comple

  • kofti anarşist (161)
  • 707
  • 14
  • 1
  • 1
  • dün

uğur ışılak'ın neşet ertaş halk ozanı değil demesi

"insanoğlu denir.çünkü kadınlar insanoğlu değildir.onlar insandır.biz insanoğlu."
neşet ertaş

-gönül dağı'nın söz ve bestesini yazmıştır.
(kalpten kalbe bir yol vardır görülmez.gönülden gönüle yok gizli gizli)(gâlpten gâlbe ve gônûl diye okuyunuz)(gönül dağı nasıl bir imgedir ayrıca)

-kendim ettim kendim buldum'un bestesini yapmıştır.
(en bilinen 3-5 türkümüzden biridir)

-neredesin sen'in de söz ve bestesi yine kendisine aittir.
(datlı dillim güler yüzlüm ey ceylan gözlüm
gönlüm hep seni arıyor neredesin sen)(gönlümüz sizi arıyor tatlı dilli,güler yüzlü üstadımız.neredelerdenisiz)(bu da en bilinen türkülerimizdendir)

-evvelim sensin'in söz ve bestesi kendisine aittir.
(oğlum dinleyin lan bunu.nerde konusu açılsa bilmiyorsunuz.müziği güzeldir tabii ama sözleri başka boyuttadır.bu şarkıda anlatılanlar beatles'da falan anlatılmaz.ahmet kaya da yanından geçemez.bunu mümkünse okuyun.)(cahildim dünyanın rengine kandım
hayale aldandım boşuna yandım)

-niye çattın kaşlarını'nın söz ve bestesi de neşet ertaş'ındır.
(niye çattın kaşlarını
bilmiyom yar suçlarımı
ben ölürsem saçlarını
yolma gayrı yolma leyli leyli yar)(burada önemli bir nokta var.mundar ettiler türküyü.sadece ve sadece kendi sesinden dinleyiniz)

daha da fazlası var.ben sadece en sevdiklerimi yazdım.kaç tane beste kaç tane söz var ona ait.hepsini nasıl yazayım.

-bunların dışında google'de bile arama yapınca direkt halk ozanı diye çıkıyor.

-saz'ı onun gibi çalan başka bir insan evladı yoktu.(burada eskileri saymıyorum.ama onları saysak da yine çok iyi yerlerdedir.)(halk edebiyatında saz'ın önemini bilmeyen adam da neşet ertaş dinlemesin zaten)

-diğer aşıklardan farklı olarak,doğu illerinde değil iç anadolu'da yaşamıştır.bazı kesimler daha bir ayrı tutar.sadece milliyetçilik sebebiyle değil,bu kültürün bizde de devam etmesi sebebiyle önemlidir.

-ekoldür.akımdır.idoldür.

-felsefiyatçıdır.hayatiyat üzerine,üzerinde düşünüldüğü belli olan sözleri vardır.sadece şarkı sözü olarak değil.makalelerde geçen sözlerden bahsediyorum.

-halk edebiyatının bir geleneği olan şairin son kıtada adından bahsettiği "mahlas"ta "garip" mahlasını kullanmıştır.(genelde kendi isimlerini yazsalar da böyle takma isim de kullananlar olmuştur.karaçoğlan der ki gibi...)

-bozlaklarıyla meşhurdur ama arabesk adam değildir.acıtasyon yapmaz.normal zamanda dertlendirir.dertli zamanda yoldaş olur şarkıları.

-çok mütevazidir.hayatın sırrını çözmüştür.sözlükte var zaten bunlar bir daha yazmıyorum.

-14 yaşında istanbul'a yerleşip çalışmaya başlamıştır.14.ilerleyen yıllarda parmakları felç olmuş ve işsiz gücsüz kalmıştır.çok fazla şey görüp geçirmiştir.

-eğer yaşasaydı bu adamın! dediklerine çok üzülürdü.ama cevap verip hakaret etmezdi.

son olarak kendisini hor görenlere,kendisinden gelsin;

"gözünen görülen, elinen tutulan, yediğimiz içtiğimiz, canımız topraktır. bu toprağın en güzeli insandır, insanların en güzeli de anamız ve yarimizdir. insanı seven insan, hakkı sever, bizde o hakkın aşığıyız. şüphesiz ki ölmez, yitmez, yemez, içmez, solmaz bir tek allah' tır. allah hepimizi eşit yaratmış. haksızlık, cana kıyma, düşük görme olmasın. allah'tan geldik allah'a gideceğiz. cehalete hatırlatabildimse mutluyum."

devamını okuyayım »
08.02.2016 13:38