cordelian

  • 356
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

bir milyon liranın çok da büyük para olmaması

dünyanın hiçbir yerinde maaşla zengin olunmaz. bunu bir yere yazalım kenara. yukarıda doktor örneği verilmiş, 10 bin lira maaş alsa denmiş. evet 10 bin lira maaş alan doktor iyi yaşar, refah seviyesi genelden üsttedir ama maddi zenginlik bu şekilde elde edilmez.

amerikada da ugandada da hiçbir varlığı olmayan, sıfırdan başlayan doktor çalışa çalışa güzel yaşar, evini arabasını alır ama önemli olan parayı logaritmik büyütmek.

ya miras olacak ya ticaret. bunun başka yolu yoktur.

mesela sıfırdan başlayan, üzerine kayıtlı kümesi bile olmayan o 10 bin lira alan doktor 5 bin lirasını yiyecek, kalanını biriktirecek. bir sene sonra 60 bin lirası olacak. bu adam hep bu kafayla yani "maaşlı çalışan" olarak devam ederse emekli olana kadar güzel bir ev, araba alacak ve aile kurup genelin üstü seviyede yaşayacak parayı kazanır.

zengin olmak için ise yatırım yapmak gerekli. işte o biriken 60 binleri mesela bir iş kurmak için kullanacak ya da hisse senedi alacak gibi.

zenginlerin istisnasız hepsi ya mirastır ya da ticaretle uğraşıyordur (sporcular veya sanatçılar gibi yetenek isteyen küçük bir zümreyi istisna tutalım ama bilelim ki onlar da ticaret yapıyorlar sonuçta).

bunu memur örneğine çevirirsek sıkıntı maaşlı çalışmak ama asıl sıkıntı birikim yapamayacak kadar maaş almak. hatta bir diğer sıkıntı da "memur" olarak çalışmak. öğretmen olan veya polis olan veya başka bir memur bu işe "ben de zengin olacağım" diye başlamıyor. onlar garanti işi ve maaşı çekici buluyor ve o tarafa yöneliyorlar. o yüzden bana memurların bu gibi konularda isyan etmesi biraz ironik gelir çünkü işin doğasına ters. bir özel sektör çalışanı bu konularda sayısız seçeneğe ve fırsata sahiptir memura göre. daha üst klasman bir şirket kovalayabilir, dövizle maaş alabileceği bir yurt dışı iş kovalayabilir, tecrübesini arttırıp ve kendine yatırım yapıp daha başka pozisyonları kovalayabilir, hiç olmadı sektör değiştir veya kendi işini kurmaya çalışır. 25 sene memur olarak çalışıp "bizi sikiyorlar" diye isyan bayrağı açmak eşyanın tabiatına ters çünkü yüz binlerce memuru zengin edebilecek para tedavülde bile yok.

sıfırdan zengin olmak dünyanın hiçbir yerinde kolay değildir ve zenginlik için gereken birikim öyle aritmetik olarak da sağlanmaz. belki 10 sene pek birikim yapamadan bir işte çalışılacak fakat o 10 senelik iş tecrübesiyle ve sıkı çalışmayla daha büyük bir şirkette daha iyi bir maaş alınacak ve bir anda birikmeye başlayacak. gençlerden çoğu zaman çok şikayet okuyoruz ve çoğunda da haklılık payları var. evet yeni mezun maaşları çok düşük, emeğe saygı yok gibi. ama bu dünyanın hiçbir yerinde tam yok zaten. özel sektörde birikim yapılabilecek maaşlar zaten 10 sene tecrübeden sonra elde edilmeye başlıyor. memurları ise biraz ayrı kefeye koyduk zaten çünkü onlar başka kıstasları düşünerek bu işi yapmakta, garanti iş, azıcık aşım sıkıntısız başım gibi.

şu anda insan doğasına uygun öyle herkesin hep kazandığı bir düzen mevcut değil. kapitalist düzen parayla para kazanabilme düzenidir ve herkese açıktır. kapitalizm düzenini övecek değilim ama komünizm gibi angarya bir düzeni veya kast sistemi gibi kaderci bir düzeni de tercih edemem. insan doğasında hırs, açgözlülük, lüks, ego gibi kavramlar olduğundan dolayı başka daha bir sistem henüz keşfedilmiş bile değil. yaşadığımız düzende emek en bol bulunan şeylerden birisi ama para öyle değil. emek değil para, yani kapital, para getiriyor.

o yüzden birikim yapılacak, o birikim lök diye eve gömülüp dımdızlak ortada kalınıp tekrar sıfırdan başlanmayacak veya 10 senelik devasa kredilere girilip birikim yapma şansı kökünden kesilmemeli. şu illüzyondan ne kadar erken kurtulursak o kadar iyi: para kazandım o halde harcamalı ve ihtiyaçlarımı hemen karşılamalıyım, yani tüketmeliyim. hayır bence tüketmemeli, birikim yapmalısın. o çatalcada başlayan yeni bir hayatın 3+1lerine o parayı gömmeyeceksin, o yeni golf hedefin olmayacak bir süre. o reklamlar onca cafcaf boşuna yapılmıyor, milyonlar pazarlama ve reklam sektörüne boşuna akıtılmıyor. hepsi senin en değerli maddiyatını yani emeğini değil birikimini bir an önce alabilmek için.

kilit sözcükler:

-birikim
-ticaret
-yatırım

devamını okuyayım »
17.03.2018 04:26