cosmic reflection

  • 1927
  • 39
  • 6
  • 0
  • dün

game of thrones

konseptin yaratıcısı olan george r. r. martin in şu linkte görüleceği gibi savunduğu, ve sert eleştirilere kızdığı yapım.

https://www.gercekgundem.com/…-elestirilerine-yanit

link ölebilir, açmak istemeyebilirsiniz diye haberi aşağıya aynen yapıştırıyorum;

--- alıntı ---

game of thrones dizisine uyarlanan buz ve ateşin şarkısı adlı kitap serisinin yazarı george rr martin, dizinin final bölümünü beğenmeyenler hakkında konuştu.

game of thrones dizisine uyarlanan buz ve ateşin şarkısı adlı kitap serisinin yazarı george rr martin, "internet öylesine zehirli hale geldi ki, artık eski fan kültürünü tanıyamıyorum.

eskiden hayranlar çizgi roman ve bilim kurgu dünyasında yaşananlara doğru tepki veriyordu. evet, anlaşmazlıklar, hatta düşmanlıklar vardı, ama şimdi internette gördüğümüz delilik asla." dedi.

game of thrones'un final sezonundan memnun kalmayan dizi hayranları, şu ana kadar bir milyondan fazla imza toplayan bir dilekçe hazırlamıştı. hayranlar, daha deneyimli yapımcıların finali tekrar yazmasını talep ediyor.

dizide sansa stark karakterine hayat veren sophie turner ise final ile ilgili eleştiriler için 'saygısızlık' derken jon snow karakterini canlandıran kit harington da finali sevmeyen herkesin 'yan geçebileceğini' söyledi.

--- alıntı ---

sophie turner eleştirilerin çoğunda kendi rolü ile alakalı finalin gömülmesinden olsa gerek bu eleştirileri "saygısızlık" olarak nitelendirmiş. saygısızlık diyecek bir durum yok aslında. hem sen kimsin, övgüler alınca iyi eleştirilince saygısız, leydi mübarek gene. insanlar verilen emeğe saygısız oldukları için değil aksine sevdikleri için finalin hakkının verilmemiş oluşuna, baştan savma biçimde geçiştirilerek, ticari birtakım kaygılarla yazılıp böyle bir finale bağlanmış oluşuna tepkililer.

jon snow a can veren kit harington asıl saygısızlığı yapmış, "finali beğenmeyenler izlemeden geçsinler oraları" anlamına gelen beyanı ile. neden jon, diğer insanların da iyi niyetli insan olma ihtimalleri yok mu, onlar da öyle düşünüyorlar, onlar ne olacak buna hakları yok mu?
işte bu tarz ucuzluklar bu yüzden eleştiri konusu, anlamıyorlar daha doğrusu anlamak istemiyorlar cepleri dolmuş buradan çünkü.

dizinin finalinde baştan savma ve altyapısız verilmeye çalışılan mesajı dizinin yapımcıları için düşününce bu sefer onun adı saygısızlık ve ihanet oluyor, şöyle ki.
o kadar fazla özgüvenleri oluştu ki, finali nasıl sonlandırırsak sonlandıralım, nasıl bağlarsak bağlayalım, yıllardır bu işi takip eden hayranların çoğunluğu bu bitişe büyük oranda saygı duyacaklardır, sonuçta "biz bunu böyle yaptık" diye düşünmeleri.

insanlar aptal yerine konmayı sevmiyor kusura bakmasınlar, çok deli paralar harcamış kazanmış olabilirsiniz, haliyle bir kitle de takipçiniz oldu ama kabul etmelisiniz ki hepiniz acaip şımarmışsınız. o yüzden sonunda sıçtınız, neden böyle bir tepki veriliyor ki diye de bunu sıvamaya çalışıyorsunuz.
son olarak üstat martin e de laflar hazırladık.
bak canım, bunca fan kitleleri, böyle bir etkin izleyici kitlesi, hem diziyi hem kitaplarını takip edenler, nereye gitsen orayı dolduranlar, böyle bir reklam pastası, böyle bir proje vs bunların tamamı o dediğin "delilik" sayesinde mümkün. sen de işine gelmeyince dinozor a bağlama hiç yemezler, "nerede o eski insanlar eski fanlar?" diyerek sen zaten bu sayede yeni meşhur oldun. bu dev kalabalık ve deliliği zaten bu olayı bu boyutlara getirdi yani.

bu çoğunluk hepinizi 1 numaraya çıkarırken ki, sen asla bilerek 4 lü isim kullansan da bir j. r. r. tolkien veya buna ihtiyacı olmayan bir frank herbertde değilsin, çizgi roman yazarı da değilsin, bu neyin kafasıdır? (dune serisini okuyun, konsept bilim kurgu ama içerik ortaçağ fantazisi ve taht oyunlarıdır, nitekim bana göre frank herbert, martin in taklit ettiği, oradaki konuyu, popülize ederek sunmaya çabaladığı yazardır. dune serisini dğru dürüst ne filme ne diziye uyarlayamadılar düzgün yapmak isteyen çok iyi bir yönetmen sadece ilk kitabı 9 saat olacak biçimde çekmek istemiş, 70 lerde bu çılgınlık olarak görülmüş, iş ondan alınarak david lynch e verilmiş o da işi baştan yazıp 1 buçuk saatlik bir bilim kurgu uyarlaması olacak şekilde mahvetmişti ki david in nasıl adam olduğunu biliyoruz o bile kotaramadı. bugünkü amerikan sinemasında görülen bütün bilim kurgu anlayışının temeli, alienler, yaratıklar, tuhaf şekilli uzay gemileri, akan data ekranları vs, o yapılamayan filmde oluşturuldu ve sinema dünyasına yayıldı ayrıca. )

(bkz: jodorowsky's dune)

kendilerini övüp göklere çıkarmasına alıştıkları "delilik" bu defa çoğunlukla tepki gösterince beyzadeler bozulmuşlar, hiç akıllarına gelmiyor bile acaba biz mi bir yerde hata yaptık diye. uç unsurlar ve troller hep var internette, hep olacaklar ve hiç bir şey daha kötüye de gitmiyor, aksine daha çok iletişim var, daha etkin bir kitle var. ağırlık noktası negatif oluşunca şaşırıp internetin çılgın kitlesi diye ayrı bir şeytan topluluğu yaratmaya çalışmasın kimse boşuna gülünç duruma düşürürler kendilerini. geçmişte onları öven deliler ile şidi gömenler aynı bu niye böyle olmuş ona baksınlar biraz... şu beyan aslında itiraf anlamına geliyor internetteki delilik diye savunma yapmak komik olmuş, profesyonele olguyu değerlendirecek olanlar bu beyanı da başarısızlığın kanıtı ve itirafı olarak gösterir.

bu defa çok fazla uzatmayacağım, yazarın böyle düşünmüş olamayacağını düşünmüş biri olarak allahsız kitapsız cahil kadın tarafından bu haber ile alakalı bilgilendirilince yazarın ve oyuncuların benim ihtimal vermek istemediğim bu saçma tutumunu da paylaşmak istedim. demek ki neymiş? para çok tatlıymış. kalite bekleyen pahalı film ve dizilerden medet ummamalı martin in de itiraz etmeyeceği gibi, bu diziyi ve kitaplarını okumak yerine dune okumalı yeni bir uyarlama çabasına girmesinler(yapamıyorlar zaten herbert bütün olayı iç sese yazmış) diye de dua etmeliymiş.

edit: imla, bkz vs.

devamını okuyayım »