cncrdnz

  • 198
  • 34
  • 2
  • 0
  • dün

12 mayıs 2020 ak parti'nin hala yüzde 37 oy alması

andrew mango'nun "modern türkiye'nin kurucusu atatürk" adlı kitabından;

--- spoiler ---

... ama anadolu insanları komünist çağrıya olumlu tepki göstermezlerdi; katı kurallı liderlerin ardından gitmeye alışıktı ve mustafa kemal de bunu sağlıyordu. daha önceleri sultanların ve onların yöneticilerine nasıl boyun eğmişlerse şimdi de ara sıra yoldan çıkmalarına karşın genelde onun emri altına girmişlerdi...

--- spoiler ---

aslında anadolu insanı değişmiyor. 100 yıldır belki de daha fazla zamandır çözülmesi çok da zor olmayan refleks ve tercihlere sahip.

peki cumhuriyet halk partisi bunu görüyor mu? anadolu toplumunu doğru tahlil ediyor, tarihsel çıkarımlar yapıp bugüne sosyolojik yaklaşımlarda bulunuyor mu? bilimin ışığında siyaset ve siyasi yol haritası çıkarıp doğru danışman kadroları ile çalışarak kurumsal yapısı, toplum ve devlet ile ilgili gelecek projeksiyonları üretiyor mu?

vallahi bence bunu yapmıyor ya da yapamıyor. bir kere daha emeklemiyor bile chp. hala daha örgüt partisi olma çabasında ve bunun bir halt olduğunu düşünüyor misal. bu norveç'de, izlanda'da bir halt olabilir ama bu topraklarda karşılığı yoksa hiç bir şeye yaramayan kendi kendinin tatminini sağlayan boş bir yapı.

chp emeklemeye başlaması için lider partisi olmak zorunda. bu parti içi demokrasi havası bomboş bir hava, bu topraklarda karşılığı olmayan, başarı getirmeyen bir hava. lider partisi için de ne lazım? tabi ki partinin başında bir lider. bugüne kadar tüm oylarını chp'ye vermiş biri olarak şunu diyebilirim ki chp'nin başında bir lider yok.

şimdi gençlik kolları görevlisi arkadaşlar bana kızacaklar ama yok! bu toplumun lider algısını koy ortaya, bu toplumun lider tanımının içindeki özellikleri yaz öbür tarafa , sonra da geç kılıçdaroğlu'nun fotoğrafının karşısına bak. uyuyor mu tüm bunlar birbiriyle?

yahu tamam, kılıçdaroğlu altın gibi adam, pırlanta gibi insan, 1 milyon liramı gözümü kırpmadan emanet ederim ve döndüğümde yine 1 lira eksiksiz 1 milyon olarak geri alırım evet. haklısın.

ama anadolu insanı ne düşünüyor biliyor musun? yahu ben bu kılıçtara 1 milyon liramı emanet ederim geri döndüğümde 1 milyon olarak alırım tamam da tayyip beye 1 milyon emanet ederim döndüğümde 3 milyon olur o para 1,5 milyon ben alırım 1,5 milyon tayyip bey alır.

bunun gerçek hayatta karşılığı var mı peki? bence yok. ekonominin durumundan da ortada. ama dostum bunun gerçek hayattaki karşılığının ne önemi var, anadolu insanı buna inanıyor. ve o insan sandıkta o lidere gidip oy veriyor.

tüm bunlar bir yana atılırsa bu zinciri kırarsa imamoğlu kıracak. evet yavaş başkan çok daha iyi gidiyor ama bence bu zinciri imamoğlu kıracak. çünkü; zengin, hiç kaybetmemiş ve yavaş'a göre daha bir lider duruşlu.

devamını okuyayım »