cordelian

  • 235
  • 39
  • 4
  • 2
  • dün

şenol güneş

öncelikle kadroyu gördüm ve şok geçirdim. çünkü sanki ligde kazanılması gereken sıradan bir maç kadrosu gibi çıkmış. hobi olarak yine çık ama şampiyonlar ligi son 16sında üstelik bayern deplasmanında değil.

avrupa futbolunda artık bazı bölüm sonu canavarları var: bayern, city, real, barça, psg, juve...bunlar en ufak yanlışta adamın üzerinden silindir gibi geçerler çünkü senin sezonluk bütçeni adamlar 1 transfere ayırıyor ve dünyanın en elit futbolcuları bu canavarlarda oynuyor.

esasen geçen günlerde bir başlık açılmıştı beşiktaşın bayernden eksiği yok minvalinde, bunu da bir yönetici mi ne söylemişti. işte orada ben kıllanmaya başladım. çünkü demek ki bir güç zehirlenmesi var. üzerine kendi oyunumuzu oynayacağız lafı da geldi ve voltran tamamlandı.

malesef bu güç zehirlenmesine şenol güneş, yöneticiler, futbolcular ve hatta bazı taraftarlar da katılmış.

arkadaşlar beşiktaşın kadrosu hem yaşlı hem de kalite olarak bayernden fersah fersah aşağıdadır. önce bunu kabul edeceksin ki ona göre oyun planı kurabilesin ve maçtan beklentini oluşturabilesin.

olan ne? maç için hiçbir beklenti düşünülmemiş. biz yine normal kadroyla çıkalım, beşiktaş büyük takım, sonuçta gruptan lider çıktık en kötü yeniliriz turu inönüde düşünürüz denmiş. big mistake!

benim aklımın almadığı nokta kimmichli alabalı müllerli comanlı sağlı sollu çifter kanat adamlı oynayan bir bayerni hangi akılla caner ve adriano ile, bu yaşlı futbolcular ile durdurmaya çalışıyoruz...üstelik önlerine sıfır defans yapan quaresma ve babel ile. çok ilginç geldi bana bu. hatta bir anektod. galatasaray lucescu ile bir roma maçı oynuyor şampiyonlar liginde, o zamanlar romada beklerin şahı, gelmiş geçmiş en kapsamlı bek diyebileceğim cafu oynuyor. cafu öyle bir adam ki sırf sağ kanadı buna veriyorlar, tek adam! öyle bir şey. lucescu yanlış hatırlamıyorsam sırf cafuya özel savunmaya adam koydu ve 5li deans çıktı maça. yani demek istediğim bu canavarlara karşı öyle ideal 11 falan sökmüyor. elde caner varsa bekte önüne de defansı olan adam koyacaksın bayerne karşı. istersen medeli koy kanada derim ki bir taktiği var...quaresma ne yapacak?alabayı mı tokatlayacak? mülleri comanı mı tutacak? büyük hata!

ondan sonra vagner love ve tek forvet işi...şimdi bayernde hummels ve boateng oynuyor, iki tane tank iki tane elit stoper. love değil oraya neymarı koy tek forvet yine sıçar. hiç forvete gerek yoktu bu maçta, atacağın gol ya şansa ya duran toptan olacak. gereksiz yere talisca ve love ile ortasaha eksik kaldı.

ve atiba...beyler bu adam ağır bu adam yaşlı. şampiyonlar ligi seviyesinde değil. evet ahlaklı topçu evet iyi insan ama seviyen buralarsa artık bulacaksın bir genç emre belözoğlu gibi adam kimse kusura bakmasın. atiba, necip, oğuzhan bunlar yemiyor.

medele gelince...bakın bu adam hırslı azimli, bizim ligde iş yapar ama malesef çok kısa boylu. bakın kafa topu, duran toplar, ikili mücadeleler çok önemli futbolda hele bu seviyelerde. kısa boylu defansif ortasaha hem de ayağı çok düzgün ya da ekstra ofansif bir çok bonusu olmadıktan sonra bu seviyelerde sırıtır. medelle vidali, rodriguesi falan karşılayamazsın.

peki ya talisca? bu adamda fiziksel mücadele ve defans 0! yani bu tam bizim lig için büyük takım topçusu. var dediğimiz tekniği de bu seviyelerde hiç sökmüyor çünkü canavarların defansı bile kendisi kadar teknik. nitekim tereyağından kıl çeker gibi hep ayıkladılar adamı.

yani beşiktaşın kadrosu bu, ve buraya kadar güzel işlee yaparak geldi. ama türk futbolunun seviyesi şimdilik bu kadar. beşiktaş yerine diğer bir takımımız olsaydı da sonuç benzer olacaktı.

bizim takımlarda bir kısırdöngü var ve bunu bir türlü kıramıyoruz. para desen var tataftar stadyum desen var ama yönetimsel olarak sıfırız ve o kadar ligimize odaklıyız ki asıl hedefi yani avrupayı hep ıskalıyoruz. neuer çıktı dedi ki beni hiç aramayacaklar ve biz saydık sövdük vay efendim nasıl küçümsersin diye, hatta bizim yöneticiler de güç zehirlenmesine girdi. ama ne oldu? neuer durum tespiti yapmış ve haklıymış.

keşke bizimkiler de durumu doğru tespit edebilselerdi.

neden bunu söylüyorum çünkü şu maçı beşiktaş turu inönüye bırakabilecek bir şekilde ayrılabilirdi. ne olacak görelimden ziyade 2 gole razı olup komple defansif ve bol ortashalı, dirençlü adamlarla oynamalıydı. rakibi böylece yorabildiği kadar yormalı ve aon 20 dakka falan hamle olarak quaresma babel falan düşünülebilirdi. en azından 5 değil en fazla 2-3 gol yerdi ve bir kornerden bir frikikten ya da diri bir quaresmadan falan 1 tane sıkıştırmaya bakardı olay.

devamını okuyayım »
21.02.2018 06:03