coolcatisi

  • 330
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

akbaba

leonardo da vinci'nin (bkz: leonardo da vinci) kafayı taktığı hayvandır. leonardo, bilimsel notlarından birinin içine çocukluğu konusunda bir açıklama yerleştirir.
''sanırım akbabayla bu kadar enine boyuna uğracağım belirlenmiş önceden, çünkü bir anı olarak belleğimde canlandırdığıma göre, küçükken beşikte yatıyordum akbabanın biri yukarıdan inerek geldi, kuyruğuyla ağzımı açtı, kuyruğunu birkaç kez dudaklarıma değdirip çekti.''*
freud'a göre (bkz: sigmund freud) bu durum bir anı değil, leonardo'nun sonradan kotarıp çocukluk düzlemine yerleştirdiği bir fantazyadır.* burada kuyruk (coda) erkeklik organı penis'in yerini tutan en yaygın sözcük ve simgelerden biridir. italyancada da durum böyledir. bir akbabanın çocuğun ağzını açması ve kuyruğunu ağzına sokup çıkarması cinsel obje olarak kullanılan kişinin ağzına penisin sokulmasına parallelik gösteren bir durumdur. bu da aslında süt çocuğu olan leonardo'nun annesinin memesinden süt emmesi ile bu durum arasındaki benzerliği gösterir. yani aslında anne, akbaba'dır.
yani aynı zamanda leonardo'nun eşcinsel eğilim gösterebileceğini düşündüren bir hayvandır kendisi. (freud amcama göre tabii)
* söz konusu alıntılar sigmund freud'un sanat ve sanatçılar üzerine isimli kitabından alınmadır.

devamını okuyayım »