coco rocha

  • 144
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 ay önce

sen olmasan

tevfik fikret' in, şiir açısından rahat; ömrünün son zamanlarına doğru yazdığı bir şiiri sen olmasan.

fikret, kısmen de olsa ömrünün son zamanlarında, o ilk dönemlerindeki tamlamalı, arapçalı, terkipli dili bırakıyor. bu şiirinde de böyle bir üslubu var.

ikincisi, fikret'in yazdığı çok nadir aşk şiiri vardır. fikret, aşka çok mesafeli durur. yani birtakım güzel kadınlara dair temalar vardır şiirinde; ömr-i muhayyel gibi ama bir aşk şiiri değildir. özellikle teması aşk olan şiirleri fikret' in çok sayılıdır.

fikret o kadar çok ahlakçı, kuru akıl mantıkla yaşayan, egosunu her şeyin önüne çıkartmış bir adamdır ki aşık olmak egodan fedakarlıkta bulunmaktır. aşık olmak, egoyu bir kenara bırakmak ister. aşık olmak, ahlak duygusunu katı kuralları yıkacaktır.. bu yüzden fikrette aşkı çok nadir görürüz, birisi de bu şiiri.

katı kuralcı bir ahlak anlayışı, fikret' i kaskatı yapmış.. dini bir ahlak da değil; ahlakı dinleştiren bir adam fikret. ancak gelin görün ki; hanımıyla da ünsiyet oluşturarak, bir yakınlaşma ile evlenmemiş. tam fikret' e yakışır bir biçimde, bir kıskançlık krizi, bir ego tatmini için evlenmiş.

gelelim sen olmasan.

sen olmasan... seni bir lâhza görmesem yâhut,
bilir misin ne olur?
semâ, güneş ebediyyen kapansa, belki vücut
bu leyl-i serd ile bir çâre-i teennüs arar,
ve bulur;
fakat o zulmete mümkün müdür alıştırmak
bütün güneşle, semâlarla beslenen rûhu,
bu rûh-ı mecrûhu?..

sen olmasan, seni bir an görmesem, bilir misin ne olur? sema, güneş ebediyen kapansa.. belki bu vücut, soğuk gece ile bir yakınlık arar ve bulur. bu olumsuz şartlara bile alışır, çare bulur. fakat, bu ortamın karanlığına alışmak mümkün değildir; çünkü semalarla beslenmiştir bu yaralı ruh.

yani insan her türlü soğuğa, her türlü olumsuz şartlara vücut olarak alışır; ama yaralı ruhum, sensiz bir semaya alışamaz bir türlü. beni ısıtan ve ışıtan sensin demeye getiriyor.

sen olmasan... seni bulmak hayâli olsa muhâl,
yaşar mıyım dersin?
söner ufûlüne bir lâhza kaail olsa hayâl;
soğur, donar, kırılır senden ayrılınca nazar
ne hazin
gelir hâyât o zaman hem vücûda hem rûha,
yaşar mıyız seni kaybetsek âh ben, kalbim,
bu kalb-i muztaribim?

sen olmasan, seni bulmak hayali mümkün olmasa, hiç yaşar mıyım dersin? senin söneceğine bir an inansa, benim hayalim de söner. benden ayrılan bakışın, donar kırılır. buz keserim yani sen olmasan.. o zaman, hayat hazindir. ben ve acı çeken kalbim, bir gün seni kaybetsek, yaşar mıyız sanıyorsun?

ilk 2 bentte fikret, çok ateşli, çok bağlı, sevgilisi olmadan ayakta duramayan, var olamayan bağımlı bir aşık portresi çizdi bize. serapa aşık.. söyledikleri bu kapıya çıkıyor.

fakat bakalım son bentte ne diyor?

sen olmasan... bu samîmî bir îtirâf işte;
sen olmasan yaşayamam:
seninle rabıtamız hoş bir îtilâf işte;
fakat bu râbıta hâlî mi rûhu ezmekten?...

seninle bütün bağlantımız, sana olan bütün bağımlılığım aramızdaki hoş bir anlaşma, uyuşma.. aslında öyle bir ateşli aşık yok karşımızda; çocuğun annesine muhtaciyeti, hastanın hasta bakıcısına bağlılığı, mecburiyeti gibi..

seninle bütün ilişkimiz bu diyor, ne kadar tuhaf. bunu dediğinde de, orta yaşta bir adam. böyle görüyor.

seninle rabıtamız hoş ama, işte bu rabıta ruhumuzu da eziyor.

işte aşk bunun için güzel.. verdikçe mutlu olursun. eğer aşk yoksa, yalnızca birbirine duyulan zorunluluktan ibaretse.. bugün canın birazcık sahile inip, aylak aylak gece yarılarına kadar turlamak isterse ve.. eşin evdeyse bekliyorsa; al sana bu ruhun ezilmesidir. veya kendimi tenzih ederek söylüyorum: gönül birlikteliği olmayan bir evlilik yaşıyorsan, işte bu itilaf ruhu ezer.

akşam
gurûba karşı düşündüm sükûn içinde bunu:
fenâ değil sevişip ağlamak, fakat heyhât,
bükâya değse hayat!..

akşam güneş batarken, oturdum, noluyor, nereye gidiyor bu, napıyorum diye düşündüm, muhasebesini yaptım.. fakat, aşk bile olsa hiçbir şeye değmiyor.

tam fikret' e yakışır bir bitiş!

hayat neye değer fikret için? hayat egoya değer, kendi egosunu yüceltmeye değer..

ama hayatın güzelliği, yeri gelince ağlayabilmektir. yeri geldiğinde sevinebilmektir. binbir cilvesidir hayatı güzel yapan..

fikret' e göre hiçbirine değmiyor hayat.

devamını okuyayım »
06.02.2011 22:30