conficker

  • 1227
  • 76
  • 34
  • 0
  • dün

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

pasaport harçlarının en pahalı olduğu ülke türkiye. pasaportun maliyeti 10 yıl süreli 587,5 tl’yken en ucuz pasaport ise 8.7 lira ile (bkz: swaziland)'da.

danimarka vatandaşları vizesiz olarak tam 169 ülkeye seyahat edebiliyor.

birleşik krallık’ın kraliçesinin ingiliz pasaportu bulunmuyor. ingiliz pasaportu “majesteleri” adına verildiğinden kraliçe pasaport almıyor. örneğin ingiltere kraliçesi 2. elizabeth, 2008’de türkiye’ye geldiğinde ülkeye pasaportsuz giriş yapmıştı. ingiltere kraliçesi dünyada pasaportsuz seyahat edebilen tek kişi. kraliçe’nin haberci pasaportu diye bir şey var ve bu pasaportu aktif olarak kullanan kişi sayısı 15’ten az. bu kişiler dünyanın dört bir yanındaki ingiltere büyük elçilikleri ve konsolosluklarından çok önemli dokümanları taşıyor. bu pasaporta sahip kişiler emekli askerlerden seçiliyor. bu elçiler sadece kıyafetlerle business class uçuyorlar. bu arada birleşik krallık pasaportunun fiyatı sadece 52.56 sterlin.

nikaragua'nın yeni pasaportu 89 ayrı güvenlik özelliği taşıyor. iki boyutlu barkodlar, hologramlar ve filigranlar gibi pek çok özelliği olan nikaragua pasaportu, taklit edilmesi en güç pasaport.

kuzey kore pasaport almanın en zor olduğu ülke.

türk vatandaşlarının % 42’si pasaport fotoğraflarından memnun değil.

edit: 386 dx uyardı sağolsun. uk fiyat tarifesi güncellendi.

(bkz: larende anadolu lisesine kitap topluyoruz)

devamını okuyayım »
08.12.2015 14:42