click

  • ağır abi (460)
  • 801
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

30 yaşından sonra anlaşılan gerçekler

şunun surasında bir ay sonra 30 yaşına basacak biri olarak paylaşmak istediklerimdir.

öncelikle iyi bir insan olmaya çalış. kısa vadede canın yanabilir ama uzun vadede mutlaka kazanacaksın. kötüler er ya da geç kaybetmeye mahkumdurlar. (bkz: laff-a-lympics) *

ailen önemli hatta ailen her şeyin. herkes kıyın kıyın giderken hayatından, yanında bir tek ailen kalacak. kaç yaşında olursan ol, sen hâlâ onların bir tanecik evladısın. oyy tatlışlığa bak. o insanların kıymetlerini bil at kafası.

iş hayatı her açıdan önemli bir tecrübe. buradaki şehvet, ihtiras, kumpas, entrika, yalan&dolan başka hiçbir yerde bu denli yoktur herhalde. gözdesi olduğun patronun, gün gelecek zam almanı engelleyecek. can ciğer arkadaşın, arkandan seni çekiştirecek. bunlara hazırlıklı olmayı öğreneceksin.

elinden geldiğince yalan söyleme, hiçbir şeyi de bir yalan üzerine kurma. “yalanın er ya da geç ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır” sözünün sadece bir kamyon arkası yazısı olmadığını defalarca tecrübe edeceksin.

en ağır darbeyi, en sevdiklerinden yiyeceksin. bu hep böyle olacak demek değil, yanlış insanlara çok fazla değer vermişsin sadece. bir yerden sonra doğru insanı bulmayı öğreniyorsun. yani yolun sonu bombok bir yere çıkmıyor, merak etme.

etrafında ne kadar insan olduğunun hiçbir önemi yok. bir süre sonra zaten doğal seleksiyonla birçoğu ortadan kayboluyor. bir bakıyorsun yanında 3-4 tane insan kalmış. heh işte onlar senin dostların, değerlerini bil.

sana değer vermeyen insanları sakın ola hayatında tutma. arkadaş olur, sevgili olur fark etmez. ihtiyaç duyduğun anda yanında olmak yerine başka yerde olmayı tercih edenlerin, hayatında olmaya hakları yoktur. bırak mutlu oldukları yerde kalsınlar, aksi takdirde tarifi mümkün olmayan pişmanlıklar yaşaman kaçınılmazdır. aman ha!

ilişkilerde sevgi, saygı, güven ve huzur önemlidir. bunları bulduğunu düşünüyorsan, doğru yerdesin demektir. fakat bu unsurlardan bir ya da birden fazlası eksikse, ilişkide ciddi sorunlar baş göstermeye başlamıştır ya da başlayacaktır. çözemiyorsanız, uzatmanızın hiçbir anlamı yok. nazım hikmet'in dediği gibi; "insan birisiyle yaşlanmalı, birisi yüzünden değil".

evlilik. bu yaşların en popüler konusu şimdiden söyleyeyim. evli değilsen, sık sık sorulara maruz kalacaksın. 30 yaşına kadar evlenmezsen ölecekmişsin, 3 günlük ömrün kalmış falan gibi bir hava yaratılır. merak etme ölmüyorsun. akrabalar, arkadaşlar senin için ruşen amcanın oğlu sedat gibi bir eş adayı arayışlarına girecekler. bence bırak girsinler, izlemesi çok keyifli. sen zaten sevdiğin insanın/doğru insanın peşinden gideceksin, gitmelisin. (bak aranızda hala evlenmiş olmak için evlenmeyi düşünen tipler var, buradan görüyorum. siz deli misiniz kuzum?)

hayatta her şeyin tam olsa bile, sağlık olmadıktan sonra hiçbirinin bir anlamı yok. hem fiziksel hem de ruhsal sağlığına mutlaka dikkat et. he bir de sigara. biliyorum ki sigara genç yaşlarda çok havalı. ama bir yaştan sonra insana kendini dünyanın en ezik insanıymış gibi hissettiriyor. mümkünse hiç başlama.

etrafında her dönem seni kullanmaya çalışan insanlar olacak. bu senin müdürün de olabilir arkadaşın da sevgilin de. anladığın anda hayatından çıkart bu insanları, bırak kendi boklarında yüzsünler.

kişisel gelişim kitaplarında falan geçen "en değerli sensin, hep kendini düşün" tarzında buram buram bencillik kokan tavsiyeleri hayat felsefen yapma. başka insanların seni küçük görmelerine izin verme, sen de kimseyi küçük görme. çünkü her insan değerlidir.

hayatta keşkelerin, acabaların olabildiğince az olsun. hata yapmaktan korkma çünkü hatalar senin en güzel tecrübelerin. yapmakla yapmamak arasında kaldığın hareketleri mutlaka yap. hata yaptım demek, pişman oldum demekten daha iyidir.

şunu garanti ederek söyleyebilirim ki; her gecenin bir sabahı var. asla karamsarlığa kapılma, doğru bildiğini yapmaktan vazgeçme. ister allah, ister tanrı, istersen karma de. bu dünyanın bir dengesi var ve neyi hak ediyorsan onu yaşıyorsun, emin ol.

zaman, geçmişe takılı kalınmayacak kadar hızlı geçiyor. geçmişi, geçmişte bırakmayı öğren ve önündeki hayata bak. hayat güzeldir *

devamını okuyayım »
25.02.2016 00:14