clive

  • anadolu çocuğu (331)
  • 746
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

the dark knight rises

öncelikle klişe girişlerden yapayım filmi izledim ve işbu yorumlarım aşağıdadır:

filmi henüz izlemeyenlerin yazımdan dolayı bir endişe içinde olmalarına gerek yok zira her hangi bir spoiler girişiminde bulunmayacağım ki bu başlık altında film gösterime girdikten sonra yazılanlar çelişkili entryler de dahil yeterince spoiler vermekte ancak bir kaç oyuncunun genel performanslarına ilişkin ipucu verebilirim.

filmi özellikle seriyi değil ama birinci filmi batman begins'i göz önüne tutarak izlerseniz çok daha gerçekçi olur zira ikinci film the dark knight ve oradaki joker performansı bu filmi izledikten sonra serinin bütünlüğü açısından "ee yani" sorusunu sıklıkla sordurmakta. çıkarsayabildiğim kadarıyla üç filmin senaryosu daha başlangıçtan itibaren yazılmamış, özellikle birinci filmin hasılatı ve izleyici sayısıyla ikinci filmin nispeten beklentisizliğinin yarattığı o rahat havayla gelen mükemmelik üçüncü filmde yerini ikinci filmle kazanılan muazzam başarıyla belli bir strese bırakmış. belki de heath ledgerin ölümü üçüncü filmin bu şekilde kurgulanmasına sebep olmuş bilemem o kadarını. ledger'in ölümü üç film bir arada düşünüldüğünde bariz bir senaryo tıkanıklığına sebep olmuş.

ancak bunlar dışında film aksiyonu bol, karakterleri derin bir yapıya sahip, tartışılmasız izlenir ve keyf alınır.

gel gelelim tikel örnekler üzerinden değerlendirmeye:

1) senaryo gereği bir anda zamansal değişimler gerçekleşmekte ve bunlar ciddi olarak abzürd niteliğinde örnek/spoiler yok izleyince anlarsınız.

2) zamansal olarak ani değişiklikler beraberinde karakterlerin derinliğini de alt üst etmekte ki maşallah kıta avrupası sineması tarzında uzun diyaloglar var ki tamamen filmin başlarında derinleştirilen karakter(ler)in tekrar tekrar derinleştirilmesi uğruna.

3) trailerlara bakıp senaryo kestiriminde bulunmayın zira kestirim yapılacak gibi değil oldukça farklı ama şaşırtıcı ya da o nolan'a ait ters köşeler falan yok ancak senaryo ilk yarım saatten kestirilebiliyor bunu da belirteyim.

4) senaryodan devam biraz aceleye gelmiş zira batman'ı mı yoksa gotham'ı mı başrol de gördüğümüz tartışmalı

5) şu an için sadece bir oyuncunun oyunculuğuna laf atacağım 'marion cotillard' canım benim oscar'ı aldın da o sahnedeki oyunculuk neydi öyle geri mi vermek istiyorsun? -yine detay yok izleyin bakalım.

6) batman'dan solculuk sağcılık tartışmalarına bakın derim. en azından siyaset bilimi çalışan biri olarak batman filmi üzerinden yasayı korumak için yasayı ne kadar radikalleştirebiliriz? sorusunu düşünmek ve tartışmak güzel olabilir -bu konuda tartışmalara açığım-

nihai olarak gidin izleyin ama ilk film aklınızda kalsın derim nacizane tavsiyem olarak.
sürekli eleştiri yapan ve dırdır eden bir kişinin entrysi gibi oldu ama güzel şeyleri izleyenler çoğaldıkça editleyerek aktaracağım.

güzel bir seri güzel bir film ve saçma süpermen gibi uçan, kaçan, sıçanların değil bir insanın hikayesi, izleyin izletin

iyi izlemeler.

devamını okuyayım »