colder

  • 219
  • 6
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

29 kasım 2019 yurtiçi kargo rezaleti

aslında rezalet 14 kasım tarihinde yaşanmaya başladı ancak başlığı bugün açtığım için tarihi bu şekilde yazdım.

13 kasım tarihinde hepsiburada’dan bir telefon siparişi verdim. tahmini teslim tarihi 15 kasım tarihiydi ve o gün kargo bana ulaşmadığından dolayı kargonun nerede olduğunu yurtiçi kargo’nun web sitesi üzerinden sorgulama yaptım. sorgulama sonucunda kargonun 14 kasım’da benim adıma teslim edildiği yazıyordu.

bunu görünce kargonun websitesi üzerinde yazan ve ulaştığı son yer olarak gözüken yurtiçi kargo giyimkent şubesini aradım ve tabii ki telefonlarıma kimse cevap vermedi. ardından yakın olduğumdan dolayı direkt şubeye gittim ve durumu anlattım. şube içerisinde kargoyu aradılar, sistem üzerinden sorguladılar ve bulamadılar. en sonunda ilgili kuryeye ulaştılar ve kurye şubeye geldi. kargodan haberin var mı diye sorduklarında bana dönüp “abi kargodan haberim yok, ne diyeceğimi de bilemiyorum” gibi pişkin bir cevap verdi. telefon numaramı aldılar ve araştırılıp tekrar dönüş sağlayacaklarını söylediler.

takriben 2-3 gün sonra herhangi bir arama gelmediğinden dolayı tekrar şubeye gittim ve herhangi bir sonuç alınıp alınmadığını sordum. transfer noktalarında kaybolmuş olabileceğini ve bunun araştırıldığını söylediler. ısrarla sistem üzerinde son teslim edilen yerin giyimkent şubesi olduğunu ve problemin burada yaşandığını söylememe ragmen tekrar numaramı istediler ve araştıracaklarını söylediler. tekrar numaramı istediklerinde anladım ki konu ile alakalı hiçbir şey yapılmıyor.

ardından hepsiburada ve hepsiburada’daki satıcı ile irtibata geçtim. hepsiburada da şikayet kaydı oluşturdu. satıcıya ise telefonun kargoya verilip verilmediğini sordum ve verildiğini söylediler. onlardan da telefonun kargoya verildiğine dair belgeleri benimle paylaşmalarını istedim, sağ olsunlar paylaştılar.

herhangi bir sonuç alamadığım için yurtiçi kargo avrupa bölge müdürlüğünü aradım ve şikayetimi dile getirdim. bölge müdürlüğü şube ile iletişime geçeceğini ve dönüş yapacaklarını söyledi. bir tam gün boyunca herhangi bir geri dönüş yapmadıkları için ertesi gün tekrar bölge müdürlüğünü aradım. bölge müdürlüğü şubeye tazmin dilekçesi vermem gerektiğini, bu bilgiyi de ilgili şubenin aktardığını söylediler. sürecin tazmin dilekçesi ile ilerleyeceğini biliyordum ve halihazırda buna hazırlık yapıyordum. bu zamana kadar şubeye 3-4 kez gittim ve araştıracağız, araştırıyoruz diye sadece oyaladılar. madem bulamadılar o kadar şubeye gittim, birisi bana araştırma sürecinin olumsuz sonuçlandığını ve tazmin sürecine başlanması gerektiğini söylesin değil mi? ama yok.

ardından tazmin dilekçesini fatura, ürünün kargoya verildiğine dair belgeler vs. gibi gerekli belgelerle birlikte teslim ettim. 3-4 gün geçmiş olmasına ragmen işleme alınıp alınmadığına dair herhangi bir bilgilendirme yapılmağı için önce avrupa bölge müdürlüğünü aradım ve tabii ki yine meşgul çalıyordu. ardından şubeyi aradım. şubedeki yetkilinin söylediği cevap ise, “dilekçenizde kargo takip numaranız eksik dolayısıyla henüz işleme alınmadı” oldu. birincisi kargo takip numarası eksik ise sistem üzerinden açıp bak? orada siparişim ile alakalı her detay yazıyor. ikincisi eğer böyle bir eksiklik var ise bunu dilekçeyi sana verdiğimde neden kontrol edip bu bilgi eksik demedin? üçüncüsü madem bu eksikliği daha sonra farkettin, telefon numaram vs. her türlü bilgi var. ara sor.

bu kadar ciddiyetsiz iş yapıp, üstüne bu kadar laubali çalışanların olduğu berbat bir şekilde yönetilen başka bir firma olamaz. bir de bu durum hakkında sinirlenip sesimi yükselttiğimde aynı şekilde kendileri de gerilip bana tepki vermeye kalkıyorlar. hem suçlular hem de sanki suçlu olan benmişim gibi tavır takınıyorlar.

herhangi bir gelişme sağlanıp tazmin sürecinin olumlu şekilde ilerleyeceğine zerre inancım olmadığından dolayı konuyu buraya taşıdım, belki bir faydası olur diye.

önümüzdeki hafta içi herhangi bir gelişme sağlanmazsa tüketici hakları mahkemesine başvurup, savcılığa da hırsızlık şeklinde suç duyurusu yapmayı düşünüyorum. (yapılabiliyor mu bilmiyorum)

konu hakkında öneriniz varsa lütfen benimle paylaşın.

dilekçe syf 1 : https://eksiup.com/p/qr301112dfir
dilekçe syf 2 : https://eksiup.com/p/bc301113oqy9
kargonun teslim edildiğine dair belge : https://eksiup.com/p/2o301115f25j

devamını okuyayım »