cmaddict

  • 454
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

josep guardiola

messi üzerinden uygulattığı false nine yorumuyla dünya futbolunda 4'lü çizgi savunmanın tahtını sallayan teknik direktör. daha karşısında efektif bir savunma çözümü bulunamadı; ama böyle giderse modern futboldaki 4'lü çizgi defans dogmasını yıkacak.

rijkaard döneminde net bir 4-2-3-1 oynayan barcelona, forvet arkasının kilitlendiği günlerde hücumda tamamen çözümsüz kalıyordu. ilk yıllarda deco burada oyuna çeşitlilik getirip, ronaldinho-giuly kanatlarını besliyor, eto'o da rakip savunmayı geriye itiyorek alan yaratıyordu. böylece ilk kupalar geldi. messi'nin ortaya çıkışı ve ronaldinho'nun merkeze geçmesiyle sistem çöktü; çünkü takım hücumda ronaldinho'nun eksik oyun görüşü nedeniyle sıkışıyordu. messi de bu düzende kanattan yardırma görevini başarıyla yaparak parlamaya başladı. xavi-iniesta ise ronaldinho'nun yapamadığını geriden yapmaya çalışıyorlardı. ve real madrid 4-2-3-1'e, daha iyi oyuncularla kurulmuş bir 4-2-3-1 ile cevap verdi. başarısızlıkla rijkaard dönemi bitti.

guardiola ise mourinho chelsea'sinden esinlenerek tek anchor man önünde çift orta saha ile takımı oynattı. toure önünde xavi-iniesta ikilisine alan bırakarak takımın merkez oyuncuya bağımlılığını kesti ve ronaldinho'yu haritadan sildi. kanatlarda içe yardırma konusunda uzman messi-henry ikilisi ve uçta eto'o ile ilk sezondan başarıyı yakaladı.

ikinci sezonunda ise bugünkü barcelona'nın dönüm noktası olan ibrahimovic-eto'o takası gerçekleşti. toure/busquets önünde xavi-iniesta ikilisi ve kanatlarda messi-henry/pedro ile aynı düzene devam edecekti guardiola. eto'o yerine daha iyisi, yoktan gol pozisyonu yaratan ibrahimovic gelmişti. ancak bir süre sonra ibrahimovic'in takımdan kopuk hareket etmesi ve defans arkasına koşuları yapmaması sistemde arızaya yol açtı. şampiyonlar ligi'nde başarısızlık geldi. elinde ibrahimovic'e yeterli bir alternatif olmayan guardiola kanattan golleri sıralayan messi'yi hücumun merkezine yerleştirmeyi denedi. messi hem forvetin gerektirdiği koşları yapıyor hem de forvet arkası gibi kanatları besliyordu. böylece hücumun merkezinde messli durdurulamaz barcelona oynamaya başladı.

üçüncü sezonda messi'nin rolu belirginleşti. messi rakibin stoperleri ile ön liberoları arasındaki alanı parsellemeye başladı. forvet gibi gözüküyor; ancak rakip defansı geriye itecek koşular yapmak yerine, orta sahaya yaklaşarak defansı ileri çıkartıyordu. kanatlardaki villa-pedro ise bu alanı değerlendirecek koşuları layıkiyle yaptı. bekler dani alves-maxwell/abidal/adriano ise önlerindeki alanı iyice değerlendirerek tüm maçı rakip yarı sahada geçirmeye başladı. messi'nin orta sahaya verdiği destek sayesinde, busquets'in ileriye çıkmasına gerek kalmamıştı ve bekler çıktığında busquets savunmayı üçlemeye başladı. top barca'dayken, ki bu maçın yüzde 70'i oluyordu genelde, takım cruyff'un hayalindeki 3-4-3 düzenine döndü. hem takım hem messi durdurulamaz oldular.

teorik olarak rakibin beklerini kanatlardaki oyuncular hallediyordu. rakibin orta sahası ise xavi-iniesta paslaşmasını izlemekle meşguldü. rakibin kanatları geri dönmezse, bekler boşluğu affetmiyordu. messi ise rakibin çizgi halindeki çift stoperi ile baş başa kalıyordu. öne çıkarlarsa arkalarına zehri bırakıyordu, çıkmazlarsa da aralarından akıp gidiyordu.

mourinho ilk maçında 4'lü defans ve 2 orta saha ile hezimete uğradı. bu sistemin işlemeyeceğini görünce, makaleleli düzenini hatırlayıp savunma ve orta saha arasına pepe'yi yerleştirdi. bu arada bir galibiyet ve katlanılabilir sonuçlar geldi. ancak bu düzende, orta sahanın hücuma katkısı sıfırlandı ve barcelona topla oynama rekorlarına gitti. messi'yi durdurma görevini 3 oyuncu paylaşıyordu ve takım resmen rakipten eksikmişçesine oynuyordu. bu sezonun başında tekrar çift orta sahaya döndü. messi'yi takip için iki stoperine de messi ile birlikte ileri-geri çıkma görevi verdi. topla oynama oranını olabildiğince azalttı. ancak messi çizgi halinde alan parselleyen pepe-carvalho ikilisi öne çıkınca, arkalarındaki iniesta'yı gördü. çıkmayınca üzerlerine gidip golü attı.

forvet mi forvet arkası mı oynadığı belli olmayan bu false nine rolünün bir benzerini de rooney manchester united'da sergiliyor. messi gibi rakip defansın arkasına akma işini beceremediğinden genelde hernandez ile tamamlanıyor.

peki bunun bi çözümü var mı? çizgi 4'lü defans buna çözüm değil, messi gibi özel bir oyuncu bu rolde çizgi halindeki rakip stoperleri mahvediyor. çözümü belki de unutulmuş olan liberolu sistem. ya da bu sezon bilbao maçlarında bielsa'nın izleteceği 3'lü defans. ya da defansa markaj için yerleştirilecek özel bir oyuncu. orta sahada ezilmeden bir çözüm bulması şart. zamanla barcelona karşısında defansını şekilden şekile sokacak menajerlerden biri(en muhtemeli mourinho) çözümünü bulacak elbet ve 4'lü defansın alternatifi gelecek. ancak klasik 4'lü defans oynamaya devam ettikçe messi rolünde efsaneleşecek ve barcelona durdurulamayacak.

messi neden arjantin'de barcelona'daki gibi oynamıyor sorusunun cevabı da tam burada gizli. arjantin'in oynadığı 4-2-3-1 veya 4-3-1-2 sistemlerinde forvet arkası, bir diğer adıyla maradona rolü verildi messi'ye. oysa ki messi önünde higuain-tevez-milito-agüero tipi bir forvetle oynamaya alışık değil. di maria-maxi rodriguez gibi tipik kanat adamlarını da sevmiyor. önündeki alanı paylaşacağı bir forvet yerine, tüm alanı messi'ye vermek lazım, kanatlardan defansın arkasına sarkacak adamlar lazım. arjantin'de bu tip adamlar var. tevez-agüero'nun kanatlara yerleştiği ve messi'nin ortayı parsellediği bir arjantin ispanya'yı devirebilir. ancak arjantinli hocaların önce messi rolünü iyi anlamaları lazım.

devamını okuyayım »