...belki de sağlık konusunu en başa yazmam gerekirdi ancak önemli olan ana fikir.

son olarak kendinizi sevin, herşey buradan başlıyor.

devamını okuyayım »