coolcatisi

  • 310
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 ay önce

hüseyin üzmez

haksız olduğuna, yanlış yaptığına asla inandırılamayacak insandır.
bu amcamız belli ki güçlü bir inkar etme ve rasyonalizasyon yoluyla yaptıklarının yanlış olmadığına kendini gerçekten inandırmış ve efendiler, kendini bu şekilde inandırmış insanlara, yaptıklarının yanlış olduğunu söyleseniz de inandıramazsınız.

özellikle rasyonalizasyon yani mantığa bürüme hadisesi son derece önemlidir. yani kabul edilmeyecek bir davranışta bulunan kişi, söz konusu davranışına haklılık kazandıracak gerekçe ve nedenler yaratır.

amcam din diyor, allah diyor, kitap diyor...peki ne oluyor...yaptıklarını mantığa bürüyor sarıyor sarmalıyor sunuyor. bakın gördüğünüz gibi ben haksız değilim diyor... onu anlayan kişiler de kendi mantığında olunca.. ( ne var sanki...benim anam da beni 15 yaşında doğurmuş, demek ki 14 yaşında ilişkiye girmiş, eskiden köy yerinde 18 yaş mı vardı, kız regl oldu muydu tamaaam ) gördüğünüz gibi bu olaylar yaşanıyor.

kızın kim olduğunu bilmiyorum ama kendilerine bu denli yakın olduğuna göre yazıktır ki o da bu mantıkla büyümüştür. hatta belki de böyle bir adamın kadını olmak ona ne türlü bir lutuf gibi sunulmuştur.

işte bu patolojik durum bir klinikte tartışılmıyor. psikiyatristi, psikologu olaya el at(a)mıyor.
sadece yazık. çok yazık.

devamını okuyayım »
29.10.2008 00:06