colorwind

  • 2446
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

doktor hasta diyalogları

hasta varyant creutzfeldt-jacob hastasıdır. (bkz: prion)(bkz: deli dana) yapacak pek fazla birşey de yoktur. hasta gittikçe zihinsel fonksiyonlarını kaybedecektir. ancak ailenin herhangi bir koruma önlemi almasına da gerek yoktur, çünkü hastalık sadece sinir dokularıyla temasla bulaşmaktadır. bir de yamyam kabilelerde yayılabilmiş bir formu bulunmaktadır (bkz: kuru) ama direkt olarak o kadar kolay bulaşan bir hastalık olsa, sokağın creutzfeldt-jacob hastalarıyla dolması, doktorların ise hastayı çoktaaan tecrite almış olmaları gerekmektedir zaten.

sonuçta, hastanın tanısı konulduktan sonra, hasta yakınlarına konuyla ilgili her türlü bilgi verilir, hastalığın kendilerine bulaşmayacağı anlatılır ve hasta taburcu edilir.

fakat, hasta taburcu edildikten birkaç gün sonra, interneti açıp okuyarak hastalığın bulaşıcı olabileceğini öğrenmiş, ama nasıl bulaştığını anlamamış olan hasta yakınları ve hastayla aynı havayı solumuş olduğu için hastalığı kapacağını düşünen on yüz bin insan, sadece 2-3 saat içinde hastaneyi tekrar tekrar arayıp hastalığın nasıl bulaştığını defalarca sormaya başlarlar. bu süre içerisinde başka hastalarıyla da ilgilenmesi gereken doktor ise kafayı yiyerek, telefon açan herkese durumu en yalın haliyle anlatmaya karar verir.

sonuç diyaloğu şöyledir.

hasta yakını: hamileyim ve geçen gün x teyzeyi ziyarete gitmiştik. hastalık bana da bulaşmış mıdır?
doktor: x teyzeyi pişirip yemediyseniz hayır.

devamını okuyayım »
22.07.2010 23:16