cobongo

  • 1730
  • 17
  • 4
  • 1
  • bugün

reklam ajansı

piyasadaki en marjinal ekibin kendileri olduğu rüyasıyla milleti kandırmaya and içen güruh veya güruhlar. emlak ofisi gibi her sokak başında bir tane vardır bunlardan.

tüm gün kulaklarında marka kulaklıklarla müzik dinleyerek yan masadaki arkadaşından bile kendini soyutlayan, tek işi tumblr, instagram, facebook gezip, elinde tweet deviantart'tan şurdan buradan fikir araklamak olan, sm'de internetin kimbilir hangi köşesinden afırdığı anormal şeyleri sanki kendi bulmuş gibi lanse etmeye çalışan, photoshop'u sadece metin düzenleyecek kadar bilen, dünya'nın en sikko renderlarına imza atmayı marifet sanan ve birbirine abi diye hitap eden sözde marjinal ajans kızlarından ve metin yazabilmek uğruna beyin kıvrımlarını limitlerde kullanan kendini marjinal ve asi lanse etmeye ömrünü adamış kirli sakallı adamlardan oluşur... kahir ekseriyetle beyoğlu asmalı kesmeli ortamlarda takılırlar. yavşak, laçka ve kendi sektörüne kapanık bir sosyal çevre ile yaşarlar. sevişecekleri karakterler bile yine ajanslar çevresindendir. genelde bu ajansların halkla ilişkilerci, pazarlamacı yavşak bir karakteri olur. müşteri bağlayan adam işte. sıradan ajansın kapısından içeri girmiş, giren ve girecek olan tüm stajyer, çalışan personel ve müşteriyi sikmeye çalışır bu tip. hep de başarılı olur. en muhlis kız bile allem ile kallem ile bu pazarlamacı oğlanın altından geçer bir vesile ile.

bu ajansçılara birisi ne iş yapıyorsun diye sorduğunda "ajansçıyım ya, reklam ajansındayız. "katural ajanstayım ben ya. bilirsin, sönmezler holding'in son çalışmasını biz yaptık mesela vs." diye hava atmayı severler... katural ne amına koyayim? bilmek zorunda mıyım ben? hayatımda ilk kez duyduğum sikko bir firma işte.

iş saatleri içerisinde tüm gün ofisin mail grubunda "muhauha yarıldım, biz de yapmaylıyız böyle bir şey" subjectli mailler paylaşıp dururlar.
ajans patronları boyuna performans toplantısı adı altında milleti evine 45 dakika geç yollamaktan başka bir sike yaramayan oturumlar düzenler. beyin fırtınası adı altında daha fazla nasıl milleti kekleyebilirizin muhasebisini yaparlar...

alt tarafı sikko bi lcd apple monitör önünde oturup, sanki borsa odasında menkul kıymet belirliyormuş gibi dünya reklam piyasasına yön veriyormuşçasına havaya girip, her boku kendilerine yontmaya çalışan adamlardır genelde.

olayların sonunda netice olarak sosyal medya'da asla ölsen paylaşmayacağın viralleri, komiklikleri, şakaları ayıla bayıla paylaşan bir insana dönüşürler.

hani nerede kaldı o marjinal, asi ajans çocuğu ? götümle bile ilgilenmeyeceğim saçma sapan viraller paylaşan bir profil olup çıktın işte !? bunun için miydi o hengame?

genelde bunlar çalışanlarına maaş falan vermezler, "abi 4 aydır para alamadık işler kötü, eleman çıkarılıyor paso." der burada çalışanlar genelde. ama ajans hiç iflas etmez.

bu ajansların bir de firma boyutları vardır. müşterisi olan firmalar bu sikik ajanslara güvenip ayda binlerce lira verirler ki firmaları güzel lanse edilsin, dinamik işler çıksın, aktüel paylaşımlar yapılsın diye. fakat hiçbir zaman karşılığını alamaz firma. revize üstüne revize, firma üslubuyla alakasız tasarımlar, firmayı çıldırtan işler, asla bir araya gelip görüşememe, ilgileniyoruz, arkadaşlar üzerinde çalışıyor vesaire bbintürlü tantana.. aylık faturayı firma ödemeyince de anınnda avukata verir pezevnekler..

bir de mülayim ajanslar vardır. çalışanları yine bu yazdığım gibidir falan ama gerçekten yaratıcı ve işinin ehli adamlardır. onlara zaten kamyon yüküyle maaşlar ödenir. başka ajansa geçecekleri zaman transfer üslubuyla geçerler falan. onlara saygımız sonsuz. onların virallerini de paylaşırız. takdir de ederiz.

saygılar.

devamını okuyayım »
03.02.2013 16:35