cobanyastigi

  • azimli
  • hırçın golcü (262)
  • 1142
  • 65
  • 12
  • 0
  • dün

sars-cov-2

covıd-19 vaka ve ölüm sayıları (şurada devamlı güncelleniyor) bence dünyadaki ülkeleri çok güzel anlatıyor.

gelişmiş kapitalist batı ülkeleri tipik olarak düşük 3. kolon-vaka ölüm yüzdesi (yani hastaneleri yeterli ve işe yarıyorlar), ve yüksek 4 kolon-her yüzbin vatandaş başına düşen ölüm sayısı (yani idarecileri pandemiyi ciddiye almamış, ölüm sayısını azaltmak yerine, ekonomiyi canlı tutmayı yeğlemişler).

devlet olarak başarısız olan, başı belada olan, yaşamak için en son seçeceğiniz ülkeler 3. kolon-vaka ölüm yüzdesi en yüksek olanlar, bunların başında da iç savaşın son hızla devam ettiği yemen geliyor.

sars dan dersini almış ülkeler genellikle güney doğu asyada ve çok düşük ölüm sayıları ile belli. bunlar arasında bazılarının hastaneleri besbelli yetersiz (3. kolon -vaka ölüm yüzdesi yüksek) ama gene de ölen az.

pandemiyi ciddiye alan ve almayanların farkı en çok isveç, norveç ve finlandiya farkında belli. bu üç ülke yan yana, hatta kuzeyde üçünün ortak bir sınır kavşağı var.
isveç, norveç ve finlandiya her bakımdan birbirlerine çok benzerler, tek farkları covıd-19 konusunda iktidarın erken dönemde takındığı tavır. koronayı bir çeşit nezle gibi gören isveç, pandemi sebebi olarak görüp ciddiye alan norveç ve finlandiya'dan çok daha kötü durumda. 14 ay sonraki durum herhangi bir vatandaş açısından şu: isveç'te norveç ve finlandiya'ya göre
- covıd-19 kapma olasılığı 5 ila 6 kat daha fazla,
- covıd-19 kapıp iyileşme şansı %50-%80 daha düşük,
- covıd-19dan ölme ihtimali yaklaşık 8-9 kat daha fazla.

türkiye isveç'le diğer ikisi arasında bir yerde görünüyor (2 kat, %50, 3.5 kat) ama, türkiye kaynaklı sayılar konusundaki şüphe yüzünden benim fikrim uzun menzilde hakikat er geç ortaya çıkacağından bekleyip görmek gerektiği yönünde.

devamını okuyayım »