conglomerate

  • şekerpare (675)
  • 628
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

çekirge

bizim köyde bozo dayı isimli biri yaşarmış. bozo dayı 2.5 metre boyunda dev gibi bir adam. bozo dayı köylünün kollayıp gözettiği kimi kimsesi olmayan bir insan. herhalde bir hormon bozukluğu sonucu çok büyümüş ve bu cüsseyi korumak için durmadan yiyor. mesela oturdu mu bir tencere pilavı yer. oturdu mu iki tane köy ekmeği yer. bir de bozo dayının utanma sıkılma duygusu yok. yemeği bulduğu yerde yiyor. çalışma da yok bozo dayıda. gezer, tozar ve yer.

örneğin tarlada çalışanlar öğle yemeği için getirdikleri azıklarını çıkın içinde ağaca asarlar hayvan haşat ellemesin diye. ve çalışmaya koyulurlar. öğle yemeği için geldiklerinde bir bakarlar ki yemekler yenmiş. hem de öyle bir ailenin değil 10-15 ailenin yemekleri bir güzel açılmış ve yenmiş. millet bir birine bakar anlar ki buradan bozo dayı geçmiş. hiç kimse bir şey demez bozodur yer. kimse kızmaz. hesap sormaz. tarladan topladığı domates biberle geçiştirir öğle yemeğini.

bir gün gen bozo dayı çökmüş tarlada çalışan bir ailenin azığına. yemek yoğurtlu kızartma. bozo dayı kürek kadar ekmeği banıyor kızartmaya güüm indiriyor. tencere küçük bir tabak gibi kalıyor bozo dayının elinde. gene kürek kadar ekmeği bandırmış kızartmaya tam ağzına atacak bir çekirge konuyor lokmanın üstüne. bozo dayı çekirgeyi kovalıyor ve atıyor lokmayı ağzına. ikinci ekmeği bandırıyor kızartmaya tam ağzına atacak aynı çekirge pat konuyor lokmanın üzerine. bozo dayı gene kovalıyor. üçüncü lokmayı tam atacak ağzına gene aynı çekirge konuyor. “ee efe” diyor bozo dayı “topla bakam bacaklaanı” hop çekirgeyle beraber atıyor lokmayı ağzına.

devamını okuyayım »
16.12.2012 11:27